כך עושים כסף מהג'אנק פוד שאתם צורכים

ניקוי רעלים הפך לתעשייה פורחת המגלגלת עשרות מיליוני שקלים רק בישראל ■ משרד הבריאות מתנגד, המטפלים כועסים - אך הציבור נוהר אל המטפלים ■ האם ניקוי רעלים מהגוף הוא בכלל בריא? תלוי את מי שואלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחת משיחות הברזייה הבולטות באחרונה היו על זוג אמריקאים בשם מייק וטרינה, שמכורים לקפה. ההתמכרות שלהם מעניינת בגלל השימוש המאוד לא קונבנציונלי שלהם בפולי הקפה: כמה פעמים ביום הם עוברים חוקני קפה במטרה לנקות את הגוף. טרינה גם טוענת שבעזרת הזרמת הקפה לגוף היא מגיעה ל"אופוריה".

מייק וטרינה אולי לקחו את הפרוצדורה כמה צעדים רחוק מדי, אך תעשיית ניקוי הגוף מרעלים בעולם, כמו גם בישראל, תופסת תאוצה. יותר ויותר אנשים מגיעים למסקנה שאורח החיים המודרני, הכולל לחץ רב, שעות שינה מועטות ותזונה רוויה בסוכרים ובשומנים, פוגע בהם פיסית ומנטלית, ומחפשים דרך "להתנקות".

צילום: שרונה גונן

כשיש צורך, יש גם מי שממלא אותו, ושוק ניקוי הרעלים מגלגל בישראל, על פי הערכות, 20 מיליון שקל בשנה. הפעילות נעשית בכ-60 מרפאות ברחבי המדינה, שמציעות טיפולים שונים - חלקם אגרסיביים יותר, כמו ניקוי כבד ומעיים - וחלקם משלבים תכנים שונים, כמו סדנאות מיצים בשילוב מדיטציה ויוגה, לצד שיחות והמלצות על שינוי אורח החיים.

בכל מרפאה מתקיימים בממוצע, להערכת מומחים, כ-20 טיפולים בשבוע. העלות הממוצעת לטיפול היא 200-400 שקל, אך אין די בטיפול אחד, ובדרך כלל נדרשת סדרה בת שלושה עד עשרה טיפולים. עלות טיפול בן שבוע יכולה להגיע עד ל-9,000 שקל.

המטפלים הם לרוב מומחים ברפואה סינית, טבעית והומאופתיה. חלקם החלו את דרכם בלימודי הרפואה הקונבנציונלית, ובהמשך פנו לרפואה משלימה; חלקם למדו את התחום במזרח אסיה ובאירופה בבתי הספר הגדולים לרפואה טבעית, וכעת מלמדים את השיטה בישראל.

לכתבות נוספות ממוסף החג:

■ כמה המבורגרים להדפיס לכם?

■ "אוכל בריא יעלה את תוחלת החיים מ-82 ל-90 שנה"

■ סטארט־אפ ניישן: קטר הצמיחה הבא יהיה טרקטור

■ הרבה ירקות וקצת וויסקי // כמה שאלות קבועות שמופנות לטבעוני - וגם התשובות

לא רק בארה"ב, אלא גם בישראל יש כבר משוגעים לעניין. ד"ר ראול רודריגז, רופא קונבנציונלי ומומחה לרפואה טבעית, שנחשב לאחד מראשוני התחום, מספר כי אנשים רבים מגיעים לטיפול לאחר שהרפואה הקונבנציונלית לא ידעה לעזור להם. "כבר לאחר הטיפול הראשון רואים את השינוי החיצוני שנוצר בעקבות הטיפול - צבע העור מקבל חיות וחוזר להיות ורדרד באופן טבעי. התהליך אינו כואב, אלא מרוקן ומספק תחושת שחרור", הוא אומר.

רודריגז טוען כי לאורך כל התהליך ניתן לראות את כמויות הפסולת שיוצאות מהגוף. "אנשים לא מאמינים כיצד הם אגרו את הכמויות האלה, ולרוב עושים שינוי תפישתי שמביא אותם לחזור על הטיפולים אחת לרבעון, ולהעביר הלאה את החוויה שעברו", הוא אומר.

בכל הקשור להתמכרויות או להגבלות בטיפול, רודריגז מסביר כי כמו בכל טיפול פיסי, גם בטפול הטבעי יש הגבלות. "מטופלים עם דלקות או כאלה שעברו או עתידים לעבור ניתוחים, אינם יכולים לעבור את הטיפול", הוא אומר. לדבריו, ההתמכרות זניחה בתחום זה: "יש אנשים שמתמכרים להרבה דברים, כמו סיגריות או אפילו שתיית מים מרובה שיכולה להרוג, אבל אלה הן רק סטיות ולא נתקלים במקרים כאלה כשעושים את הטיפול בצורה נכונה ומסודרת".

"נמנעים מניתוחים מיותרים"

במשרד הבריאות עוד לא לגמרי יודעים איך להתמודד עם התחום, שעדיין לא נמצא תחת פיקוח, ולמעשה, הרגולציה מתעלמת ממנו. יתרה מכך, בבירור עם משרד הבריאות נמסר כי "ניקוי רעלים הוא פעולה שאינה נחשבת בעלת אפקטיביות רפואית, וכל אדם המייחס לה אפקטיביות טיפולית, מן הסתם מטעה את הציבור. רופא שעושה זאת, יזומן לשימוע בוועדת האתיקה".

ניקוי יקר: תוכניות לניקוי מעיים

רודריגז אכן הוזמן לשימוע כזה, ולטענתו משרד הבריאות פשוט רודף את הרפואה הטבעית. "אנשים שמגיעים אלי נמנעים מניתוחים מיותרים, שגם עולים כסף רב למדינה", הוא טוען. "הבעיה היא שחברות תרופות לא אוהבות את השימושים האלטרנטיביים, שפוגעים להם בפרנסה, ומשרד הבריאות הישראלי, כמו גם האמריקאי, מתיישר לפיהן. בקופות החולים יש רפואה משלימה, אבל הניהול שלה הוא נצלני כדי להרוויח כסף, וגם שם אין באמת הוראה ופיקוח. משרד הבריאות צריך להסדיר את התחום במקום לרדוף אותו".

רודריגז צודק במידה מסוימת. כיום אין בישראל כל חוק המסדיר את התנהלות המרפאות. ד"ר ערן בן אריה, מומחה לרפואת משפחה ורפואה משלימה משירותי בריאות כללית, טוען כי מדובר בהתנהלות בעייתית. "במדינות אחרות חוקרים את התרופות והטיפולים האלטרנטיביים, ואם גם כאן זה היה קורה, ניתן היה לעשות תחקיר שיקבע את טיבם, בעוד שכיום נסמכים רק על אותו מטופל שמספר לרופא", הוא אומר. "המחקר על האפקטיביות של התחום הוא באחריות המדינה, אבל היא מתנערת מכך. אם היה מחקר, ניתן היה גם להציב דרישות ברורות, ואם מישהו היה אומר שלהתערבות מסוימת יש יכולות רפואיות, היה גם חיוב לערוך ביקורת. כל התחום הזה חייב לעבור רגולציה משמעותית".

מה תפקיד המרפאות עצמן?

"סדנאות של טיפולים אלטרנטיביים - מקומן בשיפור איכות החיים, אבל הן לא יכולות למכור קסמים. לטעמי, הן צריכות להיות מספיק אתיות בפני עצמן ולהוסיף את הייעוץ הרפואי לצורכי פיקוח".

מחסור במחקרים שמודדים אפקטיביות

האם ניקוי הרעלים בריא לנו? תלוי את מי שואלים. בן אריה אומר כי הוא לא מכיר עדויות קבילות על יעילותם של טיפולי ניקוי, וממליץ לחקור את הנושא לפני הצטרפות לטיפולים שונים. "חוקני קפה הם בפירוש אלטרנטיביים", הוא אומר, "וקיימים דיווחים על סכנות, לעומת מחסור במחקרים המעידים על אפקטיביות אמיתית".

את בני הזוג מייק וטרינה אמירות מהסוג הזה פחות מטרידות. הם טוענים כי הם מרגישים נפלא, עור הפנים שלהם נראה טוב יותר מאז שהם החלו בשימוש קבוע בחוקני הקפה, ובשנתיים האחרונות מאז החלו את התהליך הם לא ביקרו אצל רופא.

גם רודריגז והקולגות מאמינים בלב שלם שניקוי הרעלים יכול לצמצם את סכנות התחלואה המודרנית. "ניקוי הגוף מרעלים מבוסס על הורדת צריכת החלבון מהחי, איזון קצב חילוף החומרים והכנסת הגוף להתחדשות", אומר יזהר יפה רז, תזונאי בחוות הבריאות מצפה אלומות. "רוב המחלות נקשרות לעודף סוכרים ומלח, שיוצרים השמנה ובעיות בלחץ הדם, ונובעות מחוסר היכולת שלנו להתמודד עם העודפים שהם מייצרים. הניקוי יוצר את השינוי הנדרש עבור הגוף".

"הגוף שלנו מכיל 300 טריליון תאים, מתוכם 10% שלנו ו-90% הם תאים זרים של חיידקים ופטריות", מוסיף רודריגז. "העובדה החשובה היא שתאים אלה הם רעילים, ואם נוסיף לכך רעלנים נוספים, כמו תרופות, סוכר, זיהום מים ואוויר, נבין כמה מועקה אנחנו מביאים לגופנו. פעם רוב המזון היה סיבים, וכיום אנחנו צורכים דבק שמיוצר מקמח ומים. במקום מזון שמתפנה מהר ומנקה את עצמו, הוא נדבק לדפנות מערכת העיכול, תוסס ויוצר עוד עומס. בטיפולים אנחנו לעתים רואים אנשים עם 5־6 ק"ג פסולת מיותרים בגופם. לכן, בדיוק כמו שאנחנו דואגים לניקוי הבית, חשוב לנקות את הגוף - ולא רק מבחוץ".

מה הם הטיפולים המרכזיים?

רודריגז: "ניקוי המעיים הוא סוג של 'ספונג'ה פנימית'. מדובר בשטיפת המעי בתהליך הנקרא הידרוקולוניקס, וכולל החדרת מים בלחץ של עד אטמוספירה אחת, במהלך שעה שלמה. התהליך שונה מחוקן, שמנקה רק 15-20 ס"מ אחרונים של המעי, לעומת ההידרוקולוניקס, שמנקה את כולו, כ-180 ס"מ.

"גם הכבד מתאמץ כל הזמן לפתור את בעיות הרעלים. הוא מייצר ומפריש ביום ליטר נוזל מרה, שמכיל גם רעלים, הורמונים ושומנים. עם השנים השומנים, ובעיקר הכולסטרול, מתגבשים וסותמים את דרכי המרה עד כדי כך שהיא אינה מופרשת. ברפואה הקונבנציונלית מחכים שהאבנים האלה ייהפכו לאבני מרה, ו-20% מאוכלוסיית העולם סובלת מכך. במקום להגיע לכריתת כיס מרה, הפתרון הוא תהליך המשלב מיץ תפוחים, שמן זית ומלח, שבשילוב נכון ממיסים את אבני המרה".

ניקוי כבד, מעיים, Raw Food, סדנאות מיצים - הכל אלטרנטיבי, אבל יקר מאוד.

רודריגז: "העלויות אינן גבוהות בהשוואה לצריכת תרופות קבועה והתערבות כירורגית. גם הבזבוז על מוצרי מזון שמזיקים לגוף עולה פי כמה".

למרות הכל, בן ארי לא פוסל על הסף את הטיפולים האלטרנטיביים: "כשאדם הולך לסדנת מיצים הוא רוצה לקחת אחריות בכל התחומים הקשורים לאכילה, ספורט והפחתת מתח. התופעה של חיפוש המקומות האלה היא בריאה, ולכן אנחנו מנסים לברר בכל פעם איך לרתום את הרצון לשיפור, במקום לפסול על הסף. אמירה החלטית של המלה 'לא' מפספסת את ה'למה'. לכן, גם אם הדברים נראים מוזר, אני מנסה לכבד את תפישת הבריאות ומשם לצאת לבדיקה של מידת היעילות שלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"