משרד הבריאות: לדחות עד אחרי פסח את השימוע להדחת מנכ"ל מאוחדת

הדירקטוריון מאשים את אלחיאני באי סדרים אישיים ומינהליים ונחוש לפטרו ■ אלחיאני פנה לראש הממשלה ושרת הבריאות גרמן בבקשת הגנה וטען: מתנכלים לי בגלל ניקוי האורוות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

משרד הבריאות הורה לדירקטוריון קופת חולים מאוחדת לדחות את השימוע לקראת הפיטורים שהיה אמור להיערך ביום למנכ"ל הקופה, פרופ' אשר אלחיאני, עד לאחר פסח לפחות, ולהחזיר לו את הסמכויות שניטלו ממנו על ידי הדירקטוריון להתקשר בהסכמים.

במכתב ששיגר מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, ליו"ר דירקטוריון מאוחדת, הרב ירחמיאל בויאר, קבע גמזו כי לוח הזמנים שנקבע לשימוע, ימים ספורים בלבד, מהווה התראה קצרה מדי והדבר "עלול להקשות על ניהול הליך שימוע שיאפשר למנכ"ל פרק זמן מתאים להיערך ולהציג את מלוא טיעוניו".

מנכ"ל קופת חולים מאוחדת, אשר אלחיאניצילום: טלי מאייר

במאוחדת מתנהלת בימים האחרונים מלחמת כל בכל, שהגיעה לשיאה עם הודעת הדירקטוריון כי בכוונתו לפטר את אלחיאני בשל מה שמגדירים שם כ"חשדות חמורים ביותר לאי סדרים ולהתנהלות שאינה הולמת במישור האישי והמנהלי".

מנגד, טוען אלחיאני כי הדירקטוריון מנסה להדיח אותו על רקע ניסיונותיו להשליט סדר בקופה וליישם "אחת לאחת ובאופן שיטתי את מסקנות והמלצות מבקר המדינה מדו"ח המבקר משנת 2010". עוד טוען אלחיאני כי התזמון שבו נעשה הדבר, בימי החילופים בין השר הקודם ליצמן ל בין השרה הנכנסת יעל גרמן מהווה "מחטף בלתי חוקי בעליל".

דירקטוריון הקופה, שמרבית חבריו לא התחלפו מאז דו"ח מבקר המדינה החמור על הקופה משנת 2010, הציג למשרד הבריאות מכתב ובו טענות שונות כלפי אלחיאני. מסמך זה הוא המשכם של מכתבים אנונימיים בגנות אלחיאני שנשלחו בחודשים האחרונים למשרד האוצר, הבריאות, מבקר המדינה, המשטרה ועוד. חלק מההאשמות המופיעות במכתבים ובמסמך מבוססים ככל הנראה על עבודתו של חוקר פרטי שנשכר לצורך כך.

בין השאר טוען הדירקטוריון כלפי אלחיאני כי ניהל את הקופה בצורה בזבזנית, העסיק בה שישה תושבים מהיישוב בו הוא גר - להבים, דאג לתוספות שכר בלא אישור לבכירים בקופה, פעל לכאורה מאחורי גבו של הדירקטוריון במסגרת המו"מ שמנהלת הקופה מול האוצר בנוגע להסכמי הייצוב, שהורה לפתוח מרפאת שיניים של הקופה לרבות אזעקת רופא שיניים וסייעת על מנת לטפל בקרובת משפחהבמוצאי שבת, ועוד.

אלחיאני, מצדו, נערך לקרב קשה מול הדירקטוריון: הוא שכר את משרד יחסי הציבור פאר לוין ואת משרד עורכי הדין גדעון פישר ושות' שפנה בשמו בסוף השבוע בפנייה "בהולה" לראש הממשלה בנימין נתניהו ולגרמן.

עוד "גויס" להגנתו של אלחיאני, לפחות בשמו ותוארו, השופט בדימוס אליהו וינוגרד, נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב לשעבר, שעובד כיועץ למשרד. בפתח הדברים מציינים עורכי הדין כי מכתבם הוא "על דעתו" של וינוגרד. וינוגרד הגן גם על אלי ישי כשזה התמודד מול מבקר המדינה בעניין השרפה בכרמל.

במכתב לנתניהו וגרמן מציינים עורכי דינו של אלחיאני, גדעון פישר ונעמה זר-כבוד, כי כמה מחברי הדירקטוריון הפועלים כעת להדחתו של אלחיאני "כיכבו" בדו"ח מבקר המדינה החריף נגד הקופה משנת 2010, שחשף אי סדרים ומעשי שחיתות רבים בקופה - בעוד ש"שומרי הסף" שלה ובהם חברי הדירקטוריון ש"עצמו את עיניהם מלראות את החריגות והליקויים הרבים" ו"כשלו בניהול והסדרת ניגודי העניינים בקופה..."

לטענת עורכי הדין, אלחיאני נבחר לתפקיד כדי לשקם את הקופה וליישם את המלצות הדו"ח, אך "מתחוור כי חברי הדירקטוריון רואים וראו במנכ"ל גורם שבא להתנכל ל"גוורדיה הישנה", דבר שגרם להתחיל במסע נגדי של הצבת מקלות בגלגלי הליך ההבראה שמוביל המנכ"ל...".

עוד נטען כי אלחיאני "נאלץ להתמודד מול חברי דירקטוריון ונושאי משרה שאינם ממלאים את חובותיהם, מנצלים לרעה את סמכויותם בקבלת החלטות שלא כדין הגובלים במינהל לא תקין ומעשי שחיתות, כאשר מרשנו משלם מחיר יקר ביותר על עמידתו האיתנה על המשמר".

באופן ספציפי, טוענים עורכי הדין כי הדבר ש"הקפיץ" את חברי הדירקטוריון יותר מכל היה ניסיונו של אלחיאני להסדיר את ההתקשרות עם היועץ המשפטי הוותיק של הקופה שאף מופיע בדו"ח מבקר המדינה, מומי דהן.

ממכתב שהגיע לידי TheMarkerעולה כי ביום חמישי האחרון השעה הדירקטוריון את היועצת המשפטית שמינה אלחיאני במקום דהן, והחזיר לו את הסמכויות. בסיום הדברים קוראים עורכי הדין לנתניהו ולגרמן להקים ועדת חקירה לבדיקת התנהלות המוסדות המנהלים של מאוחדת, כפי שהמליץ מבקר המדינה, ולהורות על השארת אלחיאני בתפקידו עד אז.

במקביל פנו עורכי הדין לבויאר במכתב ברוח דומה והבהירו לו כי "מרשינו לא מתכוון לעמוד מלכת שעה שהנכם רומסים זכויותיו וחוטאים לחובת הנאמנות שאתם חבים לקופה".

הם דורשים כי הדירקטוריון יודיע על ביטול הפיטורים, ומודיעים כי הם צפויים להיתבע באופן אישי "עד השקל האחרון", וכי אלחיאני מתעתד לפנות לכל גורמי אכיפת החוק "על מנת לוודא שטוהר המידות והמלצות מבקר המדינה ייאכפו".

TheMarkerהעביר רשימת שאלות לבאי כוחו של אלחיאני באשר למימון ההגנה המשפטית והתקשורתית וכן מענה פרטני על הטענות המופנות כלפיו על ידי הדירקטוריון, כן נשאל אלחיאני מדוע רק עתה, לאחר הניסיון להדיחו, הוא דורש הקמת ועדת חקירה לבירור הטענות בדו"ח מבקר המדינה.

מדירקטוריון מאוחדת נמסר: "ראשית, קבענו כי מחוייבותה של מאוחדת להמשיך ולהעניק שירות מצויין ללקוחותיה ולאפשר לעובדיה המסורים המשך פעילות תקינה - עומדת מעל ומעבר לכל מחלוקת בין גורמי ההנהלה השונים. למרות ההכפשות הקשות המופצות על ידי המנכ"ל באמצעות גורמים ששכר לתועלתו הפרטית על חשבון כספי הציבור, אנו נמשיך לנהוג באחריות ולא ניגרר להתנצחות תקשורתית. נאלצנו לזמן את המנכ"ל לשימוע רק לאחר שזה כשל מלתת הסברים על חשדות חמורים ביותר שהצטברו נגדו לאי סדרים ולהתנהלות שאינה הולמת – הן במישור האישי והן במישור המינהלי.

מאחר שכל המידע היה ידוע למנכ"ל עוד לפני שנודע לדירקטוריון, הרי שבתקווה לקבל את הסברי המנכ"ל לחשדות ולהסיר את העננה הכבדה מעליו, סבר הדירקטוריון כי יש לקיים את השימוע תוך כ-10 ימים כפי שביקשו פרקליטיו. גם היום, משפנה המנכ"ל לגורמים שונים וטען כי על מנת להסביר את מעשיו ו/או מחדליו הוא נדרש לזמן ארוך יותר, לא רואה יו"ר הדירקטוריון עילה להתנגד לכך".

אלחיאני מסר כי: "הגעתי לקופת חולים מאוחדת כדי להבריא אותה, לתקן את כל הליקויים שהופיעו בדו"ח המבקר ולהפכה לאחת הקופות המובילות בישראל. התחלתי בפעולות הנדרשות, הצבתי תוכנית הבראה מסודרת, התחלתי ביישומה - והקופה החלה לעלות על דרך המלך בחודשים האחרונים. במשך השנה האחרונה, נתקלתי במאמצי אלה בקשיים ובמסע הכפשות, שכללו גם סדרת מכתבים אנונימיים ומעקבים, עליהם יידעתי את כל הרגולטורים.

"עם זאת, בחרתי לשמור על שמה הטוב של קופת חולים מאוחדת ולא להוציא זאת לציבור. כעת, משמאוחדת חזרה לכותרות הלא מחמיאות כתוצאה מהחלטת הדירקטוריון, ומשהדירקטוריון מונע השלמת ביצוע התיקונים ליישום דו"ח מבקר המדינה - אני קורא להמשך יישום הדו"ח ולהקמת ועדת חקירה".

ממשרד עורכי הדין גדעון פישר ושות' נמסר: הסכם שכר הטרחה שלנו הינו עם הלקוח ולא עם הקופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה