הורים לילדים בעלי מוגבלויות זועמים על חוק האוטיסטים: שיטת הממשלה - שנילחם אחד בשני

החוק המבטיח את זכויותיהם של אוטיסטים הוכנס לקווי היסוד של הממשלה והכעיס את קואליציית ההורים לילדים מיוחדים ■ לטענת חברה בקואליציה, יאיר לפיד, שבתו אוטיסטית, קידם את האוטיסטים על פני בעלי לקויות אחרים אף שבמפלגתו "הובטח שיקדמו חוק עבור כולם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הורים לילדים בעלי לקויות שונות הופתעו לגלות כי חוק המבטיח את זכויותיהם של אוטיסטים נכנס לקווי היסוד של הממשלה בעזרת יאיר לפיד, אב לילדה אוטיסטית, בעוד ילדים הסובלים מלקויות אחרות נשארו בחוץ. עולם כמנהגו נוהג, הם אומרים, כל אחד חושב רק על עצמו.

בקואליציית הורים לילדים מיוחדים כועסים. הם מדברים בזהירות כדי לא לפגוע בהורי האוטיסטים ‏(שגם הם חלק מהקואליציה‏), אבל הכנסת חוק האוטיסטים על ידי לפיד להסכמים הקואליציוניים מלווה בלא מעט ייאוש. "אין לנו שום דבר נגד אוטיסטים, אבל מאדם שאמור לייצג פוליטיקה אחרת ניתן היה לצפות להפסיק את הסקטוריאליות שממנה אנחנו סובלים כבר שנים, וממדיניות ההפרד ומשול שהיתה כלי בסיסי בידי הממשלה, ולפעול למען כולם", אומרת גלי דובש-גוב ארי, אמא לאורי, נער נכה בן 15 הסובל משיתוק מוחין.

דובש-גוב ארי פעילה בקואליציה שהוקמה אחרי מחאת 2011 במטרה לפעול למען כולם. "לממשלה יש שיטה", היא מספרת. "היא שולחת אותנו להילחם אחד בשני. למשל, הוקצה כסף לשילוב ילדים במערכת החינוך. ברור שהשמיכה קצרה, אז נדרשנו להתחרות בינינו, להציג עמדות בפני ועדת דורנר למה לכל אחד מאתנו מגיע יותר. התלכדנו אחרי המחאה כדי לפעול ביתר שאת למען עיגון חקיקה לכלל המשפחות".

גלי דובש-גוב ארי

"מי שיש לו 
לובי חזק - מקבל"

כשגילו חברי הקואליציה כי חוק האוטיסטים עומד להיכנס להסכם הקואליציוני פנו מיד ליש עתיד, בפגישות ודרך הפייסבוק, שהפך לכלי המרכזי בשיח המפלגה עם הציבור. "הובטח לנו שהם עובדים אתנו", היא מספרת. "שיקדמו חוק כללי עבור כולם".

לא חלף זמן רב עד שהורי הקואליציה גילו שחוק האוטיסטים נכנס, אבל הם נשארו בחוץ. "זה קורה כי יש להם לוביסטים טובים עם קול חזק בכנסת, ולנו אין. חשבנו שמשהו השתנה, אבל מה שהיה הוא שיהיה. כל אחד מטפל באינטרסים שלו. חשוב להדגיש שיש לטפל באוטיסטים, אבל ניתן לצפות ממי שרוצה לטפל בנושא לפנות למשרד הרווחה ולבדוק במי צריך לטפל יותר, ולפעול על פי צורך, ולא על פי אלה שיש להם קול חזק".

תגובתו של לפיד הגיעה בפייסבוק והקפיצה את ההורים עוד יותר. "יוליה, אני מתפלא עליך", כתב לפיד לאחת השאלות. "האם את רוצה שלא יעזרו לילדים עם לקות אחת אם לא עוזרים לילדים עם לקות אחרת? את באמת רוצה שנעכב את חוק האוטיסטים רק מפני שעוד לא קידמנו חוקים לטובת ילדים אחרים? האם הורים לילדים עם צרכים מיוחדים הם אויבים או מתחרים, או שהם שותפים למועדון עצוב אחד? חוק האוטיסטים אינו בא על חשבון ילדים אחרים. כן, אנחנו נקדם את חוק האוטיסטים. ולא פחות מזה, נקדם חוק רווחה לסיוע לילדים עם לקויות אחרות".

יאיר לפיד

התגובה הזו מרתיחה את רויטל לן-כהן, אמא של אלעד בן התשע וחצי, אוטיסט שלומד בכיתה ד'. "יש כאן שני נושאים: ההסכם הקואליציוני והחוק", היא אומרת. "ההסכם מזעזע כי הוא מראה שהפוליטיקה הישנה, כמו שלפיד אהב לקרוא לה, לא פסה מהעולם".

לדבריה, "להגיד 'אנחנו דואגים לאוטיסטים אבל נדאג לכולם', ולחייב רק את החקיקה הסקטוריאלית בהסכם קואליציוני, זו אמירה מיתממת. אם היו כותבים בהסכם שנותנים אוכל רק לילדים חרדים זה לא היה עובר טוב, אבל רק לאוטיסטים זה נראה בסדר. כאמא לילד אוטיסט אני אומרת - זה לא נכון. אנחנו רוצים לעזור למקרים הכי קשים, לא למגזר זה או אחר.

"קרין אלהרר מהמפלגה של לפיד מנסחת בימים אלה חוק רווחה חדש. הוא לא יכול היה להכליל אותו בהסכם הקואליציוני? רק את האוטיסטים? למה? כי אלו"ט היא עמותה חזקה? מי שיש לו לובי חזק מקבל, מי שלא לא".

מה דעתך על חוק האוטיסטים?

"הוא חוק רע מאוד שמובילה אלו"ט, שהיא עמותה חזקה, למרות שיש קבוצה גדולה של הורים שמתנגדת לדרכיה. לא דיברו עם הורים שחושבים אחרת ולא דיברו עם האוטיסטים עצמם".

מה למשל לא נכון?

"נקבע שבוועדות ישב פסיכיאטר. למה? עד שסוף סוף הצלחנו להוציא את הנושא מטיפול האגף הפסיכיאטרי שוב אנחנו ניאלץ לפגוש פסיכיאטר. זו השיטה של אלו"ט, וככה נראה החוק".

"לפיד לא אשם"

אורלי לוי אבקסיס

ח"כ אורלי לוי אבקסיס היא מובילת חוק האוטיסטים עוד מהכנסת הקודמת. "אני סיבכתי את לפיד בנושא הזה כי ביקשתי ממנו להכניס את החוק לקווי היסוד", היא אומרת. "אני גאה שהחוק הזה נכנס, כי תפקידי כפרלנטרית לתת סעד לכל נושא שבו אני יכולה. אל תאשימו את לפיד, תאשימו אותי".

לוי אבקסיס לא מסתירה כי ניסתה להכניס גם חוקים אחרים לקווי היסוד שלא עברו, למשל חוק ההורים לילדים עם צרכים מיוחדים. "זה לא נכנס כי זה חוק יקר מאוד, דרושים מיליארדים", היא מסבירה. "חוק האוטיסטים זול יותר".

אחד הנושאים שמעיבים על החוק החדש הוא המחסור בנתונים. לפי לוי אבקסיס, כלל לא ברור כמה אוטיסטים חיים בכלל במדינת ישראל, וכמה בדיוק יעלה החוק. הסיבה לחוסר המידע היא שבישראל אין כלל מאגר מידע על ילדים ובוגרים אוטיסטים. "עבור זה צריך חוק", היא מסבירה.

במקביל לא ברור גם כמה בדיוק יעלה החוק. "יש חילוקי דעות", אומרת לוי אבקסיס, "יש שנוקבים ב-60 מיליון שקל, ויש ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה