משרד הבריאות: אסור לבתי"ח ממשלתיים לספק מיילדת אישית בתשלום

לאחרונה החל בית החולים איכילוב לאפשר תשלום עבור מיילדת אישית ■ משרד הבריאות קובע כי שירות שכזה הוא שר"פ שאסור על פי הוראת היועמ"ש ו"בא בהכרח על חשבון יולדות אחרות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

בתי החולים הממשלתיים והעירוניים יחויבו להפסיק את הפעלת שירות מיילדת אישית החל מה-3 במארס, כך הורתה היום היועצת המשפטית של משרד הבריאות, עו"ד מירה היבנר הראל. במכתב שהעבירה היום היבנר הראל לבתי החולים היא מציינת כי שירות זה הוא סוג של שר"פ (רפואה פרטית בבית חולים ציבורי), ששלפי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה אסור בבתי החולים הממשלתיים.

"אני מניחה כי כל בתי החולים הממשלתיים והעירוניים מודעים להנחיית היועץ המשםטי לממשלה בדבר איסור פעילות בחירת רופא בתשלום, בבתי חולים אלה", כותבת היבנר הראל. "ייחוד מיילדת "אישית" כנגד תוספת תשלום, גם אם שלא על פי בחירה שמית של המיילדת (המיילדות הן ממאגר של בית החולים ואין יכולת לבחור בהן - ר.ל.ג), כלולה תחת איסור זה".

חדר יולדות בירושלים. למצולמת אין קשר לנאמר בידיעה

היבנר הראל מסבירה כי "על פי רציונל האיסור, כל פעילות שיש בה העדפה של מטופל על פני מישהו ביחס לשרותי הגורם המטפל, הכרוכה בתוספת תשלום פרטית, אסורה אם לא הותרה במפורש. שירות מיילדת הוא 'בגרעין' השירות הרפואי, והמעגל הפנימי ביותר שלו. ודין מיילדת כדין כל מטפל אחר".

עוד מדגישה היבנר הראל כי מטפלת פרטית שמוקצית לאישה עבור תשלום "ללא תלות במשך או סוג הלידה", כפי שמצוין בפרסומים של בית החולים איכילוב, אלא כתלות בתשלום בלבד - "בא בהכרח על חשבון יולדות אחרות שאולי נזקקות לליווי אינטנסיבי יותר של מיילדת, בשל מצבן".

הרקע להנחייה הוא השקתו של שירות מיילדת אישית, שהושק לאחרונה בבית החולים איכילוב. בעיתון של בית החולים איכילוב הוקדשה לנושא ידיעה, בה נכתב כי בית החולים "מרחיב את היצע השירותים ליולדות, והחל להציע שירותי מיילדת אישית בתשלום וכן אפשרות להכניס דולות לחדרי לידה".

עם זאת, איכילוב אינו בית החולים הציבורי הראשון שמציע שירותי מיילדת בתשלום: על פי מחקר שערכה שלומית אבני ממרכז חזן לצדק חברתי במכון ון-ליר ומנהלת מחלקת תושבים ברופאים לזכויות אדם, אפשרות זו נהוגה למשל במרכז הרפואי שיבא (תל השומר) כבר מזה זמן רב, וכוללת אפשרות לשכור אחות מיילדת אישית (המועסקת בבית החולים) תמורת תשלום של 3,300 שקל; בבית החולים מעייני הישועה ובבית החולים הציבורי לניאדו בנתניה אפשר לשכור חדרי יולדות פרטיים תמורת תשלום, בהתאם לתפוסה של המחלקה; בבית החולים לניאדו יולדות יכולות לבחור גם בשירות מיילדת (תמורת תשלום של 4,000 שקל), רופא מיילד ומרדים פרטי (בתשלום שגובהו לא מפורט), רובם עובדי אגף האימהות בבית החולים.

לדבריה, "במחקר מצאנו כי קיים מערך שלם של אנשי מקצוע שניתן לשכור את שירותיהם כמו רופאים מיילדים, מרדימים, יועצות הנקה, אחיות ועד חדרים פרטיים - והמערך הזה מתקיים תמורת תשלום במקביל למערך הציבורי ותוך פגיעה בשוויון ובזמינות של הצוות הרפואי ליולדות והתינוקות".

מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, מסר: "אומנם בשיבא לא קיים שירות של מיילדת אישית כמתואר בחוזר של עו"ד מירה היבנר, רחמנא ליצלן. אך שוב אנו עדים לפגיעה בציבור וברפואה הציבורית - והפעם מבית מדרשה של היועצת המשפטית של משרד הבריאות. לא די שאין מספיק אחיות מיילדות בחדר לידה והקיימות קורסות מהעומס, לא די שכל טעות שהיא ממש בלתי נמנעת בתנאי העומס וכנגזר ממספר היולדות מול מספר המיילדות, הרי שבבתי החולים המפעילים שירות נוסף זה של מיילדות, יפגע כעת גם ציבור היולדות שלא משתמשות בשירות האמור, בשל העובדה הפשוטה שבפועל יקטן המספר הכולל של המיילדות הנמצאות במשמרת לעומת כמות היולדות החל מה-3 במארס. מנכ"ל משרד הבריאות וסגן השר חייבים להתערב ולמנוע פגיעה נוספת ומיותרת זאת ביולדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות