ביטוח לאומי קובע אחוזי נכות לפי קריטריונים שטרם אושרו

אף שאישורו של ספר הליקויים החדש של הביטוח הלאומי הוקפא בעקבות ביקורת קשה, החלטות גורליות כבר נקבעות בהתאם לסעיפיו ■ הביטוח הלאומי: "נבדוק העניין לעומק"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

על פי אילו תקנות וכללים עובד הביטוח הלאומי? משני מקרים שהגיעו לידי TheMarker עולה כי אף שבאופן רשמי הוקפא אישורו של ספר הליקויים החדש שלפיו נקבעים אחוזי הנכות הרפואית עד לקיום דיון מעמיק יותר בנושא, הספר משמש בסיס להחלטות גורליות בביטוח הלאומי.

ספר הליקויים הוא המסמך שבו נקבעים אחוזי הנכות הרפואיים שמוענקים למי שוועדה רפואית קבעה שיש לו נכות רפואית עקב מחלה או פגיעה. הספר עמד במרכזה של סערה לפני כשנה, לאחר שנודע כי הביטוח הלאומי ערך בו שינויים דרמטיים שישפיעו על אלפי נכים מבלי לקיים כל דיון ציבורי ובחינה חיצונית בעניין, ומבלי לבדוק לעומק את השפעת השינויים הצפויים.

סניף של המוסד לביטוח לאומיצילום: ניר כפרי

אף שעד כה, בעקבות הביקורת הציבורית, אושרו על ידי שר הרווחה רק שני פרקים מתוך ספר הליקויים החדש, המליץ באחרונה רופא בוועדת ערר של הביטוח הלאומי על אחוזי נכות בהתאם לפרק שטרם אושר בספר, שעוסק במחלות נשימה. הרופא קבע כי "לפי ספר הנכויות החדש, שיצא בחלקו, הנכות המקסימלית לדום נשימה בשינה היא 20% - ולכן לא ניתן להעניק 30% נכות בגין הפרעה זו".

בביטוח הלאומי טוענים כי הופתעו לראות את חוות הדעת של הרופא: "הסעיף העוסק בדום נשימתי שהוזכר בפרוטוקול הוועדה הרפואית נכלל בטיוטה העוסקת בתחום הא.א.ג, ונדונה עם האיגוד המקצועי הרלוונטי לצורך תיקון ספר הליקויים. טיוטה זו טרם הובאה לדיון ואישור סופי".

במוסד הוסיפו כי "הסעיף לא אמור היה להיות בסיס לקביעת נכות כל עוד לא אושר, ולכן המנהל הרפואי של הביטוח הלאומי החליט לבדוק את העניין לעומק". עוד מבהירים במוסד כי "הוועדות הרפואיות לערעורים הן גוף כעין משפטי, והרופאים היושבים בוועדות אלה עצמאיים, ואינם כפופים לביטוח הלאומי".

כרבע מיליון ישראלים מקבלים כיום קצבאות נכות מהביטוח הלאומי, בסכום שנאמד ב-13 מיליארד שקל בשנה. השינוי הצפוי בספר הליקויים דרמטי, שכן חלק מסעיפי הספר לא עודכנו מאז שנות ה-50. למרות זאת, הביטוח הלאומי לא יודע להשיב במדויק לשאלות לגבי היקף השינויים, ומי צפוי להיפגע מהם.

לידי TheMarker הגיע בנוסף פרוטוקול מוועדה רפואית של הביטוח הלאומי לקביעת פטור ממס. בפרוטוקול נקבע כי "בדיקות נשימה בשינה נעשו בבית ולא במכון, ולכן אין אפשרות להתייחס אליהן על פי תקנות הביטוח הלאומי". אלא שבתקנות הביטוח הלאומי אין כיום סעיף ספציפי בנושא דום נשימה בשינה - אחוזי הנכות בגין בעיה רפואית זו נקבעים על פי סעיף אחר של מחלות ריאה כלליות. כך, עולה החשש שקביעת אחוזי הנכות נעשית על פי הנחיות פנימיות שככל הנראה פורסמו רק לרופאי הוועדות, ובהן התייחסות לאופן ביצוע הבדיקה שלא על פי תקנות רשמיות ומפורסמות.

מהביטוח הלאומי נמסר בתגובה כי "לאחר התייעצות עם החברה הישראלית לחקר השינה הוחלט כי רופאי הביטוח הלאומי והוועדות הרפואיות יסתמכו בקביעת שיעורי הנכות רק על תוצאות בדיקת מעבדה מלאה שנערכה במעבדת שינה בלבד, ולא על סמך בדיקות שינה ביתיות. זאת, בגלל השונות הרבה שלהן מבחינת איכותן ומהימנותן".

"בביטוח הלאומי ממשיכים לפעול הרחק מעיני הציבור בכל הקשור לנושא ספר הליקויים", אומרת מנכ"לית המרכז למימוש זכויות רפואיות, לבנת פורן. "כיצד ייתכן מצב שבו תקנות שלא אושרו מעולם מופיעות בפרוטוקולים הרפואיים של חולים? יש כאן מצב אבסורדי שבו נפגעות זכויות חולים עקב קביעת אחוזי נכות נמוכים מכפי שמגיע להם על פי התקנות".

לדבריה, "החלטה כזו או אחרת של רופא בוועדה היא בעלת השפעה קריטית על זכויותיו של החולה, ולפיה תיקבע זכאותו לקבלת קצבה. לכן, ההחלטה תשפיע באופן ניכר על מצבו הכלכלי. התנהלות הביטוח הלאומי בכל נושא ספר הליקויים ממשיכה להיות מדאיגה. אני מצפה כי הביטוח הלאומי ינהל תהליך שקוף בפני הציבור, ומקווה ששר הרווחה הבא של ישראל יוודא שתהליך שינוי ספר הליקויים יתבצע בצורה שקולה ואחראית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"