מחריף המשבר בקופות החולים: הגירעון גדל פי 6 בשנה שעברה

הגירעונות המצטברים של הקופות גדלו ל-1.3 מיליארד שקל ■ מצבן הפיננסי צפוי להחמיר כל עוד נמשכת המחלוקת עם האוצר על התקצוב

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הידרדרות קשה במצבן הפיננסי של קופות החולים: דו"ח משרד הבריאות, המסכם את פעילות הקופות ב-2011, מאשר את מה שאומרים בקופות ובמשרד זה תקופה ארוכה - הקופות במשבר פיננסי קשה. קופות החולים סיימו את 2011 בגירעון של 1.26 מיליארד שקל - יותר מפי שישה מהגירעון ב-2010, שהסתכם ב-203 מיליון שקל.

הסיבה המרכזית להעמקה הדרמטית בגירעון היא אי-חתימה על הסכמי הייצוב של הקופות ל-2011-2013, שאמורים להזרים עוד מאות מיליוני שקלים לקופות (כ-800 מיליון שקל בעבור 2011). ההסכמים נחתמים בין הקופות למדינה מדי כמה שנים. הקופות מתחייבות בהם לשמור על איזון תקציבי, ובתמורה לכך מקבלות מענקים לכיסוי גירעונותיהן.

סניף קופת חולים לאומית בקרית גת

התחזית ל-2012 שטרם הסתיימה קודרת לא פחות: "דו"חותיהן הכספיים של הקופות למחצית הראשונה של 2012 מראים כי מגמת הגירעונות בתוצאות הפעילות נמשכת", נמסר ממשרד הבריאות. "על פי דו"חות אלה ועל פי תחזיות קופות החולים, הפעילות של כל קופות החולים צפויה להסתיים ב-2012 בגירעון עמוק".

על פי הדו"ח שערכו רו"ח ליאור ברק מהאגף לפיקוח על קופות חולים ושירותי בריאות נוספים במשרד הבריאות ורו"ח דפנה ברזילי ממשרד רו"ח ברזילי ושות', שיעור הגירעון מסך ההכנסות ב-2011 הוא הגבוה ביותר בקופת חולים מאוחדת, שסיימה את 2011 עם גירעון של 277 מיליון שקל - 7% מהכנסותיה בשנה זו. קופת חולים לאומית סיימה את השנה בגירעון של 150 מיליון שקל, שהם 5% מהכנסותיה. מכבי סיימה את 2011 בגירעון של 332 מיליון שקל (4.1% מהכנסותיה), ואילו הכללית סיימה את 2011 בגירעון של 510 מיליון שקל, שהוא הנמוך ביותר ביחס להכנסות - 2% בלבד.

הדו"ח מגלה כי שלוש מהקופות נמצאות בגירעון נטו בנכסים (הון עצמי שלילי): לאומית עם גירעון אדיר של 1.05 מיליארד שקל, מכבי עם 82 מיליון שקל, ומאוחדת עם 84 מיליון שקל. הקופה היחידה שיש לה הון עצמי חיובי היא הכללית, עם נכסים נטו בסך של 1.24 מיליארד שקל. את הגירעון מממנות כיום הקופות באמצעות גידול בחובותיהן.

במצב הקשה ביותר נמצאות שתי הקופות הקטנות, מאוחדת ולאומית, שסיימו את 2011 בהפסד גולמי של 4.65% בלאומית ו-1.44% במאוחדת. "הפסד גולמי מצביע על בעיה קשה בליבת הפעילות של קופות אלה, על המשבר התקציבי ועל היקף צעדי ההתייעלות הנדרשים", נכתב בדו"ח. הכללית ומכבי הציגו רווח גולמי של 6.49% ו-2.26% בהתאמה.

בצד ההוצאות, מאשש הדו"ח את זעקתן של הקופות על כך שאינן מפוצות כראוי על הגידול במחיר יום אשפוז: ב-2011 גדלו הוצאות האשפוז שלהן בכ-9%, והן מהוות כמעט 42% מכלל ההוצאות של הקופות. גם הוצאות השכר ורכש התרופות והציוד הרפואי גדלו בכ-7%-8%.

הקופות: התקצוב לא משקף את עלות הבריאות

קופות החולים נמצאות עדיין במשא ומתן עם משרדי האוצר והבריאות בעקבות פסיקת בג"ץ לפני חצי שנה, שבה התקבלו טענות הקופות על כל שבמשך השנים חלה שחיקה קשה במקורותיהן הכספיים, מאחר שמדד יוקר הבריאות אינו משקף נכונה את הגידול בהוצאותיהן.

במשרד האוצר מוכנים לשנות את המדד כך שיגדל מרכיב השכר במגזר הבריאות. כך, במקרה של עליית שכר של רופאים, אחיות או כוח העזר - יפוצו הקופות. ואולם, הקופות לא מסתפקות בכך ודורשות לגלם את מחיר יום האשפוז כולו במדד יוקר הבריאות, כדי להבטיח להן פיצוי מלא עם התייקרות האשפוז. ויכוח זה מעכב בין השאר את החתימה על הסכמי הייצוב החיוניים.

עלות סל שירותי הבריאות, שהוא למעשה תקציבן של קופות החולים, גדלה ב-2011 בכ-7.7% - והגיעה לסכום של 32.7 מיליארד שקל. הסל ממומן ברובו ממימון ממשלתי, שכולל תשלום לפי מספר מבוטחים משוקלל (כ-89%), תוספת למבוטחים הסובלים ממחלות קשות והכנסות עצמיות של הקופות.

אם מחפשים נקודת אור בדו"ח, ניתן למצוא אותה בירידה בשיעור ההכנסות של קופות החולים מהשתתפויות עצמיות של מבוטחים. השנה נמשכה מגמת הירידה בשיעור זה והוא הגיע ל-7%, לעומת שיעור שיא של 8.8% ב-2007. זהו השיעור הנמוך ביותר בעשור האחרון, וניתן לייחס אותו לפעילות הרגולטורית של משרד הבריאות של הפחתת השתתפויות עצמיות. עם זאת, ההוצאה של קופות החולים בגין ציוד ותרופות המשיכה לגדול השנה, ב-6.1% - הרבה מעבר לשיעור הגידול במספר המבוטחים. כך שלמרות החדשות הטובות למבוטחים, גירעון הקופות מעמיק.

בקופות החולים רואים בדו"ח ובגירעונות העמוקים שמציגות ארבעתן, למרות התייעלות רבה שהציגו בשנים האחרונות, הוכחה לטענותיהן על שחיקה עמוקה בתקציביהן ועיוותים בתקצובן. משירותי בריאות כללית נמסר: "נתוני 2012 המאיימים להגיע מאשררים את פסיקת בג"ץ מיוני האחרון בדבר שחיקת מקורות קופות החולים. זוהי שעת חירום. לפיכך אנו קוראים למדינה להתקדם בדיונים ולהגיע לסיכומים בדבר הסכמי הייצוב, מדד יוקר הבריאות ומחירי יום האשפוז, וכל זאת לטובת בריאותם של אזרחי המדינה. בנוסף, ראוי לציין כי הדו"ח מציג את התנהלותה האחראית והמושכלת של הכללית, בהיות הגירעון שלה הנמוך ביותר בשיעורו מבין כל הקופות - למרות האפליה רבת השנים וההתעלמות מן העובדה כי הכללית מקיימת באמצעות בתי החולים שלה כשליש ממערך האשפוז הציבורי של המדינה".

מקופת חולים לאומית נמסר: "לאומית הובילה את שוק קופות החולים מבחינה תקציבית בארבע השנים האחרונות, עם איזון תקציבי וניהול כלכלי למופת, כפי שכתוב גם בדו"ח. לצערנו, עקב המשבר התקציבי במערכת הבריאות ואי חתימה על הסכמי הייצוב לשנים 2011-2013, נכנסנו לגירעון. למרות זאת, לאומית תמשיך לתת שירות רפואי איכותי ללקוחותיה תוך התייעלות במינהלות".

פרופ' אשר לחיאני, מנכ"ל מאוחדת

ממכבי שירותי בריאות נמסר: "מערכת הבריאות הציבורית בקהילה במשבר עמוק, ועל המדינה לתקן את העיוותים שגרמו לכך. זו הזדמנות לרשימות לכנסת להתמקד בתחום הבריאות כדי להביא מהפכה של ממש".

מנכ"ל מאוחדת, פרופ' אשר אלחיאני, אמר על הדו"ח כי "זהו מסמר נוסף בארון הקבורה של הרפואה הציבורית בישראל. הציבור חייב להתעורר ולהבין שהמציאות אף גרועה ממצאי הדו"ח המתפרסם היום, אך משקף את המצוקה התקציבית של 2011. ככל שהזמן חולף, גובר הפער הבלתי נסבל בין העלות הריאלית של סל הבריאות לבין התקציבים שהמדינה מקצה לקופות כדי לספק את אותו סל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?