מהפכה בביטוחי הסיעוד של קופות החולים: ימכרו ביטוח זהה

המפקח על הביטוח מכריז כעת כי קופות החולים ימכרו ביטוח זהה ויתחרו רק על המחיר ■ הביטוח הזהה יאפשר מעבר חופשי בין הביטוחים של קופות החולים השונות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

המפקח על הביטוח במשרד האוצר, עודד שריג, מכריז כעת על מהפכה בביטוחי הסיעוד של קופות החולים. המפקח הודיע כי קופות החולים יחויבו על ידו למכור ביטוח סיעודי זהה - לא תהיה יותר תחרות בין קופות החולים על טיב הביטוח הסיעודי שהן מציעות.

המפקח מעריך כי כתוצאה מכך התחרות בין קופות החולים תנותב לתחרות על המחיר, ולא על האיכות. בנוסף, הביטוח הסיעודי הזהה יאפשר לעבור קופת חולים, ולהתקבל אוטומטית לביטוח הסיעודי בקופת החולים החדשה - ללא צורך בבדיקה רפואית. כך תיפתר בעיית המעבר בין קופות החולים, שהוגבלה בשל הצורך לוותר על החברות בביטוח הסיעודי של הקופה.

קופות החולים מבטחות כיום 4 מליון מבוטחים בביטוח סיעודי - הן מקור הביטוח הסיעודי הגדול בישראל, פרט למדינת ישראל עצמה. הביטוח נעשה לצד תוכניות הביטוח המשלים של הקופות, כלומר מדובר בביטוח נוסף, מעבר לסל הבסיסי, שנרכש על ידי חברי הקופות בהתאם לבחירתם.

עודד שריג, המפקח על הביטוח

בשנים האחרונות חלק ניכר מהתחרות בין קופות החולים התמקדה בטיב הביטוח הסיעודי שכל קופה מציעה לחבריה, כפי שניתן ללמוד גם מהפרסום של הקופות שהתמקד בעיקר בנושא זה. בפועל, כלומר, הקופות חדלו להתחרות על הסל הבסיסי שהן מציעות - למשל קיצור תורים, או זמינות של טיפולים יקרים - ועברו להתחרות בינהן על ההצעות הנוספות שהן מציעות באמצעות הביטוח המשלים, ובעיקר באמצעות הביטוח הסיעודי.

כך נוצרה תחרות שאינה מיטבית בין הקופות - תחרות על נושא צדדי, ביטוח סיעודי, ולא על תחום העיסוק העיקרי שלהן. בנוסף התחרות הפכה במידה רבה לתחרות של "מלכות יופי" - הקופות סינוורו את חבריהן עם הצעות שיווקיות מפתות, אבל שלא באמת משפרות את איכות הביטוח הסיעודי.

זאת אחרי שהמפקח על הביטוח התערב לפני מספר שנים, וקבע תקרה לדמי הפרמיה החודשיים שיגבו בקופות החולים מחבריהן עבור הביטוח הסיעודי - עד 160 שקל לאדם לחודש. סכום זה יצר הגבלה על הכנסות קופות החולים מהביטוח הסיעודי, ובפועל מגביל אותן ביכולת שלהן לשפר מאד את איכות הביטוח הסיעודי שהן מציעות.

ההצעה החדשה של הפיקוח נועדה לפתור את בעיית התחרות שאינה מיטבית - המפקח יקבע מעתה את תנאי פוליסת הביטוח. לקופות החולים, לכן, תהיה אפשרות להתחרות רק על מחיר הביטוח ולא על האיכות שלו. למעשה, המפקח מקווה להשיג בכך שינוי בכל מבנה התחרות של קופות החולים, ושהן תחזורנה להתחרות על הסל הבסיסי במקום להתחרות על הביטוח הסיעודי.

בעיה נוספת שעורר הביטוח הסיעודי הוא המעבר בין קופות החולים. מאחר שהביטוח הסיעודי אינו נכלל בסל הבסיסי של הקופות, הרי שמי שעובר קופה מאבד את חברותו בביטוח הסיעודי שלה. הוא צריך לרכוש לעצמו מחדש ביטוח סיעודי בקופה החדש, ולעבור בדרך בדיקה רפואית שתאשר את קבלתו לביטוח הסיעודי.

ההערכה היא שהחובה לעבור שוב בדיקה רפואית, כתנאי לקבלה לביטוח הסיעודי החדש בקופת החולים החדשה, מנע מחולים וממבוגרים לעזוב את קופת החולים שלהם - הם חוששים כי לא יצליחו להתקבל לביטוח הסיעודי החדש. כך נושא צדדי בפעילות קופות החולים, שיווק ביטוח סיעודי על ידן, יצר מגבלה על המעבר בין קופות החולים ועל התחרות בינהן.

ההצעה החדשה של הפיקוח על הביטוח אמורה לפתור גם את הבעיה הזו - מאחר שהביטוח שיוצע על ידי הקופות יהיה זהה, ניתן יהיה לעבור בין הביטוחים של הקופות השונות ללא צורך בבדיקה רפואית. למשל, אם אדם התקבל לביטוח הסיעודי דרך מכבי, אין סיבה שהוא לא יוכל להמשיך להיות מבוטח גם על ידי כללית - מדובר הרי באותו ביטוח בדיוק, ולכן אין צורך לבדוק מחדש את התאמתו לביטוח.

יש לציין, עם זאת, כי מדובר במגבלה שהיא כנראה קלה בלבד. מלכתחילה שיעורי המעבר בין קופות בישראל הם נמוכים, והם כנראה נמוכים במיוחד בקרב מבוגרים וחולים - מי שכבר התרגל לרופא שלו, לתרופות שלו, וכבר צבר תיק רפואי עב כרס בקופה שלו, אינו שש לעבור קופה. על אף זאת, ההסכמה היא כי מדובר במגבלה לא נחוצה על התחרות בין הקופות.

לפני כשנה הציע משרד הבריאות לפתור את בעית המעבר באמצעות הטלת חובה על קופות החולים להמשיך לבטח בביטוח הסיעודי גם את מי שעזב את הקופה. אלא שבנקודה הזו התגלעה מחלוקת בין משרד הבריאות למשרד האוצר, כאשר המפקח על הביטוח התנגד להצעה וטען שלא סביר לחייב קבוצה להמשיך לבטח את מי שלא חבר בקבוצה, וכי הדבר יביא לניצול לרעה על ידי מבוטחים - הם יצטרפו לקופה שיש לה ביטוח סיעודי יותר טוב, ולאחר מכן יעזבו לקופה אחרת אבל ישארו עם הביטוח של הקופה הקודמת.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "משרד הבריאות מתריע מזה זמן רב, על הבעיות והכשלים הקיימים בביטוחים הסיעודיים הפרטיים והקבוצתיים. החסם שמציבים הביטוחים הקבוצתיים של קופות החולים פוגע ביכולת המעבר של המבוטחים בין קופות החולים והביא לפגיעה בזכויות של אלפי מבוטחים מדי שנה.

"המהלך שעליו הכריז היום פרופ' שריג הינו צעד בכיוון הנכון שאליו מכוון משרד הבריאות, אך הוא לא צעד מספק. יש להבטיח כי בכל פתרון, זכויותיהם של המבוטחים בקופות החולים לא יפגעו ולצערנו קשה לאמר זאת בודאות בהצעתו של פרופ' שריג. יש חשש שההצעה של פרופ' שריג תביא להסטה של מבוטחים גם לביטוחי הפרט, לכפל ביטוח ותביא לעלייה בתשלומי הפרמיה הכוללת של המבוטחים. ההצעה של משרד האוצר טרם הוצגה למשרד הבריאות. לאחר שתוצג ההצעה ננהל דיון תוך הכוונה לפתרון הפשוט של משרד הבריאות שיאפשר לאזרחים להמשיך להחזיק ולשמור על הזכויות שצברו בביטוח הסיעודי בעת שהחליטו על מעבר קופה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"