הכסף מקצר תורים |

כמה זמן תחכו לרופא? 55 יום, אם תשלמו - רק שבוע

מחקר בבית החולים הדסה מגלה פערים גדולים בין השירות הציבורי לשירות הפרטי ■ זמן ההמתנה המקסימלי לתור במרפאה ציבורית הוא 244 ימים לעומת 38 ימים בלבד במסלול השר"פ ■ הדסה: מרפאות השר"פ ממומנות בעיקר ע"י ביטוחים משלימים ופועלות רק אחה"צ

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> מטופלים שמבקשים להזמין תור למרפאה ציבורית במרכז הרפואי הדסה בירושלים ימתינו 55 יום - כמעט פי שמונה יותר ממטופלים שיפנו למסלול הפרטי (שר"פ), שייאלצו להמתין רק שבעה ימים בממוצע; כך עולה ממחקר חדש שערכו סטודנטים בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית, המסונף להדסה.

על פי ממצאי המחקר, זמן ההמתנה המקסימלי לתור למרפאה הציבורית בהדסה הוא 244 ימים (שמונה חודשים), לעומת 38 ימים בלבד במסלול השר"פ - הפרש של 206 ימים, שהם 30 שבועות. זמן ההמתנה המינימלי בשר"פ הוא אפס ימים, לעומת זמן המתנה מינימלי של שלושה ימים במערכת הציבורית.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

המחקר, שיוצג היום בכנס של החברה הישראלית לאיכות הרפואה, נעשה במתכונת של לקוח סמוי: 87 הסטודנטים שהשתתפו בו התקשרו למרפאה הציבורית ולמסלול השר"פ בהדסה, עם תסריט זהה על מצב רפואי הדורש מפגש עם רופא. התוצאות מבוססות על מדגם קטן יחסית, אך הן מראות בבירור את ההפרשים הגדולים באורך התורים בשני המסלולים. מלבד הפער בזמני ההמתנה, הסטודנטים מצאו הבדלים ניכרים בין מחלקות שונות. כך, בתחום האורתופדיה, הפער היה זניח יחסית, חמישה ימי המתנה לתור (13 יום בשר"פ לעומת 18 יום במסלול הציבורי), בעוד בתחומים אחרים הפערים היו עצומים.

מחלקה בהדסה עין כרם.

בתחום רפואת העיניים, מתחומי הדגל של הדסה, נמצא פער של 98 יום בין זמן ההמתנה לתור במסלול הציבורי לזמן ההמתנה לתור במסלול השר"פ: בעוד זמן ההמתנה הממוצע למרפאות העיניים בשר"פ הוא שמונה ימים בלבד, זמן ההמתנה הממוצע במסלול הציבורי הוא 106 יום - פי 13. תחומים נוספים שבהם היה פער גדול הם גסטרואנטרולוגיה (שמונה ימים בשר"פ לעומת 88 במסלול הציבורי - פי 11) ואנדוקרינולוגיה (שישה ימים לעומת 79 יום - פי 13). גם בתחום הראומטולוגיה נמצא פער משמעותי: 16 ימים בממוצע לקבלת תור בשר"פ, לעומת 72 יום במסלול הציבורי.

בנוסף לזמני ההמתנה בדקו הסטודנטים אם בית החולים מציע חלופות למי שנקבע לו תור לתאריך רחוק מאוד. הם גילו שלא: גם כשהתור היה רחוק מאוד, לא הוצעה לפונים חלופה קרובה יותר. מנגד, הסטודנטים ציינו כי המוקדנים גם לא הציעו להם לעבור למסלול השר"פ, כלומר לא היתה הסטה מפורשת מהמסלול הציבורי לפרטי. עוד בדקו הסטודנטים אם היה ניסיון מצד בית החולים לברר את דחיפות הבעיה כדי ליצור תעדוף לפי חומרת המצב, ולא רק על פי מסלול התשלום, אך גם במקרה זה התשובה שלילית - המוקדנים לא הונחו לבצע תעדוף לפי מצבו הרפואי של הפונה.

המחקר נעשה במסגרת הקורס "מבוא לבריאות הציבור", בהובלת פרופ' מאיר ברזיס, ראש המרכז לאיכות ובטיחות קלינית בהדסה, ד"ר מתן כהן, פנימאי מהדסה, ניר קידר, מנהל תחום כלכלת בריאות במשרד הבריאות שמלווה את הקורס, ותם אקסלרוד, עוזר הוראה בקורס, שריכז את המחקר לצד כהן.

יצוין כי אף שהשר"פ פועל בירושלים כבר עשרות שנים, נעשו עד כה מעט מאוד מחקרים המשווים בין התנאים, השירות ואורך התורים בו ובמסלול הציבורי. זאת אף שהנושא עולה שוב ושוב לוויכוח ציבורי, ובשנים האחרונות חזר לכותרות, בין היתר בזמן מאבק הרופאים ובעת האישור שניתן לאסותא להפעיל שר"פ בבית החולים החדש שלה.

לדברי אקסלרוד, "הסטודנטים היו מופתעים מהתוצאות, המצביעות על פערים גדולים בין המסלולים. חלקם אמרו שהאפשרות לשים את עצמם בנעלי החולים היתה משמעותית בעבורם. בניגוד למחקרים שונים שהם רק שומעים עליהם, כשסטודנט מתקשר בעצמו למרפאה ומספר שלבן שלו יש דלקת עיניים ואומרים לו להגיע בעוד ארבעה חודשים, הוא מבין את המציאות של החולים".

עורכי המחקר מציינים כי זוהי רק עבודת מחקר ראשונית, וכי בכוונתם להרחיב את המחקר בשנה הבאה גם לבתי חולים נוספים כמו שערי צדק הירושלמי, שגם בו יש שר"פ, וכן להשוות בין זמני ההמתנה באסותא ובמכבי, למשל. עניין נוסף שייבדק הוא פערים במשך התורים לניתוחים, וכן הבדלים בשביעות רצון ובאיכות הטיפול בין מטופלי השר"פ למטופלים בשירות הציבורי באותו מוסד רפואי.

מהדסה נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי הדסה חותר לשיפור מתמיד של השירות. בשעות הבוקר מתקיימת פעילות ענפה במסגרת מרפאות ציבוריות, פעילות שבה טופלו יותר מ-300 אלף איש ב-2011. מרפאות השר"פ ממומנות בעיקר על ידי ביטוחי בריאות משלימים, ופועלות בשעות אחר הצהריים בלבד. במרפאות אלה, לשם השוואה, טופלו כ-40 אלף איש בלבד ב-2011. הדסה תמשיך לפעול לקיצור זמן ההמתנה של מטופלים המופנים למומחים במסגרת מרפאות החוץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים