מנכ"ל מכבי: "משרד הבריאות נכשל - האוכלוסייה נפגעת"

רן סער מודאג מהעמקת הגירעון של קופות ■ לטענתו, בתקופת נתניהו חלה ירידה בהשקעה ברפואה ציבורית ■ "משרד הבריאות לא מביא כסף חדש למערכת" ■ משרד הבריאות: "דבריו אינם משקפים את המציאות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> "נתניהו אומר שהממשלה עשתה מהפכה בבריאות? אני חושב שמטעים אותו, ושאם הוא יסתכל על הנתונים, הוא יראה שבתקופתו יש ירידה בהשקעה ברפואה ציבורית, שהפער בין מחיר יום אשפוז למדד יוקר הבריאות גדל בצורה משמעותית - וזה אומר שלקופות החולים יש פחות כסף להשקיע בבריאות". את הסיכה הזו בבלון הבחירות שמרבה נתניהו להפריח באחרונה נועץ מנכ"ל מכבי שירותי בריאות, רן סער, האיש שאחראי על בריאותם של כמעט 2 מיליון ישראלים ואינו מרבה להתראיין.

סער, כמו שאר עמיתיו מנהלי קופות החולים, מודאג מאוד. כבר חודשים ארוכים שהקופות טוענות - לרוב בישיבות סגורות - כי התקציבים שלהן נשחקים בקצב ובסכומים חסרי תקדים, עד כדי כך שהם מאיימים על יכולתן לספק את צורכי הבריאות של המבוטחים שלהן.

הטריגר האחרון הוא פרשה שמתגלגלת מזה כשבוע וחצי, בעקבות הודעתו המפתיעה של משרד האוצר לקופות החולים כי בכוונתו לקזז 389 מיליון שקל מתקציבן, על חשבון מקדמה שנתן להם בשנה שעברה. לקופות, שנמצאות כבר כיום בגירעון עמוק, זו מכה קשה שעלולה להביא אותן לקשיים תזרימיים מידיים.

בעקבות ההודעה התייצב מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לימין הקופות ובאופן חסר תקדים הודיע כי אם האוצר יבצע את הקיזוז מבלי לפצות את הקופות - הוא יורה להן להפסיק לשלם לבתי החולים הממשלתיים בעבור השירותים שהן רוכשות מהם. במשרד האוצר לא נותרו חייבים, הגדירו את דבריו של גמזו "חריגה מסמכות" והשיבו באיום משלהם, לפיו אם יעצרו הקופות את התשלומים לבתי החולים - יקזז האוצר את הסכומים מתקציב סל הבריאות שמועבר לקופות.

רן סער

עדיין לא ברור כיצד יסתיים הקרב הזה, אך קופות החולים, שקופתן מידלדלת והגירעון התופח שבו הן נמצאות מגיע ליותר ממיליארד שקל, מהדקות את החגורה עוד יותר. באחרונה הודיעו לאומית ומאוחדת לספקים על הפחתת התשלומים באופן חד צדדי, ומכבי הודיעה לחלק מספקיה כי תדחה את התשלומים בחודש נוסף.

ברקע הדברים נמצאות שתי מחלוקות כספיות גדולות בין קופות החולים למדינה: אחת נוגעת להסכמי הייצוב של קופות החולים ל-2011 שטרם נחתמו ואמורים להזרים לקופות 700 מיליון שקל. המחלוקת השנייה נובעת מפסיקת בג"ץ, שקבעה כי "זכותם של אזרחי מדינת ישראל לבריאות, אשר עוצבה ועוגנה בחוק ביטוח בריאות ממלכתי, מתרוקנת אט אט מתוכן נוכח השחיקה השיטתית בתקציבי קופות החולים - עליה נדמה שאין חולק". בג"ץ הורה למדינה ולקופות להגיע בתוך חצי שנה (שמסתיימת בעוד חודש) לנוסחה חדשה ומוסכמת של תקצוב, שתשים קץ לעיוותים הקיימים בשיטה הנוכחית.

"אני רואה את זה כמשבר שהמדינה אשמה בו. המדינה פוגעת בבריאות האוכלוסייה, וחייבים לגרום לה להפסיק לפגוע בה - זו היתה גם קביעת בג"ץ", אומר סער בראיון ל-TheMarker. "המדינה נותנת פחות ופחות תקציב למערכת הבריאות, והיא האשמה בגירעון שאליו נכנסו קופות החולים ובתי החולים. למרות שבג"ץ קבע באופן ברור שיש לתקן את המצב בתוך שישה חודשים, המדינה עשתה מעט מאוד כדי לפעול ברוח זו. היו מעט פגישות בעניין, וגם הן היו בעקובת לחצים של הקופות, ולא קיבלנו בהן הבטחות משמעותיות", הוא אומר.

למרות השבחים שמרעיף נתניהו על סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, סער אומר כי על אף הישגים נקודתיים כמו רפורמת טיפולי השיניים, "משרד הבריאות נכשל במבחן החשוב ביותר - להביא כסף חדש למערכת. בשורה התחתונה, אם לא יימצא פתרון מהיר - המערכת תיכנס לסחרור". לדבריו, גם רפורמות, כמו זו בבריאות הנפש שאמורה להכניס למערכת מאות מיליוני שקלים נוספים, אינן הפתרון להגדלת התקציבים: "אומרים לנו שכסף חדש ייכנס למערכת דרך רפורמות, אבל ברגע שמוסיפים אותן לבסיס הרעוע של המערכת - זה רק מחמיר את המצב ופוגע ברפורמות עצמן".

את המהלך האחרון של האוצר - קיזוז מאות מיליוני השקלים מתקציבי הקופות (מתוכם כ-90 מיליון שקל למכבי) - מגדיר סער כ"דרך להלחיץ את קופות החולים" לפני החתימה על הסכמי הייצוב ותחילת המשא ומתן סביב החלטת בג"ץ. לדבריו, "במקום שיעזרו לנו ולחולים - מלחיצים אותנו יותר. אני לא מסכים לזה. אני רואה את תפקידי להילחם בשם המטופלים כדי שהמדינה תספק לאזרחים את השירותים המגיעים להם לפי סל הבריאות".

יעקב ליצמןצילום: דרור ארצי

"אי אפשר להתייעל יותר"

אתה מצייר תמונה של קופות חולים על סף קריסה. ובכל זאת, באחרונה ציין OECD לשבח את קופות החולים בישראל ואת הביצועים שלהן.

"נכון, אבל OECD גם אומר שאנחנו משקיעים ברפואה הציבורית פחות מכל מדינות המערב. תמיד נוח לצטט חלק מהדברים. נכון שהרפואה בישראל טובה - אז מה רוצים, שהיא תלך אחורה או קדימה?"

סער נשמע מתוסכל מכך שנושא הבריאות נזנח מאחור, ושוב לא תופס חלק במערכת הבחירות הנוכחית: "הבריאות שייכת לכולם ולא ממוקדת בסקטור מסוים. האבסורד הוא שזה מחליש אותה ולא מחזק אותה, כי אין לה נציג בכנסת. יש לנו משטר דמוקרטי עם הרבה מאוד מפלגות סקטוריאליות, ואף מפלגה לא חרתה על דגלה בשום אופן את נושא הבריאות. המדינה לא נלחמת, הממשלה לא נלחמת, המפלגות לא נלחמות, אפילו המחאה לא נגעה בבריאות, כי היא הובלה על ידי צעירים. ואני שואל - מי דואג לחולים, לזקנים", הוא אומר.

"ובכל זאת, זו תקופת בחירות ואני חושב שזו הזדמנות, גם לנתניהו, לסיים את האבסורד הזה. אני מקווה שהרשימות יכניסו את מערכת הבריאות למצע שלהן - זה חברתי, ערכי ונכון כלכלית. זה נוגע לנו, להורים ולילדים שלנו. גם מבחינה כלכלית - אדם חולה לא עובד ולא משלם מסים. אני לא רואה את המנהיגים מדברים על זה. בארה"ב למשל, הרפורמה בבריאות של הנשיא אובמה היא אחד הנושאים המשמעותיים על סדר היום. ואצלנו? בכלל לא מדברים על זה".

אתם מדברים על בורות של מאות מיליוני שקלים בתקציב, אם לא יותר. אנחנו בדרך לבחירות עכשיו בגלל שרצו לקצץ מתקציב המדינה יותר מ-10 מיליארד שקל. מאיפה יבוא כסף?

"אגף תקציבים מתעסק בקיצוץ ולא מסתכל על התמונה הרחבה. זו התנהלות קרה ומנוכרת שלא רואה את החולים. הקול של מערכת הבריאות חלש, אז מקצצים ממנה יותר ויותר ונותנים לאחרים - מערכות שעושות יותר רעש בתקשורת. כשרוצים יש כסף. אני קורא לאוצר לעשות סדר ולארגן את מערכת הבריאות בצורה כזו שתאפשר לנו להתנהל ולתכנן בצורה טובה יותר.

"זה אומר שחייבים לשנות את הנוסחה של מתן התקציבים לקופות החולים. אי אפשר להמשיך עם הפער בין מדד יוקר הבריאות (שעל פיו מתוקצבות הקופות) למחיר של יום אשפוז (שאינו נכלל במדד, רל"ג). זה בכוחו של האוצר, ולצערי אני ממש לא נתקל באוזן קשבת. אין עם מי לדבר.

"הסכמי הייצוב שהיו צריכים להיחתם כבר בתחילת 2011 לא נחתמו עד היום עם אף קופה. זה ציון נכשל למדינה ולאוצר. אני קצת יותר משנה בתפקיד, ומגלה שהאתגר המרכזי הוא לא התמודדות עם המחלות - אלא עם המדינה. בשנה האחרונה הוסדרה באופן מיטבי עבודת ההנהלה הציבורית של מכבי, ונהיה הקופה הראשונה או השנייה שחותמת על הסדר מול המדינה", הוא מסכם.

"כרגע המערכת לא מתפקדות", מוסיף סער. "קופות החולים נמצאות בגירעון ענק, וזאת למרות שהן דוגמה ומופת להתייעלות, לשירות, לתהליכים מצוינים שכל הקופות עברו בעשור האחרון.

"צריך לזכור מה קרה ב-1995, כשקופת חולים כללית, שביטחה יותר מ-70% מהתושבים פשטה את הרגל; או ב-1998, כשהקופות היו בגירעון עד שנמצא הפתרון והתחילו לגבות השתתפות עצמית מהחולים. האם זה מה שאנחנו רוצים שיקרה? אנחנו מתייעלים בכל שנה עוד ועוד. אני לא חושב שאפשר להתייעל יותר".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "דברי ר סער אינם משקפים את המציאות. משרד הבריאות בהחלט הביא כסף חיצוני חדש למערכת, על אף השתיקה של ראשי קופות החולים בסוף 2010 בעת דיוני התקציב, על ההסכם התלת שנתי. למרות זאת, משרד הבריאות הצליח להעלות את המקדם הדמוגרפי לראשונה בתולדותיו, להוסיף מיטות לבתי החולים ולהגדיל את מבחני התמיכה של הקופות.

"המשרד אף הביע עמדה עצמאית ומסתייגת בדיוני בג"ץ על יוקר הבריאות, שהביאה להכרעה תקדימית שתשמש מנוף לשינוי מנוע הקידום של הסל. גם ברפורמה בבריאות הנפש שאושרה באופן היסטורי לאחר כשני עשורים, המשרד הצליח להוסיף לתקציב סכום של כ-100 מיליון שקל לתוספת שירותים באופן מיידי, וחצי מיליארד בהשלמת הרפורמה. בעניין זה דווקא היענותה של מכבי וההערכות שלה איננה מספיק מהירה לצערנו. הערותיו של מנכ"ל מכבי כנגד המשרד כאמור אינן מדויקות, מיותרות ומפלגות את כוחה של המערכת בדרך להשיג עוד תוספות".

האוצר תוקף: הגירעון של מכבי נובע מסבסוד פעילותה של אסותא

במשרד האוצר שמעו את דבריו של סער, לפיהם אגף התקציבים אשם ב"התנהלות קרה ומנוכרת שלא רואה את החולים", והגיבו באמירות יוצאות דופן בחריפותן נגד הקופה ונגדו באופן אישי: "בניגוד לרושם שמנסה ליצור מנכ"ל מכבי, בשנים האחרונות נוספו למערכת הבריאות מיליארדי שקלים להרחבת השירותים לציבור, ובהתאמה גם תוצאות המערכת ושביעות הרצון ממנה הלכו והשתפרו", נמסר מהמשרד.

"בשונה מטענותיו של סער, בימים אלה עומדת המדינה לחתום על הסכמי ייצוב תלת שנתיים עם שלוש קופות החולים האחרות, למעט מכבי. עובדה זו מטילה ספק במניעיו של מנכ"ל מכבי בבואו לתקוף את הממשלה, ומחדדת את הסברה כי המניע לתקיפה הוא ניסיון להסיט את הדיון הציבורי מהסיבות האמיתיות לגירעון הייחודי של מכבי".

באוצר מדברים לראשונה בקול רם על הקשר הבעייתי בעיני המשרד בין מכבי לחברה הבת שלה, אסותא: "נראה שהמצב הכלכלי שבו נמצאת מכבי נובע, בין היתר, ממבנה הפעילות של הקופה - בראש ובראשונה אחזקתה בבית החולים הפרטי אסותא וסבסוד בית החולים מתוך ההכנסות הציבוריות של הקופה, והמבנה התאגידי הלקוי של הקופה - המונע בקרה של הדירקטוריון על התנהלות זו", מאשימים במשרד, ומוסיפים: "במהלך הדיונים מסרבת הנהלת הקופה להתמודד עם סוגיות אלה, ובכך מונעת את האפשרות להגיע להסדר. אנו מקווים כי מכבי תיכנס להליך רציני עם נכונות אמיתית להגיע לפתרון".

לבסוף, מבטיחים באוצר התקדמות בנושא תקצוב הקופות: "בחודשים האחרונים מנהלת המדינה דיונים במטרה ליישם הסדר הנותן מענה לפסיקת בג"ץ. במסגרת זו הביעה המדינה נכונות להגדיל משמעותית את המשאבים העומדים לרשות הקופות באמצעות תיקונים משמעותיים במדד יוקר הבריאות ובדרך בה נקבע מחיר יום אשפוז".

על דברים אלה סער לא נשאר חייב: "לפקידי האוצר יש ראייה צרה ולא בשלה והם רגילים לשלוט בכל דבר", הוא תוקף. "התגובה של האוצר תוקפנית ולא עניינית, ומטעה את הציבור בעובדות לא נכונות. מחירי הרכש שלנו באסותא נמוכים מאלה המשולמים לבתי החולים הממשלתיים, אבל במשרדי האוצר והבריאות ממשיכים להעלות את מחיר יום האשפוז, למרות פסיקת בג"ץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי