עתירה: לאפשר לפגועי הנפש לבחור את המוסד בו יאושפזו

כיום פגועי נפש מחויבים להתאשפז במרכז הרפואי הקרוב לביתם ■ העותרים טוענים כי הדבר פוגע בשיוויון, מונע תחרות בין בתי החולים ומסמל את היחס של המדינה לפגועי הנפש כאל אנשים שלא כשירים לקבל החלטות עבור עצמם

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הארגונים בזכות, עוצמה ואנוש הפועלים למען זכויותיהם של פגועי נפש פנו בסוף השבוע לבג"צ בבקשה לצרפם כידידי בית משפט לעתירה שהוגשה נגד שר הבריאות וסגן שר הבריאות בדרישה לאפשר לחולים פסיכיאטרים חופש בחירה רב יותר באשר למוסד בו יאושפזו .

כנספח לעתירה מצורף המקרה של דליה (שם בדוי), שנאנסה לטענתה במהלך אישפוז במרכז רפואי פסיכיאטרי באזור המרכז על ידי אחד האחים במחלקה. היא הגישה תלונה במשטרה והאח נעצר ונשלח למעצר בית. על רקע החשש כי תידרש להתאשפז פעם נוספת הגישה דליה בקשה שאם תידרש לאשפוז חוזר תוכל להתאשפז במוסד אחר ולא בזה בו נאנסה, אך נענתה בתשובה כי העניין לא בסמכותו של הפסיכיאטר המחוזי וכי לא ניתן להבטיח לה זאת.

בית חולים פסיכיאטרי אברבנאל

הבקשה, שהוגשה על ידי עורכי הדין עדי ניר בנימיני, הישאם שבאיטה ונטע זיו מהקליניקה לזכויות אדם באוניברסיטת תל אביב, עוסקת ב"הסדר האזוריות" שמונהג על ידי משרד הבריאות לפיו אדם שנזקק לאשפוז פסיכיאטרי מתאשפז בבית חולים מסוים הנקבע בהתאם למקום מגוריו, לעיתים אפילו במחלקה מסוימת, מבלי שניתנת לו כל אפשרות בחירה - אף לא מתוך רשימה מצומצמת של בתי חולים.

לטענת הארגונים, הסדר זה פוגע קשות בשיוויון, באוטונומיה ובכבודו של בעל מוגבלות נפשית, ובזכותו לבחירה חופשית, והופך את בתי החולים למונופולים שאינם צריכים להתחרות ביניהם על השירות ואיכות הטיפול. לטענתם, מדובר בשריד לגישה פטרנליסטית מהעבר לפיה אנשים עם מוגבלות נפשית אינם כשירים לקבל החלטות עבור עצמם, בעוד שהמגמות הרווחות היום בתחום בריאות הנפש מדגישות את עיקרון הבחירה כעיקרון מנחה ומרכזי בטיפול הנפשי.

הארגונים טוענים עוד כי ההסדר מפלה את פגועי הנפש לעומת חולים אחרים, שכן במחלות הגוף מתאפשרת בחירה בין בתי חולים שונים, לפי ההסדרים של קופות החולים. בנוסף, לטענתם אין בסיס חוקי להגבלת הבחירה, להיפך - עיקרון הבחירה האישית מעוגן בשני חוקים מרכזיים - חוק זכויות החולה וחוק לטיפול בחולי נפש שהטיל חובה להעניק לאדם עם מוגבלות טיפול נפשי וגופני "בהתאם לתנאים ולהסדרים הנהוגים במערכת הבריאות".

הטיעונים של משרד הבריאות בעד השארת המצב כפי שהוא, מתייחסים לחשיבות הרצף הטיפולי של המטופלים בבריאות הנפש, וכן לצורך לווסת את המטופלים בין בתי החולים השונים.

בתגובה לכך אומרים המבקשים כי מלבד העובדה כי זו טענה שרלבנטית לכלל החולים, בכל מקרה הצוות הרפואי מתחלף פעמים רבות מאשפוז אחד למשנהו. סקר שערכו העותרים צביאל רופא, דליה וירצברג רופא, עמותת לשמ"ה ויוכי צ'ובוטרו בשיתוף עם עמותת אנוש העלה כי למעלה ממחצית מהמאושפזים לא טופלו על ידי אותו רופא בשני אשפוזים עוקבים, וכי 30 אחוז לא מעוניינים להתאשפז שוב באותו מרכז רפואי.

הארגונים מדווחים כי הם מקבלים פניות רבות ממטופלים ובני משפחתם שחושפים טראומות, פגיעה בזכויות וכשל טיפולי שנגרמו להם לטענתם במהלך אשפוזים פסיכיאטרים. לדבריהם, ההסדר יוצר תלות בין המטופל לצוות ומגביל את יכולתו של המטופל להתלונן ולבקר את הטיפול בשל החשש שבעתיד יחויב לשוב ולהתאשפז באותו מוסד בו יהיה נתון למרותם של מי שעליו התלונן. הדבר גם פוגע בתחרות בין בתי החולים על שירות, שכן הלקוחות הם "שבויים".

"מטופלים רבים מביעים תסכול רב מעצם האבחנה בין תחום בריאות הנפש מיתר שירותי הרפואה, בהם מתאפשרת בחירה רחבה ושבהם לאדם חופש בחירה מסוים בבית חולים בו יאושפז. מפניות אלה עולה תחושה קשה כי המערכת רואה בבריאות הנפש 'מוקצית' מיתר תחומי הרפואה ואת מעמדו של החולה נחות אינהרנטית ממעמדו של חולה במחלת גוף", כותבים הארגונים.

לאחרונה ובעקבות העתירה, פירסם משרד הבריאות נוהל שמפרט מספר מקרים שבהם המטופלים יוכלו להחליף מוסד מטפל. מדובר בקריטריונים מחמירים למדי: על פי אחד מהם, למשל, רק לאחר חמישה אשפוזים חוזרים באותו בית חולים במשך שנתיים בהם לא הייתה הטבה משמעותית, תישקל בקשת חולה להתאשפז בבית חולים אחר.

קריטריון אחר הוא מקרים בהם המטופל חווה במוסד התעללות פיסית, מינית או רגשית על ידי איש צוות, כמו במקרה של דליה, או מקרים בהם המאושפז מתגורר במסגרת חוץ ביתית (כמו הוסטל) באזור אחר - על פי כתובת המסגרת. העותרים אינם מסתפקים בכך ודורשים חופש בחירה לכל המטופלים.

ממשרד הבריאות נמסר כי "משרד הבריאות ילמד את העתירה".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"