"משקיעים 500 מ' ש' באשדוד ואצלנו ילדים שוכבים בצריף"

למרות שבשבוע שעבר "ניצל" ברזילי באשקלון מקיצוץ בתקציב המיגון שלו, מזכיר מנהל ביה"ח ד"ר חזי לוי שהבעיות עדיין כאן ■ האוצר: התנגדנו להקמת בית החולים באשדוד אבל הוא עבר בחקיקה; השר"פ באשדוד מסוכן

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

ד"ר חזי לוי, מנהל בית החולים ברזילי באשדוד, כועס: רק לפני שבועיים איימו הגזרות הכלכליות של הממשלה על פרויקט המיגון של בית החולים שנמצא בטווח הטילים, ולרגע אחד העין הציבורית כולה הופנתה לאשקלון. כמה ימים וכיפופי ידיים לאחר מכן - והפתרון נמצא: 50 מיליון השקלים שהיו אמורים להיות מקוצצים מפרויקט המיגון הוחרגו מהקיצוץ והוחזרו לבעליהם החוקיים, תוך שסגן שר הבריאות,משה ליצמן וראש הממשלה, בנימין נתניהו מברכים ומתבשמים מההישג.

אולם, לוי ששימש עד לפני חצי שנה כראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, רחוק מלהיות רגוע ומאושר: ה"עז" שיצאה מביתו לא ממש מצליחה להשכיח את שאר הצרות: תשתיות מיושנות ובלויות, מיעוט תרומות, העדר מיגון ברוב חלקי בית החולים והדבר המאיים מכל - בית החולים החדש שעומד לקום באשדוד השכנה ולהתחרות עם ברזילי ראש בראש תוך תחרות על אותם משאבים של רופאים, אחיות וחולים.

"נכון שהחליטו שלא לקצץ בסכום שנועד לפרויקט הקמת חדר המיון והמיטות התת קרקעיות, אבל עדיין אין כסף לבנות חדרי ניתוח וטיפול נמרץ ממוגנים - כך שלמעשה המעטפת נבנית וחדרי ניתוח אין", אומר לוי בראיון ל-TheMarker.

בית החולים ברזילי, אשקלון

לדבריו, "נדרשים כ-120 מיליון שקל לבניית חדרי ניתוח ממוגנים וחדרי טיפול נמרץ כללי נשימתי - כל זה חיוני בשרשרת הטיפול בנפגעי טראומה ואין את זה. אתה לא יכול לקלוט חולה בחדר מיון ממוגן ואחר כך לאשפז אותו בחדר ניתוח רגיל ומיושן שלא נגעו בו עשרות שנים או טיפול נמרץ לא ממוגן". ולא רק מיגון על הפרק, אלא גם הזנחה רבת שנים של בית החולים: "ילדים עדיין שוכבים בצריף מיושן עם תשתיות לא נגישות ולא ממוגנות, הפגייה מיושנת והגגות לא אטומים", הוא מספר.

אל לוי מצטרפת ח"כ רחל אדטו (קדימה), יו"ר שדולת הבריאות של הכנסת, שלדבריה החזרת התקציב לאשקלון היא לא הרבה יותר מפיקציה: "צר לי אך השמחה על העברת 50 מיליון שקל למיגון בית החולים באשקלון הנה שמחה מוקדמת, ובפועל זוהי הטעיה של הציבור", אומרת אדטו. "למעשה משרד האוצר משיב בכך לבית החולים חוב כספי ישן. מדובר בכסף שהוקפא לפני שנים מתקציב הבינוי של חדר המיון בברזילי עקב עיכוב הבנייה בפרשת הקברים בבית החולים. ל-500 אלף תושבי האזור יש זכות אלמנטרית לבית חולים חדיש וממוגן הכולל גם חדרי ניתוח וטיפול נמרץ ממוגנים".

בינתיים, צופה לוי בעיניים כלות לדבריו בתקצוב הנדיב בסך כחצי מיליארד שקל שנותנת המדינה לצורך הקמת בית חולים מתחרה כמה עשרות קילומטרים ממנו באשדוד: "עם כל הכבוד לצורך להקים בית חולים נוסף באשדוד, בית החולים הזה גורם לי לחשש רב", מודה לוי. "מטרידה את מנוחתי העובדה שאני קורא על ההשקעה הממשלתית הענקית בבית החולים החדש שאמור להיבנות באשדוד, ועל התכניות היפות למגן אותו, ואין מאומה על מיגון חדרי ניתוח של בית החולים הוותיק ברזילי. אני תוהה על סדר העדיפויות".

גם במקרה זה ח"כ אדטו מחזקת את דבריו: "לא ברור אם זו רשעות או חלמאות כאשר בו בזמן שמאושר קיצוץ כואב בתקציב הבריאות והרווחה, אישרה המדינה מתנה בסך חצי מיליארד שקל לחברה עסקית לשם הקמת בית חולים למטרות רווח", מוסיפה אדטו. "זוהי דוגמא נוספת להיעדר מדיניות עקבית ודיבור בשני קולות תוך העדפת הרפואה הפרטית על פני הרפואה הציבורית".

חזי לויצילום: מיכל פתאל

לוי מתקומם גם נגד העובדה שבבית החולים החדש יופעל במתכונת שר"פ (בחירת רופא בתשלום) - דבר שנאסר בשאר בתי החולים הממשלתיים ושעשוי למשוך אליו רופאים ואחיות רבים מהאזור, וכמובן חולים: "השר"פ באשדוד בוודאי יהיה מקור משיכה לרופאים מהמערכת הציבורית, ובצדק. אז לא יתכן לא לתת אותו שוויון הזדמנויות לבתי החולים הציבוריים הנוספים באותו אגן ניקוז על מנת לשמר את הרופאים והאחיות המצוינים שלהם", הוא אומר. "אנחנו יודעים שאחת הבעיות הקשות בפריפריה זה כוח האדם, וכלל לא ברור לי מאיפה יגיע כוח האדם לבית חולים חדש באזור שיהיו בו 300 מיטות אם לא תוך נגיסה בבתי החולים ברזילי וקפלן".

לדבריו, "צריך לזכור שבדיונים רבים שהתקיימו במערכת הבריאות היו חילוקי דעות באשר לאפשרות לאפשר רפואה פרטית בבתי חולים ציבוריים בגלל הסכנה למדרון חלקלק שימסמס את הרפואה הציבורית ואת זכויות האזרחים במדינת ישראל. אז מדוע כעת מאפשרים את זה לבית חולים אחד ולשכן לו לא מאפשרים? האם אין זו החלקה באותו מדרון חלקלק"?

אבל בית החולים באשדוד הוא עובדה מוגמרת. החוק נחקק והמדינה צריכה לעמוד בו

"מידת ההשקעה של הממשלה בבניית בית החולים אינה נובעת מהחוק אלא משיקולים אחרים - משיכת קבוצה יזמית שתבנה את בית החולים. היה צריך לקחת בחשבון את בית החולים הישן והבלתי ממוגן שמשרת חצי מיליון תושבים ולא יתכן להקריב אותו ולהפקיר את הנסמכים עליו ולהפנות את כל המשאבים לבניית בית חולים חדש".

בית החולים ברזילי

במשרד האוצר מזכירים בתגובה כי הם בכלל לא רצו בהקמתו של בית החולים: "בית החולים הוקם מכוח חוק שנחקק חרף התנגדות הממשלה (חקיקה פרטית)", נמסר מהמשרד. "משרד האוצר התנגד להקמת בית חולים נוסף במיקום קרוב יחסית לבתי החולים הקיימים באשקלון (ברזילי) ורחובות (קפלן), וטען כי אין הצדקה להקמת בית חולים באשדוד וכי מוטב להרחיב ולחזק את בתי החולים הקיימים. מאחר והחוק עבר, ובהינתן התנאים שנקבעו בחוק להקמת בית החולים, נדרשה המדינה לסייע בהקמתו, ולהעמיד ליזם מענק בשיעור של 75% מעלות ההקמה החזויה".

באשר לטענתה של אדטו על הקמת בית חולים פרטי, אומרים באוצר כי בניגוד לדבריה, "בית החולים שמתוכנן לקום באשדוד הנו בית חולים ציבורי ולא פרטי. בית החולים יפעל על פי מודל קיים של בית חולים ציבורי עצמאי. קרי, ציבורי שאינו בבעלות משרד הבריאות או קופת חולים. בבתי החולים הציבוריים העצמאיים הפועלים כיום - הדסה, שערי צדק ואחרים - שר"פ אינו אסור בחוק כבבתי החולים הממשלתיים".

ואולם החלק המעניין ביותר בתשובת האוצר משקף שוב את היחס האמביוולנטי של המשרד באשר לאישור הפעלת השר"פ בבית החולים: "צודק ד"ר לוי לגבי הסכנות הגלומות בהתרת שר"פ בבתי החולים הציבוריים", נמסר מהמשרד. "בהיעדר איסור להפעלת שר"פ בבית חולים ציבורי עצמאי, הכללים שנקבעו להפעלת השר"פ על ידי מנכ"ל משרד הבריאות במכרז להקמת בית החולים אמורים לצמצם, ככל הניתן, את נזקי השר"פ גם אם לא יוכלו למנוע לחלוטין כל פגיעה במערכת הבריאות הציבורית".

תגובת משרד הבריאות: משרד הבריאות שותף לביקורת המשתמעת מהדברים שהעלה ד"ר חזי לוי באשר לנושא השר"פ.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית