האוצר מושך בחוטים של אחיות בתי הספר

האוצר שוב מוכיח שהפרטת שירותים מבחינתו היא לא אמצעי אלא אידיאולוגיה

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

שנת הלימודים שהסתיימה בשבוע שעבר היתה שנה רבת תהפוכות בכל הנוגע לשירותי בריאות התלמיד, הידועים יותר כ"אחיות בית ספר". תזכורת: השנה החלה במהומת אלוהים הכוללת הליכים משפטיים שנועדו לעצור את ספק השירות הפרטי נטלי, נמשכה בהוראה של בג"ץ לעצור את המכרז ולבחור ספק חדש, והסתיימה בצעד חסר תקדים של משרד הבריאות שהפר את הוראת בג"ץ, ביטל את המכרז המחודש והאריך את החוזה של חברת נטלי עד סוף השנה.

השנה היתה גם שנה של מפנה: בראשונה לאחר חמש שנים מלאות של הפרטת השירות, החזיר המשרד לידו שני מחוזות - מחוז דרום ומחוז אשקלון - שנחשבו לקשים במיוחד לתפעול, בשל מחסור חמור באחיות. ההלאמה החלקית הזו של השירות שהפרטתו זכתה לקיתונות קשים כל כך של ביקורת, היתה מבחן גדול למשרד הבריאות ולמתנגדי ההפרטה.

צילום: אי-פי

בסוף השנה התברר: שני המסלולים הצליחו. המדינה, שרבים הטילו ספק ביכולתה להשתלט תוך זמן קצר כל כך על מחוזות הדרום ואשקלון ולהגיע לתוצאות טובות, הצליחה לסיים את השנה בהצלחה גדולה יחסית עם שיעור חיסונים גבוה, וכמוה גם הקבלן הפרטי - נטלי - שגם במחוזות שבניהולו היה שיעור המחוסנים גבוה יותר מבשנים הקודמות.

מי שקיווה שהתוצאות הללו יגרמו למשרד האוצר לשחרר תקנים למשרד הבריאות ולהחזיר את השירות כולו לידי המדינה - כפי שדורשים כל אנשי המקצוע בתחום בריאות התלמיד וכפי שרמז גם בג"ץ שראוי לעשות - התבדה: באחרונה פורסם מכרז חדש שמשמר את המצב הקיים של שירות מופרט לשלוש שנים נוספות.

מה שמעניין במכרז החדש הוא הסכומים שתעביר המדינה לספק שייבחר: הסכומים הגבוהים ביותר שהקדישה לשירות אי פעם, גבוהים בהרבה מאלה שהוקצו לשירות כשעוד היה מוסד שנקרא "אחות בית הספר". במשרד אוצר הבינו, עם השנים, הביקורת והניסיון, כי בלי תקציב ראוי אי-אפשר לקיים את השירות המורכב והכל כך חשוב הזה.

משרד האוצר מוכן להקדיש סכומים גבוהים כל כך כדי לקיים את השירות - אך לא מוכן להשקיע את אותם סכומים (או אפילו סכומים נמוכים יותר, כפי שטוענים במשרד הבריאות) בתקני אחיות שיעברו למשרד הבריאות שיפעיל את השירות. זאת, גם לאחר שהוכח שהמשרד מבצע זאת בצורה מצוינת. עובדה זו מוכיחה באופן חד-משמעי כי הפרטת שירותים חברתיים, ובמקרה זה שירותי בריאות התלמיד, היא לא אמצעי לחסוך בעלויות או לשפר שירות - אלא מטרה בפני עצמה, אידיאולוגיה מוצהרת.

משרד האוצר מוכן להשקיע כסף רב, לספוג ביקורת מכל אנשי המקצוע ולאטום את אוזניו אפילו לאמירות של בג"ץ - ובלבד שלא להעסיק עוד עובדי מדינה. במובן זה, המכרז החדש והיקר מקדם אותנו צעד נוסף להבנת אופן החשיבה של ממשלות ישראל בשנים האחרונות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"