משרד הבריאות אוסר חלוקת ופרסום תחליפי חלב בבתי יולדות

"יש לחזור ולהדגיש את האיסור על פרסום ושיווק תרכובות מזון לתינוקות בתוך בתי החולים", נכתב בחוזר, "חשיבות איסור זה עולה במיוחד לאור הבחירה שתינתן ליולדת בין סוגי תחליפי החלב"

הסוף לחלוקת דוגמיות תחליפי החלב בבתי היולדות: החל מה- 1 בספטמבר תיאסר חלוקת תחליפי חלב בבתי החולים, וכן מתנות נוספות שעלולות לפגוע בהנקה כמו בקבוקים, תה וחליטות. כך נקבע בחוזר מינהל הרפואה של משרד הבריאות שהופץ היום (א) לכל בתי החולים בישראל. בנוסף, מחייב משרד הבריאות את בתי החולים להציע לכל יולדת בחירה לפחות בין שני מותגי חלב שונים. זאת, בניגוד לנוהג היום בו בתי חולים מתקשרים בבלעדיות עם חברת תחליפי חלב אחת, בתמורה לתשלום גבוה מצדה.

החוזר כולל שורה של הנחיות נוספות שתכליתן לעודד הנקה, כגון איסור על פרסום תחליפי חלב אם במחלקות, וכן במרפאות קופות חולים וטיפות חלב. עוד קובע החוזר כי ברירת המחדל בבית החולים תהיה הנקה, ואילו האכלה בתחליף חלב מבקבוק תעשה רק אם קיימת הוראה רפואית נגד הנקה, כלומר - סיכון לאם או לתינוק שייגרם כתוצאה מהנקה, או כאשר קיימת התנגדות מפורשת של האם להנקה לאחר שקיבלה הסבר על יתרונות ההנקה. כלומר: משרד הבריאות אינו מאמץ את תכניתו המקורית של ח"כ דני דנון לאפשר הזנה מבקבוק רק כנגד חתימה של האם, אך מתנה זאת בקבלת הסבר על יתרונות ההנקה.

צילום: Dreamstime

בנוסף מאמץ משרד הבריאות את עקרונות ארגון הבריאות העולמי להנקה מוצלחת: בין העקרונות, קיום ביות מלא (rooming in) של האם והתינוק לאורך כל שעות היממה בעת שהותם בבית החולים, אי נתינת מוצצים לתינוקות יונקים, סיוע בהנקה ליולדת תוך חצי שעה מהלידה, ועוד.

הכללים החדשים, ובעיקר החובה שתחול על בתי חולים לאפשר בחירה בין שתי ספקיות מזון, עשויים לתרום מאד לעידוד התחרות בשוק תחליפי החלב שנחשב לאחד השווקים הריכוזיים בישראל: השוק שמגלגל כ-500 מיליון שקל בשנה מורכב מארבעה שחקנים: מטרנה (אסם נסטלה), סימילק (פרומדיקו), אופטימיל (מדיצ'י מדיקל) ונוטרליון (טבע(, אך למעשה מדובר בדואופול שבו סימילאק ומטרנה מחזיקות ב-97% מהשוק, והן גם היחידות שנוכחות כיום במוסדות הבריאות.

כתוצאה מכך, מחירי התמ"ל בישראל גבוהים במיוחד. לפי בדיקה שערך ארגון אמון הציבור באמצעות חברת המחקר נילסן, הורים בישראל משלמים על תחליפי החלב 18% יותר ממה שמשלמים הורים בארה"ב, 64% יותר מהורים בבריטניה ו-49% יותר מהמחיר באוסטרליה. לפי ההערכות, שיעור הרווח של החברות בישראל על כל אריזה הוא כ-40%.

הבלעדיות שנתנו עד היום בתי החולים לספקית מזון יחידה מהווה מכרה זהב עבור אותה ספקית, מכיוון שבמרבית המקרים ההורים ממשיכים לרכוש את המותג שקיבלו בבית החולים בהמשך הדרך - והחברה מרוויחה לקוח קבוע ונאמן למשך שנים. החברות היו מוכנות לשלם על עצם הבלעדיות סכומי עתק, שמגיעים לכ-50 מיליון שקל המתחלקים בין בתי החולים ליולדות בישראל.

גם בחוזר החדש לא נאסר על החברות לשלם לבתי החולים עבור הזכות לחלק את מוצריהן ליולדות. לדברי ראש מינהל הרפואה במשרד הבריאות, פרופ' ארנון אפק, המשרד מנסה לאזן בין השאיפה שלו לעודד תחרות לבין הרצון שלא לפגוע בבתי החולים: "הכסף שמעבירות החברות לבית החולים מנותב פעמים רבות לתקנים של יועצות הנקה או אחיות נוספות, ואחת הדרכים לעודד את ההנקה בהינתן המצוקה הכספית בה מצויים בתי החולים היא להשתמש בתקבולים האלה כדי לעודד את ההנקה. אנחנו רואים את הצד החיובי בזה".

אפק מדווח גם שבמקביל לחוזר, שוקדים במשרד על הכנת מכרז אחיד לבתי החולים הממשלתיים שיגביל את נתח השוק של כל חברה עד לגבול מסוים. "מכרז כזה יגביל את היכולת של חברה מסוימת לשלוט בשוק", אומר אפק.

בבתי החולים הביעו אתמול חשש מסוים מהשלכות ההוראות החדשות על הכנסותיהם: "אנו ממתינים בדריכות למכרז שיפרסם משרד הבריאות ומקווים שהנחת היסוד למכרז לפיה בתי החולים לא ייפגעו כלכלית כתוצאה מההליך - אכן תתממש", אמר מנהל שיבא פרופ' זאב רוטשטיין, והוסיף כי "כל מערכת עידוד ההנקה בבתי החולים ממומנת מהכנסות אלה".

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, שיזם את רעיון אפשרות הבחירה בין שני מותגים, אומר כי "חוזר מינהל הרפואה מבטא תהליך שאנו מובילים בתחום תחליפי החלב בבתי החולים ליולדות במטרה להסדרת הנושא, הגברת התחרות, מניעת מונופול ומתן אפשרות בחירה להורים בדבר החשוב כל כך כמו הזנת תינוקם בשלב הקריטי והמהותי בחיים". לדבריו, "אין בכך די, ואנו מתכוונים להמשיך בתהליך האמור ולחייב הכללת סעיף להורדת מחירים בשוק תחליפי החלב, כתנאי להיכללות במכרז בבתי החולים. הדבר יבשיל בתקופה הקרובה".

לדברי בכיר באחת מחברות תחליפי החלב ההנחיות החדשות לא יביאו להורדת המחירים של תחליפי החלב לצרכנים. "כיוון שאין הנחיה שאסור לשלם כסף לבית חולים כדי שיציעו את המוצר שלך ליולדת החברותת ימשיכו בפועל לשלם כספים רבים לבתי החולים. ושלא תהיה טעות - אם אתה משלם לבתי החולים כספים אתה גם צריך לקבל אותם בחזרה איכשהו ומי שישלם את זה הם הזוגות הצעירים בסופרמרקטים ובפארמים".

לדבריו, לחברות תחליפי החלב לא תהיה בעיה להמשיך לשלם לבתי החולים: "נסטלה של אסם, סימילאק וטבע הם בורות ללא תחתית. שמענו באיזשהו שלב שיגבילו את הספקים ויקבעו שאם שחקן כבר מחזיק בנתח שוק של 30% מבתי החולים הוא לא יוכל להשתתף יותר במכרזים ולצערי זה לא מופיע".

בכיר בחברת תחליפי חלב אחרת כלל לא מודאג מהמשך התשלומים לבתי החולים ודווקא מרוצה ממהנחיות: "בעצם היום השוק נפתח משני טעמים - יש אפשרות טכנית לעוד ספקים להיכנס לבתי החולים והאמא תלמד לבחור בעצמה את תחליף החלב בו היא משתמשת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?