הכנסות המדינה ממסים על עישון: 5 מיליארד שקל בשנה

לפי מחלקת המחקר של משרד הבריאות, נזקי העישון נאמדים ב-8 מיליארד שקל בשנה; חברות הטבק מכרו בשנה 426 מיליון חפיסות ב-7 מיליארד שקל

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

נזקי העישון למשק הישראלי נאמדים בכ-8 מיליארד שקל בשנה, כך אמר מנהל המחלקה לקידום בריאות במשרד הבריאות, חיים גבע הספיל, בוועדת הבריאות של הכנסת שקיימה היום דיון מיוחד בנושא נזקי העישון. הנזק הנאמד כולל בין השאר הוצאות בגין טיפולים, אשפוזים, תשלומי קצבאות נכות לחולים, ירידה בהכנסות ממסים בגלל עובדים שחלו ונפלטו משוק העבודה, ירידה בתפוקת עבודה כתוצאה מהפסקות עישון, שריפות שנגרמות מסיגריות לא כבויות ועוד.

"אני אויב של כל חברות הטבק וכל מי שמפיק תועלת כלכלית מעישון", אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, "לא אתפשר בעניין. בימים אלה אנחנו בודקים קידום הצעת חוק שתחייב את יצרני הסיגריות לשלם עבור הנזקים הנגרמים למשק הישראלי כתוצאה מנזקי עישון".

לעומת זאת, למדינה יש גם הכנסות ניכרות מעישון: הכנסות המדינה ממסים על סיגריות עומדות על כ-5 מיליארד שקל בשנה. מהם 750 מיליון שקל מסיגריות מקומיות והשאר מיבוא. לדברי מחברי הדו"ח, מיסוי גבוה על סיגריות הוא אחד הכלים היעילים למניעת והפסקת עישון, בעיקר בקרב אוכלוסיות הרגישות למחיר כמו צעירים ואנשים משכבות סוציו אקונומיות נמוכות. תעשיית הסיגריות עצמה ממשיכה עם זאת לשגשג: הכנסות חברות הטבק בישראל ב-2011 הגיעו ל-7 מיליארד שקל, עם מכירות של 426 מיליון חפיסות.

בחודש מאי האחרון הוחמרו התקנות למניעת עישון ולאיסור לעשן נוספו מקומות פתוחים כמו רציפי רכבת, תחנות אוטובוס, בריכות ציבוריות, וכן רדיוס של עד 10 מטר ממרפאות ובתי חולים. כן נאסר על הקצאת חדרי עישון בבנייני ממשלה במטרה להרחיב זאת בהמשך גם למקומות עבודה פרטיים. הוראות אלה ייכנסו לתוקף בעוד שבועיים.

בנוסף, במאי אישרה ועדת שרים לחקיקה הצעת חוק שתטפל בנושא פרסום הסיגריות ושיווקן: לפי הצעת החוק יוגבלו מאד הפרסומות למוצרי טבק וייאסר על חברות הטבק לתת חסויות לאירועים, תאסר חלוקת סיגריות בלא תמורה, האזהרה על חפיסות הסיגריות תגדל פי 6 ותכסה 30% משטח הקופסה (לעומת 5% כיום). בנוסף הוחלט לראשונה בישראל על הדפסת אזהרות גרפיות על גבי הקופסאות, כלומר - תמונות מרתיעות שממחישות את נזקי העישון כפי שקיים במדינות רבות בעולם והוכחו כיעילות בהפחתת עישון. בימים אלה דנה ועדה מיוחדת שמונתה לצורך כך באופן שבו יפורסמו התמונות.

גבע-הספיל ציין כי בישראל מושלכים מדי שנה 6 מיליארד בדלי סיגריות שלא בפחי אשפה או במאפרות וכי בשנת 2011 אושפזו בבתי החולים בארץ 64 ילדים מתחת לגיל 6, שהורעלו כתוצאה מבליעת בדלים שהושלכו ברחוב.

בישיבת הוועדה התגלה כי פיילוט "בתי ספר ללא עישון", במסגרתו היו אמורים 200 בתי ספר לאסור לחלוטין עישון בשטחם, לא יצא לפועל בשל התנגדות שר החינוך ומנכ"לית משרדו לחתום על הוראה לקיימו במתכונת הנוכחית. בנוסף, נמתחה ביקורת על איכות הפיקוח על החוק למניעת עישון, והתברר כי מרבית הפקחים שאמונים על אכיפת החוק למניעת עישון הם "רב תכליתיים", כלומר: לא עוסקים רק באכיפה זו, אלא גם במתן דו"חות חניה וטיפול בעניינים מוניצפליים אחרים. גמזו העיר כי אין בחוק אפשרות להטיל סנקציות על רשויות מקומיות שלא אוכפות את חוק העישון.

ממשרד החינוך נמסר כי "מנכ"לית המשרד, סיכמה ביום ה' האחרון עם מנכ"ל משרד הבריאות על נוסח משותף שיצא לבתי הספר. מדובר במכתב משותף של משרד החינוך ומשרד הבריאות בו הם מציעים לבתי הספר לבחון אפשרות להצטרף לפיילוט.

"מדובר בפיילוט ולא בחקיקה מחייבת ועל כן, המשרד מאפשר לבתי הספר לבחון זאת ולא כופה עליהם השתתפות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן