בכיר במשרד הבריאות: ליצמן הורה לי בצעקות לשנות החלטות

פרופ' יוסף ריבק: סגן שר הבריאות אמר לי "תן לנכה את מה שהוא מבקש", העליב והשפיל אותי תוך חריגה מסמכות ■ ליצמן: "מגיעות אלי עשרות תלונות על תפקודו של ריבק ושל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים. אני שומר על הנכים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> סגן שר הבריאות יעקב ליצמן זימן למשרדו את ראש המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד), פרופ' יוסף ריבק, והורה לו בצעקות לשנות החלטות מקצועיות שקיבל בנוגע לגודל הרכב שלו זכאים שני נכים ולאשר להם רכב יקר יותר, וכל זאת בנוכחותם של השניים - כך טוען ריבק בתלונה שהעביר לפני מספר ימים לנציבות שירות המדינה, מבקר המדינה ומבקר הכנסת. ליצמן, לעומת זאת, טוען כי תפקודו של המכון ושל ריבק לקוי, וכי היחס שהנכים מקבלים במכון הוא בעייתי ומקפח.

בתוקף תפקידו מכהן ריבק כיו"ר ועדת הערר על החלטות הוועדה הקובעת את גודל הרכב שלו זכאי הנכה - ועדה שאליה פונים נכים שמבקשים לערער על החלטת ועדת הניידות ועל החלטת הוועדה לקביעת גודל רכב במרב"ד. ועדת הערר היא הדרג האחרון שאליו ניתן לערער, ומעליה ניתן לפנות רק לבית הדין לעבודה בבקשת ערר. הזכאות לרכב נכה כוללת פטור מלא ממסים, מענק והלוואה לרכישת המכונית, מענק שנתי לביטוח הרכב ועוד.

ריבק מתאר בתלונה כיצד זומן ללשכתו של ליצמן, כשבחדר נכחו שני נכים שערעורם נדחה, עוזריו של ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו. "בהגיע תורי להתייחס, התחלתי את דבריי בכך שאני מוחה על הדיון", כותב ריבק במכתבו, "בטרם הספקתי להשלים את דבריי התנפל עליי סגן השר בצעקות רמות על 'איך יתכן שאתה מוחה', 'אתה עובד אצלי', 'אני יכול לזרוק אותך', תוך הלימה על השולחן ובנוכחות הנבדקים ועוזריו". לדברי ריבק, "נשארתי הלום מהתייחסותו הוולגרית, ואף אמרתי לסגן השר כי הוא יכול לפטר אותי".

צילום: ניר קידר

בהמשך, אומר ריבק כי ליצמן אמר לו: "אני דורש שיתנו לנכה את מה שביקש", והוסיף: "מה יעשו לי? יכניסו אותי לקישלה?" לדברי ריבק, ליצמן חרג מסמכותו "בכך ששימש כערכאה מעל ועדת הערר".

"אני רואה התנהגות זו בחומרה רבה", כותב ריבק, "סגן השר פגע בכבודי, העליבני והשפילני, תוך חריגה ברורה מסמכותו. אם זה היחס למנהל מכון בתפקיד בכיר במשרד הבריאות, שדואג לנבדקים תוך שמירת החוק וכללי מינהל תקין, אזי שזו תעודת עניות למדינה".

ליצמן אינו מכחיש את קיום של הפגישה ואת רוח הדברים שמתאר ריבק, אך מציג גרסה שונה. לטענתו, מדובר היה בשיחת נזיפה, לאור תלונות רבות שמתקבלות במשרד הבריאות על תפקוד המרב"ד. "יש אצלי עשרות תלונות על תפקודו של פרופ' ריבק ושל המכון", אמר ליצמן ל-TheMarker. "הוא שוכח שהוא עובד אצלנו (עובד משרד הבריאות - ר.ל.ג) ומתנהג בברוטליות לאנשים שבאים אליו. יש אנשים שמחכים חודשים לתשובה. אני לא מוכן שאנשים נכים יבכו לי בטלפון. אני שומר על הנכים". לדברי ליצמן, "את אחד מהמתלוננים שנכחו בחדר הכרתי ואת השני לא. אסור לי לזלזל בנכים".

עמ' 22 - יוסף ריבקצילום: תומר אפלבאום

ריבק דוחה את טענותיו של ליצמן: "זה לא היה בירור כללי, אלא בירור ספציפי על שני הנכים שישבו בחדר", הוא אומר. באשר לטענות על תפקוד ועדות הנכות של המרב"ד אומר ריבק כי "הוועדה לקביעת גודל רכב בודקת 400-500 איש בחודש עם הבעיות הכי קשות. יש פה המון אינטרסים של אנשים, כי בחוק הנכים הצמידו את הקצבה לנכה לרכב ולאביזרים, ולכן ככל שמאושר רכב עם נפח מנוע יותר גדול ואביזרים יקרים יותר, גם הקצבה של הנכה גדלה".

לדברי ריבק, הוועדות מתמודדות עם תעשייה של רמאויות ולחצים קשים: "חברות האבזור עושות מאמצי שיווק בלתי נלאים, כולל להחזיק אנשים בכניסה למכון שמלמדים את הנכים מה להגיד בוועדות. מדובר בשוק של מיליארדים. לאבזר כל רכב כזה עולה קרוב למיליון שקל. יש נכים קשים שמקבלים את מה שמגיע להם, אבל יש לא מעט אנשים שגורמים לכך שאנחנו צריכים לעמוד על הרגליים האחוריות ולהגן על המערכת, כי יש אנשים שדורשים דברים שלא לצורך, וחלקם למדו שאם לא מקבלים בדרך המקובלת - אפשר לפנות ישירות לסגן השר".

ריבק מוסיף כי "נכון שיש תלונות, אך הרבה פחות מבעבר. אם סגן השר יכול לפתור את זה באמירה "תן להם מה שרוצים" - אז שישב במקומנו בוועדות וייתן לאנשים את מה שהם רוצים. אנחנו נמצאים בתפקיד כדי למלא אחר הנחיות הביטוח הלאומי ולשמור על הכללים, החוקים והמצפון. מאז שאני מנהל את המכון, ירדו התלונות באופן ניכר, המכון שופר. נעשית פה עבודה אדירה לשפר את השירות לקהל".

מנציבות שירות המדינה לא נמסרה תגובה לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט