17 שנה לאחר ההחלטה: בריאות הנפש עוברת לאחריות קופות החולים

לאחר שבמשרד הבריאות הבינו כי הסיכויים להעביר את הרפורמה בחקיקה ראשית בקדנציה הנוכחית נמוכים ביותר, החליטו להעבירה בצו ממשלתי ■ התקציב השנתי: 1.7 מיליארד שקל

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הרפורמה ההיסטורית בבריאות הנפש יוצאת לדרך 17 שנים לאחר שהוחלט עליה לראשונה: אתמול (ב') בבוקר הגיעו משרדי הבריאות, האוצר וקופות החולים להסכמה היסטורית על מתווה הרפורמה, במסגרתה תעבור האחריות על הטיפול בבריאות הנפש מהמדינה לקופות החולים, ועל התקציב שיוקצה לה. בתום דיונים מרתוניים שנמשכו מספר ימים, חלה התקרבות רבה בעמדות הצדדים ואתמול נסללה הדרך להעברת הרפורמה בצו ממשלתי.

אלי דפס, מנכ"ל הכללית

בחודשים האחרונים הבינו במשרד הבריאות כי הסיכויים להעביר את הרפורמה באמצעות חקיקה ראשית בקדנציה הנוכחית נמוכים ביותר והיא עלולה להיגרר שנים נוספות. לכן החליטו לצאת למהלך של העברת הרפורמה באמצעות צו ממשלתי שלמעשה "יעקוף" את הליך החקיקה הממושך בכנסת.

על פי הסיכום הסופי בין קופות החולים למשרדי הבריאות והאוצר, הרפורמה תחל בחודשים הקרובים באופן הדרגתי עד למעבר מלא של האחריות על התחום לקופות ביוני 2015. התקציב שמוקצה לרפורמה, זה שעמד בבסיס חילוקי הדעות בין הקופות למדינה, יעמוד על 1.7 מיליארד שקל בשנה - סכום שכולל תוספת של כ-310 מיליון שקל לבסיס תקציב בריאות הנפש בשנה. זאת כדי לאפשר לקופות החולים לפתח את שירותי בריאות הנפש שסובלים מהזנחה של שנים, להכשיר מטפלים, לפתוח מרפאות חדשות ולהיערך לקליטתם של פונים רבים בהרבה ממספר הפונים לשירות כיום.

בנוסף, סוכם כי הכסף לא יחולק על פי עיקרון הקפיטציה (לפי גודלה היחסי של הקופה), אלא לפי מספר פגועי הנפש בקופה. המשמעות היא ששירותי בריאות כללית, המבטחת 56% מהציבור אבל 69% מפגועי הנפש בישראל, תקבל תקציב גבוה בכ- 200 מיליון שקל מהתקציב שהייתה מקבלת לו חולק הכסף לפי גודלה היחסי. עוד התעקשו הקופות בימים האחרונים כי סטנדרט השירות, כלומר פרטי השירות לו יהיה זכאי הציבור, יוגדר מראש ובצמוד לתקציב - כדי להבטיח שלא "יונחתו" על הקופות הוראות חדשות למתן שירותים חדשים שלא תומחרו מראש במשך הזמן.

הדרישה האחרונה של קופות החולים, שטרם נענתה סופית אך זכתה לאוזן קשבת במשרדי הבריאות והאוצר, היא כי המדינה תישא יחד עם הקופות בעלות פיתוח ההכשרה של כוח האדם הנדרש לרפורמה - פרויקט שעלותו נאמדת בעשרות מיליוני שקלים.

לדברי אלי דפס, מנכ"ל שירותי בריאות כללית, בתקופת הביניים עד ליישומה המלא של הרפורמה, ימשיכו המרפאות הקיימות (תחנות בריאות הנפש) שבאחריות המדינה לעבוד כרגיל, והקופות ירכשו מהן את השירותים. לדבריו, הקופה שואפת לכך שהמרפאות ימשיכו לפעול במתכונת הנוכחית גם לאחר החלת הרפורמה - לצד מרפאות חדשות שייפתחו.

"בתקופת הביניים נתחיל לפרוס שירותים בכל הארץ, נבדוק היכן חסרות מרפאות או אנשי מקצוע ונקים אותן. ננצל את התקופה הזו לחוש את השטח ואת הצרכים, להקמת מרפאות חדשות, השכרת מבנים, פיתוח תורת הפסיכיאטריה בקהילה, פיתוח מערכות מחשוב ומידע ועוד", אומר דפס. "זו רפורמה ענקית וחשובה ביותר כאזרח זה גורם לי התרוממות רוח לדעת שעומדים להסדיר שירות שהיה נכה ומוגבל כל כך הרבה שנים".

לדבריו, הרפורמה תשנה באופן ודאי לטובה את רמת בריאות הנפש בישראל. "מבחינתנו, זה מהלך לאומי אסטרטגי נכון לטווח של דור שלם קדימה. לא ייתכן שילד יחכה שנה לתור לטיפול נפשי - אחרי שנה הוא כבר לא ילד. אנחנו מגדלים דור של ילדים פגועים שאו שלא מטופלים כי אין להורים שלהם כסף לטיפול פרטי או שמטופלים בצורה חובבנית - ואז מתפלאים על היקף נוטלי הריטלין, האלימות ואי גיוס. כעת, כשיהיה מקור כספי ראוי לשירות - מי שיזדקק לו יקבל אותו. זה יהיה כמו רפואת משפחה, אף אוזן גרון, נשים וילדים".

הרפורמה בבריאות הנפש תקועה כבר 17 שנה, ונגררת מכנסת לכנסת בלי לעבור. באחרונה, הכריז מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, על אולטימטום לקופות החולים ומשרד האוצר לפיו אם לא יגיעו להסכמות עד מועד זה (סוף אפריל) - משרד הבריאות יבטל את הרפורמה לחלוטין. בעקבות כך, נכנסו הצדדים למרתון של שיחות שהסתיים אתמול בהצלחה.

לדברי בכיר במשרד הבריאות, "המהלך של העברת הרפורמה בצו היה מבריק, כי הניסיון מלמד שאין שום סיכוי להעביר את הרפורמה בוועדת הבריאות של הכנסת כי ברפורמה כל כך סבוכה אין סוף להתנגדויות. הצו מוציא את כולם ממלכוד של שנים בהן מצבם של פגועי הנפש רק החמיר כל הזמן".

למרות הסיכומים, צפוי כי יהיו גופים שיעתרו לבג"ץ נגד ההחלטה להעביר את הרפורמה בצו, אולם גורמים במשרד הבריאות הביעו ביטחון כי בהינתן הסכמת הקופות למהלך - בג"צ לא צפוי להתערב: "גם הרפורמה בשיניים עברה בצו ובג"ץ דחה עתירה בעניין, וכך גם תחומים נוספים. ברגע שיש תקדימים ויש הסכמה, בג"ץ לא צפוי להתערב", סיכם הגורם.

בארגוני המתמודדים מברכים על ההתפתחות. לדברי עדית סרגוסטי, רכזת תחום בריאות הנפש בארגון "בזכות", "אנחנו מברכים על הבשורה לפיה הרפורמה בבריאות הנפש, אשר שנים נאבקנו יחד עם ארגוני צרכנים ובני משפחותיהם לקידומה, עומדת לצאת לדרכה. העברת אחריות הטיפול בתחום בריאות הנפש לקופות החולים, תוך שילוב הכרחי בין שירותי בריאות הנפש לכלל שירותי הבריאות, היא הדרך היחידה בה ניתן לשים קץ להדרה ולהזנחה ארוכת השנים מהן סובלת מערכת בריאות הנפש.

:זה שנים שאנשים עם מוגבלות נפשית סובלים מייבוש תקציבים בשל העיכוב בהעברת הרפורמה בבריאות הנפש. ההחלטה להוציאה לפועל מעוררת תקווה כי שירותים חיוניים שניתנו עד היום בדוחק ובמשורה יינתנו כעת לכל דורש כחלק מסל שירותי הבריאות. זהו צעד גדול וחשוב לשילובם של אנשים עם מוגבלות נפשית בחברה וצעד הכרחי ראשון בדרך להבראתה של מערכת בריאות הנפש".

חנה שטרום כהן, העומדת בראש פורום של פסיכולוגים ועובדים סוציאלים המתנגדים לרפורמה, אומרת כי "הסכם זה בא בעקבות עבודת דוברות אינטנסיבית של משרד הבריאות בתקשורת אשר ניסתה להציג לציבור כאילו מחלוקת כספית קטנה וברת גישור בין האוצר וקופות החולים היא המכשול האחרון בפני ביצוע רפורמה שתשים קץ להזנחה המתמשכת של בריאות הנפש בישראל. למרבה האירוניה, הרפורמה שתהרוס את בריאות הנפש תעלה מאות מיליוני שקלים שאין לאוצר לייתר בעוד שדי בהשקעה קטנה פי כמה במערך הקיים כדי לבטל את תורי ההמתנה ולספק שרות בריאות נפש ציבורי ברמה גבוהה ביותר בכל הארץ, כולל הפריפריה. משרד הבריאות מסתיר מהציבור כי מדובר בהפרטה שתהרוס מערך ציבורי מקצועי קיים לבריאות הנפש שנבנה במשך עשרות שנים כדי לאפשר לכמה יזמים בעלי הון אפיק נוסף לעשיית עסקים, על חשבון מעמד הביניים והאוכלוסיות החלשות ביותר שלא יוכלו לממן טיפול נפשי פרטי".

לדבריה, "הניסיון להעביר את הרפורמה בצו ממשלתי עוקף כנסת שומט מהציבור את האפשרות להגן על האינטרסים של עצמו. הפרטת בריאות הנפש תפגע בכלל הילדים והנוער הסובלים ממצוקה נפשית, תגרום לעלייה במצוקה סוציו-אקונומית, במספר הנושרים ממעגל העבודה והלימודים, בנפגעי תאונות הדרכים ובעלויות הנלוות להן, באלימות במשפחה וברחוב, בפשיעה, שתייה, סמים ועוד. אנחנו לא יודעים עדיין באילו מקלות וגזרים השתמש הפעם משרד הבריאות כדי להביא את קופות החולים להסכים לרפורמה במסגרת התקציב אותו אישר האוצר אך אין ספק שלנו, ציבור הצרכנים של השירות הציבורי לבריאות הנפש ולאנשי המקצוע המשרתים בו אין שום אפשרות להתחרות במשאבים השלטוניים והכספיים שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש