הר"י: רופאים לא ישתתפו באירועים רפואיים ומדעיים מדירי נשים

(עדכון) כך נקבע בנייר עמדה שמפרסמת היום הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית על רקע מקרים בולטים של הדרת נשים במערכת הבריאות שאירעו לאחרונה; מארגני הכנס: "מלחמת תרבות בין עם ישראל לבין מדינת כל אזרחיה"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

רופאים לא יורשו להשתתף באירועים רפואיים או מדעיים בהם מתקיימת הדרת נשים, בין שהן מטופלות או רופאות. כך נקבע בנייר עמדה שמפרסמת היום הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית על רקע שני מקרים בולטים של הדרת נשים במערכת הבריאות שאירעו לאחרונה.

אירוע ראשון היה כנס הגניקולוגיה שארגן מכון פוע"ה ובו לא הורשו להשתתף גניקולוגיות וחלקן אף התבקשו למצוא מרצים גברים שיופיעו בכנס במקומן. השני היה טקס הענקת הפרסים לחיבורים מדעיים בתחום הרפואה וההלכה שנערך בחסות משרד הבריאות ובנוכחות סגן שר הבריאות בבית החולים שערי צדק, בו לא הורשו רופאה ואחות שהיו בין מקבלי הפרס לעלות לבמה לקבלתו. השתיים אף התבקשו לשבת ביציע שלא בין הגברים מקבלי הפרס ולא לעלות לבמה בשל נוכחותם של רבנים באירוע.

צילום: אלכס ליבק

בהסתדרות הרפואית, מסרו כי הדרישה הובאה לידיעת הרופאה והאחות במקום האירוע, דקות ספורות לפני תחילתו, "ואף כי השתיים הרגישו שלא בנוח הן נענו לדרישה זו". עוד מציינים בהסתדרות הרפואית, כי ארגוני נשים, לשכת האתיקה של האחיות ונשיאת אוניברסיטת בן גוריון הביעו בפני הלשכה לאתיקה של הר"י את מחאתן על מה שהתרחש באותו טקס.

כמו כן, נקבע בנייר העמדה כי "הרופא, לרבות המנהל הרפואי, יעשה כמיטב יכולתו על מנת לשמש דוגמה, יוביל מהלכים חברתיים התורמים לשוויון בין המינים ויימנע ממתן הכרה או הסכמה, בין במעשה ובין בשתיקה, לצעדים העומדים בניגוד לעקרון זה", וכן, כי "הרופא לא ייתן ידו לתופעות של הדרת נשים במערכת הרפואית ובכלל זה כל מעשה הגורם אפליה, השפלה או ביזוי של אישה בין שהיא מטופלת ובין שהיא רופאה".

הלשכה לאתיקה קובעת כי "הדרת נשים הנה תופעה פסולה העומדת בניגוד לערך השוויון ולערכי הדמוקרטיה ופוגעת לפיכך בכבוד האדם. הדרת נשים במערכת הרפואית יכולה להתבטא בקבלת שירות רפואי, במתן שירות רפואי, בפרסומים רפואיים, בכנסים, בקבלת פרסים על הישג מקצועי, בקבלת תפקיד במערכת הרפואית וכד'.

יצוין כי בעקבות המחאה הציבורית שקמה בעקבות כנס הגניקולוגיה על טהרת הגברים, הודיעו בימים האחרונים כל הרופאים שהיו אמורים להופיע בכנס למעט אחד על ביטול השתתפותם.

מארגני הכנס: "יש כאן מלחמת תרבות בין עם ישראל לבין מדינת כל אזרחיה"

במכתב שהפיץ בתגובה לדברים אחד מרבני פוע"ה ומארגני הכנס, הרב בנימין דוד, הוא עומד בתוקף על כך שהכנס יתקיים בכל מקרה, בהשתתפות רופאים אחרים.

לדבריו, הכנס במתכונתו הנוכחית פועל באין מפריע כבר 11 שנה ומתקבל בהבנה וכי "היה לנו ברור שאם נזמין מרצות לדבר מול רבנים חלק גדול מהרבנים לא יגיעו לכנס - וכך יצא שהפסדנו את מטרת הכנס לשלב את הרפואה אצל הפוסקים מכל המגזרים". לדבריו, במהלך השנים "כל הרופאים ביקשו לדבר בכנס ומי שלא הוזמן נעלב. תמיד לאחר הכנס קבלנו תלונות מנהלי מחלקה שעשו חשבונות "למה הוזמנו 3 רופאים מבית חולים X ומבית חולים שלנו רק 2".

דוד טוען כי "יש אנשים שהאחדות בעם ישראל מפריעה להם. המתקפה מאורגנת היטב ע"י יחצנים: פנייה לכל חברי הכנסת למחות כנגד מכון פוע"ה, פנייה למשרדי הממשלה לסגור את כל הברזים ולא לתקצב את המכון (ממילא בפועל אין כמעט תקציבים), פנייה לראש הממשלה בכבודו ובעצמו לסגור את המכון, ופנייה לציבור להפסיק לתמוך במכון פוע"ה. הם גם פנו לכל הרופאים שהיו מוזמנים בכנס בבקשה לבטל את השתתפותם בכנס: הם דברו אתם על הדרת נשים וכן הפעילו עליהם איומים שיארגנו נגדם חרם צרכנים. היו גם איומים דרך מנהלי בתי החולים וכן איום שאם הם לא יתקפלו הם "יודרו" מכל איגודים רפואיים".

לטענתו, הרופאים שביטלו את השתתפותם הבהירו כי "כאשר הגל יעבור הם ישמחו להשתתף בכנסים של המכון כיון שהם יודעים שכל המטרות שלנו טהורות לשם שמים ולא שנאה".

את האצבע המאשימה מפנה דוד לקרן החדשה לישראל: "מאחורי כל הגל הזה עומד 'ארגון קולך' ו'ישראל חופשית' ועוד ארגונים שהמחנה המשותף שלהם הוא מימון מהקרן החדשה לישראל. המטרה היא פשוטה להרוס מפעל יקר וחשוב כמו מכון פוע"ה שמקבל אלפי פניות במשך כל השנה וכל זה בלי לבקש תשלום. יש כאן מלחמת תרבות בין עם ישראל לבין מדינת כל אזרחיה כאשר היהדות נדחקת לפינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית