תגובות להדרת הגניקולוגיות: "גם לקוחותיכם יהיו גברים בלבד"

בכנס "חידושים בגניקולוגיה והלכה" שמארגן מכון פוע"ה מורשים לנאום רק גברים; תנועת "ישראל חופשית": "גניקולוגים שמשתפים פעולה עם כנס ממשלתי שמדיר רופאות לא ראויים ללקוחות"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

עליית מדרגה במאבק בהדרת גניקולוגיות מכנס "חידושים בגניקולוגיה והלכה" שמארגן מכון פוע"ה (פוריות ורפואה על פי ההלכה): תנועת "ישראל חופשית" יוצאת היום בקריאה להחרים גניקולוגים שישתתפו בכנס שעוסק בסוגיות מתחום הגניקולוגיה, בו אין כניסה לנשים גניקולוגיות, אלא רק לרבנים וגניקולוגים גברים. בכרזה שהתנועה החלה להפיץ היום ברשת נכתב: "הדרת רופאות מכנס גניקולוגיה? מעכשיו גם הלקוחות שלך יהיו גברים בלבד! גניקולוגים שמשתפים פעולה עם כנס ממשלתי שמדיר רופאות גניקולוגיות לא ראויים ללקוחות נשים!".

פוע"ה הוא מכון הפועל במגזר הדתי והחרדי ומתמחה במתן יעוץ, הכוונה וסיוע לזוגות דתיים הסובלים מבעיות בגניקולוגיה ופוריות. הוא נהנה משיתוף פעולה נרחב מצד גניקולוגים וזוכה להערכה רבה על תרומתו לפתרון בעיות פיריון בקרב אוכלוסיה זו. הכנס השנתי של המכון בנושאי הלכה ורפואה מיועד לנשים וגברים כאחד, אך מעל הבמה מורשים לשאת דברים רק גברים.

כרזת ארגון "ישראל חופשית"

השנה החלה מחאה נרחבת ברשתות החברתיות כנגד הדרת הנשים מהכנס שעוסק ברפואת נשים. בעקבות המחאה הודיע אחד הגניקולוגים שהיה אמור להשתתף בכנס, פרופ' יובל ירון, כי הוא מבטל את השתתפותו. במכתב ששיגר ירון לרב מנחם בורשטיין, ראש מכון פועה, אמר כי בעת שנתן את הסכמתו להשתתפות בכנס לא היה מודע להוראה הגורפת שלא לשתף בו נשים. "הגישה בה נשים מנועות בעיקרון מלהיות מרצות עומדת בסתירה מוחלטת לערכים עליהם התחנכתי", כתב . "הקביעה שנשים אינן יכולות להיות מוזמנות כמרצות בכנס לרפואת נשים הינה גם אבסורד מהבחינה המקצועית וגם והדרת נשים במלוא מובן המילה. וזאת דווקא בתחום בו יש לעמיתותי - רופאות הנשים והגנטיקאיות - הרבה מה לומר ולתרום, לא פחות מאשר לנו הגברים". עוד כתב ירון כי "בשיחה שקיימתי היום עם הרב בנימין דוד הוא מסר לי שרבני העדה החרדית קבעו שרופא שיבטל את השתתפותו בכנס "גמור מבחינתם". אינני יודע למה הכוונה, אך אטול את הסיכון ובלבד שאוכל להישיר מבט לאימי, אשתי, בתי, עמיתותי למקצוע, קהל המטופלות ויותר מכל - שאוכל להסתכל לעצמי בראי".

אל הקוראים לרופאים המשתתפים להחרים את הכנס מצטרפת ח"כ רחל אדטו (קדימה), יו"ר שדולת הבריאות בכנסת וגניקולוגית במקצועה. "אני קוראת לחבריי הגניקולוגים לכבד את הקולגות הגניקולוגיות שלהם ולא להשתתף בכנס", אומרת אדטו. "אין שום דבר בהלכה שמונע מנשים להופיע ולהרצות על דברים מקצועיים בפני גברים וגם רבנים. דווקא בכנס כזה שכולו עוסק בנושאים גניקולוגים ונשיים הייתי מצפה שהמרצים יתנו גם לרופאות לדבר, במיוחד בדברים שהם במהות הנשיות".

לעומתה, יו"ר האיגוד הישראלי לגניקולוגיה, פרופ' משה בן עמי, נחרץ פחות: "אני אישית לא הייתי מופיע בכנס שלא מאפשר לגניקולוגיות להרצות, אבל יש לזכור שמדובר בארגון פרטי וזכותו לארגן את הכנס איך שהוא רוצה. לגבי הרופאים - הם יפעלו איש איש לפי אמונתו. אם הם מודעים לצורת ההתנהלות ולבעייתיות בנושא ומקבלים את זה, שיבושם להם וזו זכותם. להחרים אותם זו פגיעה בזכותם לפעול לפי מצפונם". בן עמי הוסיף כי "מה לנו כינלין על מכון פועה כשרק אתמול סגן שר הבריאות קם ויצא בכנס לאחר שמקהלת בנות החלה לשיר? אם כך נוהגת הנציגות הבכירה של מערכת הבריאות - מה לנו להלין על ארגון פועה"?.

ממכון פועה נמסר בתגובה כי "בכל שנה בפרשת שמות מקיים מכון פוע"ה כנס בנושאי רפואה והלכה. זכינו שבשנים האחרונות משתתפים בכנס למעלה מאלף וחמש מאות גברים ונשים, מכל גווני המגזר הדתי והחרדי. במהלך השנים, בזכות כינוסי המכון, הפסיקה ההלכתית לקחה בחשבון את חידושי הרפואה העדכניים, וקידמה את בריאות האישה גם במגזר הדתי והחרדי. לאור מטרות אלו, ישנה חשיבות מרובה שרבנים ואנשי מקצוע מכל המגזרים בחברה הדתית והחרדית, יגיעו לכנס, ולא ידירו עצמם מההשתתפות בו. מי שרגיש לציבור מודע לכך שרבים ממשתתפי הכנס אינם משתתפים בכינוסים רפואיים אחרים, עקב תפיסת צניעות שונה, ורואים בכך בעיה הלכתית קשה. לכן, הורה לנו הראשון לציון, הגאון הרב מרדכי אליהו זצ"ל, לפתוח את הכנס בפני גברים ונשים כאחד באופן שווה אולם בישיבה נפרדת, וכן שהמרצים בכנס זה יהיו גברים".

"הוראה זו גובתה על ידי כל גדולי הרבנים בציבור הדתי לאומי והחרדי. יש להדגיש, שבשאר הכינוסים והשיעורים של מכון פוע"ה, משתתפות גם רופאות ונשות מקצוע כמרצות. צר לנו, שבמקום לראות את הקידום העצום בבריאות האישה בכלל ובמגזר הדתי והחרדי בפרט, לו זכינו בעקבות הכנסים, יש גורמים המנצלים בצורה צינית ותוקפנית את האווירה הציבורית השוררת כיום, ומנסים לקדם את האג'נדה שלהם על גבו של מכון פוע"ה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית