המתמחים מפגינים בתל אביב - באוצר מציגים פתרונות למשבר בירושלים

מחר יגיע משבר המתמחים לבג"צ שידון בעתירת המתמחים; המדינה: "אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית - אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

כאלף רופאים בכירים, מתמחים, סטאז'רים, סטודנטים לרפואה ובני משפחותיהם מפגינים הערב בתל אביב, בהפגנה תחת הכותרת "המדינה נלחמת על בריאותה".

הסטודנטים לרפואה לא הגיעו היום ללימודים, ובמהלך ההפגנה איים נציגם כי ישביתו את הלימודים לתקופה בלתי מוגבלת אם הממשלה לא תמצא "פתרון הולם" למשבר. אל ההפגנה הגיעו חלק מהרופאים כשהם אזוקים בידיהם, במחאה על פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה שאסר עליהם לפני כשבוע וחצי להתפטר.

במקביל להפגנה, התנהלה הערב במשרד האוצר פגישה בין שר האוצר יובל שטייניץ וסגנו יצחק כהן ובכירי המשרד עם מנהלי מרבית בתי החולים הציבוריים, על מנת להציג להם את ההצעות שנתן האוצר למתמחים בכדי להשיבם לעבודה. בסיום הפגישה התבטא מנהל בית החולים הדסה, פרופ' שלמה מור יוסף, בחריפות כלפי המתמחים ואמר כי "הנציגות הבלתי מוגדרת של המתמחים מרשה לעצמה פעם לבוא ופעם לא לבוא לדיוני המו"מ. לא מכבדים את ביהמ"ש, ואנו שואלים את עצמנו איך הקומץ ישביע את הארי. יש פה הפעלת כוח בלתי מידתית ובלתי מקובלת".

רופאים מתמחים מפגינים בתל אביב

מור יוסף מתח ביקורת על שלושת מנהלי בתי החולים הגדולים במרכז, שנחשבים למי שנותנים רוח גבית למאבק המתמחים ולא נכחו במפגש עם האוצר, פרופ' גבי ברבש, מנכ"ל איכילוב, פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל שיבא ופרופ' רפי ביאר מנכ"ל רמב"ם: "יש שלושה שחקנים שלא נמצאים כאן והם צריכים לשחק אתנו, הם גם עובדי מדינה. הכל נשבר", אמר מור יוסף.

מאבק המתמחים יגיע מחר לבג"ץ, שיקבע במידה רבה את המשך דרכו. בג"ץ ידון בעתירה שהגישו המתמחים כנגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, אשר אסר עליהם להתפטר בטענה כי אין מדובר בהתפטרות אותנטית אלא בצעד קולקטיבי שנעשה בלי חסותו של הארגון היציג (ההסתדרות הרפואית), ומהווה שביתה אסורה לאחר שנחתם הסכם קיבוצי בו התחייבו הרופאים לשמור על "שקט תעשייתי" עד תום תקופת ההסכם. אם יקבל בג"ץ את עתירת המתמחים ויאפשר להם להתפטר - הדבר עשוי להגביר משמעותית את כוחם ואת יכולתם להפעיל לחץ על הממשלה לשיפור שכרם.

בעתירה טענו המתמחים כי התפטרו באופן אישי ואותנטי, וכי פסק הדין כובל אותם למקום עבודה בו מאסו והופך אותם ל"עבדים מודרנים", ואף פוגע בזכויות יסוד שלהם ומנוגד לחוק יסוד חופש העיסוק ולחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בתגובה לעתירה שהוגשה היום, שבה המדינה וטוענת כי לא מדובר בהתפטרות אלא בצעדים ארגוניים ש"פושטים ולובשים בכל פעם צורה אחרת, הגם שהמטרה נשארה אותה מטרה, והיא הפעלת לחץ מתואם ופסול על המדינה כדי שתקבל את תנאיהם לפתיחת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הארגון היציג". לטענת המדינה, אין מקום להתערבות בג"צ שכן לא נפלה כל טעות משפטית בפסק הדין.

"מדובר במאבק שבו ציבור החולים מוחזקים כבני ערובה של הרופאים המתמחים. זאת על מנת לפתוח את ההסכם; ובכלל זה לשפר את שכרם, בעיקר שכרם של המתמחים והמומחים מאזור המרכז בלבד... אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית, אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז. הא ותו לא", נכתב בתגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר