המתמחים מפגינים בתל אביב - באוצר מציגים פתרונות למשבר בירושלים

מחר יגיע משבר המתמחים לבג"צ שידון בעתירת המתמחים; המדינה: "אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית - אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

כאלף רופאים בכירים, מתמחים, סטאז'רים, סטודנטים לרפואה ובני משפחותיהם מפגינים הערב בתל אביב, בהפגנה תחת הכותרת "המדינה נלחמת על בריאותה".

הסטודנטים לרפואה לא הגיעו היום ללימודים, ובמהלך ההפגנה איים נציגם כי ישביתו את הלימודים לתקופה בלתי מוגבלת אם הממשלה לא תמצא "פתרון הולם" למשבר. אל ההפגנה הגיעו חלק מהרופאים כשהם אזוקים בידיהם, במחאה על פסק הדין של בית הדין הארצי לעבודה שאסר עליהם לפני כשבוע וחצי להתפטר.

במקביל להפגנה, התנהלה הערב במשרד האוצר פגישה בין שר האוצר יובל שטייניץ וסגנו יצחק כהן ובכירי המשרד עם מנהלי מרבית בתי החולים הציבוריים, על מנת להציג להם את ההצעות שנתן האוצר למתמחים בכדי להשיבם לעבודה. בסיום הפגישה התבטא מנהל בית החולים הדסה, פרופ' שלמה מור יוסף, בחריפות כלפי המתמחים ואמר כי "הנציגות הבלתי מוגדרת של המתמחים מרשה לעצמה פעם לבוא ופעם לא לבוא לדיוני המו"מ. לא מכבדים את ביהמ"ש, ואנו שואלים את עצמנו איך הקומץ ישביע את הארי. יש פה הפעלת כוח בלתי מידתית ובלתי מקובלת".

רופאים מתמחים מפגינים בתל אביב

מור יוסף מתח ביקורת על שלושת מנהלי בתי החולים הגדולים במרכז, שנחשבים למי שנותנים רוח גבית למאבק המתמחים ולא נכחו במפגש עם האוצר, פרופ' גבי ברבש, מנכ"ל איכילוב, פרופ' זאב רוטשטיין מנכ"ל שיבא ופרופ' רפי ביאר מנכ"ל רמב"ם: "יש שלושה שחקנים שלא נמצאים כאן והם צריכים לשחק אתנו, הם גם עובדי מדינה. הכל נשבר", אמר מור יוסף.

מאבק המתמחים יגיע מחר לבג"ץ, שיקבע במידה רבה את המשך דרכו. בג"ץ ידון בעתירה שהגישו המתמחים כנגד פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, אשר אסר עליהם להתפטר בטענה כי אין מדובר בהתפטרות אותנטית אלא בצעד קולקטיבי שנעשה בלי חסותו של הארגון היציג (ההסתדרות הרפואית), ומהווה שביתה אסורה לאחר שנחתם הסכם קיבוצי בו התחייבו הרופאים לשמור על "שקט תעשייתי" עד תום תקופת ההסכם. אם יקבל בג"ץ את עתירת המתמחים ויאפשר להם להתפטר - הדבר עשוי להגביר משמעותית את כוחם ואת יכולתם להפעיל לחץ על הממשלה לשיפור שכרם.

בעתירה טענו המתמחים כי התפטרו באופן אישי ואותנטי, וכי פסק הדין כובל אותם למקום עבודה בו מאסו והופך אותם ל"עבדים מודרנים", ואף פוגע בזכויות יסוד שלהם ומנוגד לחוק יסוד חופש העיסוק ולחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

בתגובה לעתירה שהוגשה היום, שבה המדינה וטוענת כי לא מדובר בהתפטרות אלא בצעדים ארגוניים ש"פושטים ולובשים בכל פעם צורה אחרת, הגם שהמטרה נשארה אותה מטרה, והיא הפעלת לחץ מתואם ופסול על המדינה כדי שתקבל את תנאיהם לפתיחת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הארגון היציג". לטענת המדינה, אין מקום להתערבות בג"צ שכן לא נפלה כל טעות משפטית בפסק הדין.

"מדובר במאבק שבו ציבור החולים מוחזקים כבני ערובה של הרופאים המתמחים. זאת על מנת לפתוח את ההסכם; ובכלל זה לשפר את שכרם, בעיקר שכרם של המתמחים והמומחים מאזור המרכז בלבד... אין מדובר במאבק על עתיד הרפואה הציבורית, אלא על דרישה להעלאת שכר הרופאים במרכז. הא ותו לא", נכתב בתגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"

מכ"מ של ראדא

לראשונה: חברה ביטחונית ישראלית משמעותית נרכשת על ידי חברה זרה