הקרב על השר"פ |

מדוע מאיים יו"ר התנועה לאיכות השלטון על האגודה לזכויות האזרח

האגודה לזכויות האזרח חוששת ששירותי רפואה פרטיים שיינתנו בבית החולים של אסותא שיוקם באשדוד יעמיקו את הפערים באוכלוסייה - ותובעת מהמדינה לבטלם ■ אסותא בתגובה מאיימת על האגודה בתביעה של "מאות מיליוני שקלים"

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> באגודה לזכויות האזרח בישראל, הידועה במאבקיה הציבוריים כבר רגילים להתמודד עם נחת זרועם של גופים גדולים וחזקים כמו משרדי ממשלה, חברות מסחריות, יזמי נדל"ן ושלטון מקומי. אבל אפילו שועלי הקרב המנוסים של האגודה נדהמו לקבל השבוע מכתב מחברת אסותא אשדוד, ובו איום בתביעה נזיקית וכספית של "מאות מיליוני שקלים", אם תעז האגודה לממש את איומה ולעתור לבית המשפט בדרישה לבטל את השר"פ (שירותי רפואה פרטיים) המתוכנן בבית החולים החדש שתקים אסותא באשדוד.

מאחר שתקציבה השנתי של האגודה הוא כ-10 מיליון שקל בשנה, ברור שמדובר באיום שאם יתממש עלול למוטט אותה. אך הפרט המפתיע ביותר בפנייה שקיבלו היה השם שהתנוסס בתחתית המכתב: עו"ד אליעד שרגא, בא כוחה של אסותא, המוכר בציבור כמייסד ויו"ר התנועה לאיכות השלטון בישראל.

שרגא הוא בעליו של משרד אליעד שרגא ושות', המתמחה בתחומי המשפט המסחרי, האזרחי והציבורי, ואף נמנה על רשימת 100 משרדי עורכי הדין הגדולים בישראל של דן אנד ברדסטריט. בכובעו השני, שרגא הוא יו"ר התנועה לאיכות השלטון ויו"ר המכללה לאיכות השלטון, ועם השנים הוא נהפך מזוהה עם מאבקים נגד שחיתות שלטונית.

הוויכוח על השר"פ בבית החולים החדש באשדוד, הוא אחד החמים כיום במערכת הבריאות. במסגרת המכרז שפירסם משרד האוצר להקמת בית החולים, נכלל סעיף המאפשר למפעיל (אסותא) לקיים פעילות פרטית בבית החולים בהיקף של 25% מההכנסה השנתית של בית החולים - בניגוד לבתי החולים הממשלתיים, שבהם אסר בג"ץ לחלוטין הפעלת שר"פ, ובניגוד לעמדתו רבת השנים של משרד האוצר נגד השר"פ.

ההיתר החריג הצליח "להקפיץ" גורמים רבים במערכת, ובהם בתי חולים, אנשי אקדמיה וארגונים חברתיים. גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, יצא נגד ההיתר. גמזו אמר ל-TheMarker כי האישור "מבליט את המדיניות השגויה של האוצר. לומר שהשר"פ זה חיסול הרפואה הציבורית ולמחרת לבצע מכרז עם שר"פ, כי באוצר יודעים שבלעדיו מערכת פרטית לא תיגש למכרז - זה דו-פרצופיות".

עו"ד אליעד שרגא

במכתב ששיגרה לראש הממשלה, לסגן שר הבריאות ולחשבת הכללית באוצר, קובעת האגודה לזכויות האזרח באמצעות עו"ד אן סוצ'יו כי "הקמת בית החולים במתכונתו הנוכחית, הכוללת הפעלת שירות רפואי פרטי, מנוגדת להכרעת בג"ץ ופותחת פתח לשינוי מן היסוד של מערכת הבריאות הציבורית, ולפגיעה לא מידתית בעקרונות שעליהם מושתתת מערכת הבריאות בישראל, כפי שהוגדרו בחוק: צדק, שוויון ועזרה הדדית".

עוד כתבה סוצ'יו כי "מסלול השר"פ יעניק יתרון לחולים בעלי אמצעים ויעמיד אותם בקבוצה נפרדת מיתר מבוטחי ביטוח הבריאות הממלכתי. כך, הרופאים הבכירים יטפלו באוכלוסייה האמידה - על חשבון איכות וזמינות הטיפול הרגיל".

האגודה דורשת ממשרד האוצר ומהממשלה לבטל את היתר השר"פ באשדוד, ורומזת כי היא תשקול לעתור לבג"ץ אם לא יעשו כן. תשובת משרדי האוצר וראש הממשלה טרם התקבלה, אך סגן שר האוצר יעקב ליצמן הודיע לאגודה כי "עמדתו העקרונית של משרד הבריאות היא כי בהקמת בית חולים ציבורי יש לשאוף כי ינהג כמו כל בית חולים ציבורי, היינו ללא שר"פ".

"תופעה מסוכנת"

אסותא, שזכתה במכרז להקמת והפעלת בית החולים באשדוד, לא היתה אומנם הכתובת לטענות האגודה, אך היא מושפעת ישירות מהשלכותיו של הוויכוח. במכתב התגובה שלה ששיגר שרגא לאגודה, טוענת אסותא כי התבססה במידה רבה על הזכות להפעיל שר"פ כששקלה את הכדאיות הכלכלית והחליטה לגשת למכרז לבניית בית החולים - וכי היא רואה בהפעלת השר"פ מקור הכנסה קריטי ותמריץ לגיוס רופאים בכירים למוסד.

שרגא קובע כי אם תוגש עתירה היא תידחה על הסף מאחר שתנאי המכרז פורסמו לפני יותר משנתיים ואסותא, שזכתה בו לפני ארבעה חודשים, כבר החלה לפעול למימוש הזכייה. כמו כן הוא טוען כי בג"צ אמנם אסר הפעלת שר"פ בבתי חולים ממשלתיים, אך התיר את המשך הפעלת השר"פ בבתי חולים ציבוריים שבבעלות פרטית, כמו הדסה בירושלים - הגדרה החלה גם על אסותא אשדוד.

האיום בתביעת העתק מופיע בסוף המכתב: "היה ועתירתכם תתקבל ולמרשתנו ייגרמו הנזקים האמורים, תיאלץ מרשתנו להגיש תביעה נזיקית וכספית על נזקים של מאות מיליוני שקלים, הן נגד הממשלה והן נגד האגודה לזכויות האזרח, כדי להיטיב את הנזקים שנגרמו לה", כותבים שרגא ועו"ד יונתן ליבצ'יק ממשרדו. "אנו מפצירים בכם לשקול ברוב זהירות את המשך צעדיכם, כדי שחלילה לא ייגרמו נזקים בלתי הפיכים".

בנוסף, מזהירים שרגא וליבצ'יק כי אם תגיש האגודה עתירה מנהלית, "תיאלץ מרשתנו לבקש מבית המשפט לעניינים מנהליים להורות לכם להפקיד ערבויות גבוהות ביותר לכיסוי הנזקים שיגרמו כתוצאה מן העיכוב בהליכי מימוש הזכייה".

המקרה של אסותא, שבו ניצב שרגא נגד פעולה שבה נוקטת האגודה לזכויות האזרח, מדגים את הבעייתיות שעלולה להיווצר מחבישת שני כובעיו. "אני לא חושב שאי פעם איימו עלינו בתביעה שמטרתה לחסל את האגודה", אומר עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה. "זו תופעה מסוכנת מאוד, שרואים יותר ויותר בשנים האחרונות - איום בתביעות ענק שהאפקט שלהן הוא להשתיק ביקורת ומחאה נגד גורמים כלכליים עתירי כוח וממון". לדבריו, "זה מצער במיוחד כשזה מגיע מעורך דין הידוע במאבקיו החשובים, שמעלה טענה חסרת שחר משפטית ובלתי ראויה ציבורית".

מאסותא נמסר בתגובה: "אסותא ניגשה למכרז להקמת בית החולים באשדוד בתום לב וזכתה בו כחוק. כל טענה, מפי כל גורם, יכלה להיטען במשך שנתיים של עבודת המכרז. טענות המועלות בשלב זה, שבו הושקעו כספים ומשאבים רבים בהקמת בית החולים, מסבות נזק רב לאסותא. אנו מצפים מהאגודה לזכויות האזרח להבין יותר מכל אחד אחר שגם לאסותא יש זכויות, וחוק יש לקיים".

שרגא רואה את הדברים באור שונה לחלוטין ואומר כי "באתי לברך ויצאתי מקלל. לא איימתי לרגע, אלא רציתי להיות בסדר ולמנוע מאנשים לעשות טעות. הם בטעות אופטית אדירה - הם עומדים לנסות לעצור מכרז של מאות מיליוני שקלים שאנשים זכו בו בדין, לפני שנתיים. הם באמת חושבים שאם יגרמו נזק לגוף שהשקיע כל כך הרבה כסף לא יתבעו מהם את הנזקים? עם כל הכבוד לעו"ד יקיר, מי שנלחם בטייקונים ובריכוזיות זה אנחנו, התנועה לאיכות השלטון, ולא הוא. אז שלא יטען שמאיימים עליו כשאני רציתי רק לעזור".

שרגא מוסיף כי "לא ייתכן שהמכתב של האגודה הופנה לשרי הבריאות והאוצר ולא לאסותא - הנפגעת העיקרית. זה גוף שמדבר על זכויות אזרח, אך לא מקיים זכויות מינימליות של חברה שהתמודדה כדין במכרז. מכיוון שאני כל כך רגיש לגופים כאלה, פניתי אליהם בצורה מכבדת וחברית ואמרתי - היזהרו. רציתי להציל אותם מטעות איומה ועכשיו אני מותקף".

במכתב תשובה ליקיר הוסיף שרגא כי "תכליתו של מכתבנו היא להאיר את עיניכם לעניין מרווח הטעות העומד לרשותכם ולחסוך מהאגודה הרפתקה שממנה היא עתידה לצאת בשן ועין, כדי שתוכל האגודה להמשיך וליטול חלק פעיל בפעילות ציבורית ומשפטית, כפי שעשתה עד כה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל