מבקר המדינה בודק ההחלטה להעניק לאסותא כחצי מיליארד שקל עבור הקמת בית חולים באשדוד

אסותא שנותרה מתמודדת יחידה במכרז להקמת בית החולים תקבל מענק של 487 מיליון שקל - כ-75% מעלות ההקמה; המבקר בוחן גם אם נבדקו חלופות למענק

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

>> מבקר המדינה בודק את החלטת המדינה לתת מענק של 487 מיליון שקל לאסותא לצורך הקמת בית חולים חדש באשדוד, ואם נבדקו חלופות למענק זה - כך הודיע אתמול המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה, בועז ענר.

מיכה לינדנשטראוס

ענר אמר את הדברים בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת, שעסק בעיכוב בבניית האגף הממוגן בבית החולים ברזילי באשקלון. הוא הוסיף כי "חייבים לחשוב מה יקרה לברזילי אם יוקם בית חולים באשדוד ואם הוא יהיה פרטי".

לפני כחודשיים נחתם בין המדינה לבין רשת אסותא הסכם להקמה והפעלה של בית חולים כללי באשדוד. עבודות ההקמה של בית החולים צפויות להתחיל בתוך כשנתיים, ובתוך שש שנים צפויה תחילת הפעלתו של בית החולים, שיכיל 300 מיטות. אסותא זכתה להקים את בית החולים לאחר שנותרה המתמודדת היחידה במכרז. מענק ההקמה שתקבל, בסך 487 מיליון שקל, מהווה יותר מ-75% מעלות ההקמה. אסותא תקבל גם שורה של הקלות מעיריית אשדוד, ששוויין מוערך ב-100 מיליון שקל. בנוסף, ניתן לה אישור להפעיל במקום שירותי רפואה פרטית (שר"פ) בהיקף של 25% מהפעילות, בניגוד לבתי חולים ממשלתיים שבהם נאסר לחלוטין על הפעלת שר"פ.

לחתימה על הההסכם קדמה דרמה שבמהלכה דרש מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לעכב את החתימה. גמזו טען כי מדובר בהסכם לא חוקי וכי משרד הבריאות נדחק ומודר מתהליך ניסוחו, ולא ניתנה לו אפשרות להתייחס ולהשפיע על סעיפיו השונים מבעוד מועד. באגף החשב הכללי דחו את הטענות מכל וכל והדגישו כי ההסכם היה חלק מהמכרז והיה מוכר למשרד הבריאות זה זמן רב.

מיגון בית החולים באשקלון מתעכב

במסגרת הדיון בוועדה לביקורת המדינה, שעסק בבית החולים ברזילי באשקלון, התברר כי בשל קשיים תקציביים תידחה לסוף 2014 בניית חדר המיון הממוגן בבית החולים, שעמד במרכז פרשת הקברים, שעוררה סערה בקרב המגזר החרדי. יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בר-און (קדימה), ציין כי על מבקר המדינה לבדוק כיצד העיכוב בבנייה עולה בקנה אחד עם החלטת הממשלה להשלים את הבנייה במהירות האפשרית.

יהודה רון, סמנכ"ל בכיר וראש מינהל תכנון במשרד הבריאות, אמר כי באחרונה החלו עבודות השלד של חדר המיון הממוגן בברזילי, בהיקף של 80 מיליון שקל, בעבודה שתימשך כ-16 חודשים. בסיום העבודות, בשלהי 2014, יתווספו גם 350 מיטות באשפוז תת-קרקעי. לדבריו, תקציב הפיתוח של משרד הבריאות קוצץ ב-120 מיליון שקל, ולמרות החלטת הממשלה שהקיצוץ לא יחול על התחייבויות עתידות - בכל זאת הקיצוץ חל גם עליהן. רון הוסיף כי גם מחירי חומרי הגלם זינקו פי שלושה בשנים האחרונות, והודה כי "מעבר לשלד יש לנו בעיה לסיים את הפרויקט, ומתוך 40 אלף מ"ר מתוכננים נשלים רק 18 אלף מ"ר".

יאיר זילברשטיין, רפרנט בריאות במשרד האוצר, השיב כי "במשרד הבריאות נוצר מחסור בתקציב. הם פנו אלינו ואני מתחייב כי במאמץ משותף לא נעכב את הבנייה. איני יכול להתחייב על תאריך ליישור ההדורים בינינו, אך הפרויקט לא ייעצר"

אסותא: זו טענה שגויה

מאסותא נמסר בתגובה: ב-2002 חוקק חוק לבניית בית חולים באשדוד, שלפיו נדרשה המדינה להקים בית חולים באמצעות מכרז פומבי להתקשרות עם יזם בכפוף לחוק חובת המכרזים. עם פרסום המכרז ניגשה אסותא לצד שתי קבוצות אחרות למכרז ועד לסיום ההליך נותרה אסותא כקבוצה היחידה שעמדה בתנאיו. הצעתה כוללת תוכניות מפורטות של בית חולים ציבורי הכולל שירותי מיון, טיפול נמרץ, מחלקות ילדים פנימיות ועוד, וכל זאת בהשקעה של כ-200 מיליון שקל נוספים מעבר להשתתפות המדינה בבניית בית החולים. אם אסותא לא היתה ניגשת למכרז הרי שמשרדי הממשלה היו נדרשים לשבת על המדוכה במציאת תקציב של כ 700 מיליוני שח לבניית בית החולים.

"מפתיע כי במהלך דיון חשוב על בניית מיון לבית חולים באשקלון מוצאים גורמים שונים, בעלי אינטרסים זרים, לטעון טענה שגויה לפיה בית החולים באשדוד הוא פרטי וזוכה למענק של 500 מיליון שקל מהמדינה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "בהתאם לחוק להקמת בית החולים באשדוד חויבה המדינה לפרסם מכרז להקמה והפעלה של בית החולים. בכדי לממש את מטרת החוק ולהביא להצלחת ההליך המכרזי פעלה ועדת המכרזים להפוך את הקמת בית החולים לכדאית, ובין היתר קיבלה החלטה על מתן מענק הקמה בסכום של 487.5 מיליול שקל. במסגרת ההחלטה על מתן המענק וגובהו, שקלה הוועדה את ההשלכות השונות מכח הוראות החוק, ובהן כישלון המכרז והצורך בהקמה של בית החולים במימון ממשלתי מלא ואחריות של הממשלה להפעלתו".

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר