איך מרוויחים? ממציאים מחלה שלא קיימת

תעשיית התרופות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

מכירים את הקלישאה על האשה העצבנית והמצוברחת, שבוע לפני שהיא מקבלת מחזור? ובכן, את הקלישאה הזו, שיש בה קצת מהאמת בחלק מהמקרים, הפכו חברות התרופות למחלה. ולא סתם מחלה: מחלה מסוכנת. באחת הפרסומות האמריקאיות שמוצגות בסרט "איך משווקים מחלות?" נראית אשה, עצבנית כמובן, שמטיחה עגלות סופר אלה באלה. הקריין מבהיר בקול שמשלב אמפתיה ותוכחה: "בשבוע שלפני המחזור את סובלת ממצבי רוח, מעצבנות, מנפיחות ומחוסר סבלנות? ייתכן שזו תסמונת קדם וסתית. פני מיד לרופא, כי זה יכול להיות סימן למחלה קשה". לא פחות.

תעשיית התרופות האינובטיביות (מקוריות) מיצתה פחות או יותר את התגליות פורצות הדרך של תרופות למחלות קשות כמו יתר לחץ דם. בעשור האחרון היא מצאה שיטה מעולה שנועדה לשמור על רווחיה: להמציא מחלות שלא ממש קיימות, להפוך מצבי חיים נורמליים למחלות ולהרחיב את הקריטריונים שמגדירים אדם כחולה - וכמובן שלהציע תרופות לכולם.

הסרט המרתק הזה מדגים כיצד תעשיית הענק השתלטה על כל חולייה בשרשרת בין החולה למרשם: החל בהשפעה אדירה על המחקרים והפרסומים המדעיים, עבור בקשר המסחרי עם הרופאים והלוביסטים שמשפיעים על ממשלות, וכלה בקמפיינים ענקיים לשינוי תודעת ההמונים.

נחזור לאשה העצבנית מהפרסומת: "הפתרון שמצאה חברת התרופות לבעיית פקיעת הפטנט של הפרוזק היה להפוך אותו לכדור נגד התסמונת הקדם וסתית - תופעה נורמלית לחלוטין שכעת מוגדרת כמחלה. פתאום מופיעים תוך שנה 100 מאמרים ב-30 כתבי עת מדעיים, תועמלנים מחלקים תקצירים לרופאים, והפתרון שכולם מכוונים אליו היא מולקולה חדשה שזהה לחלוטין לפרוזק חוץ מהצבע, ויקרה פי ארבעה", מסביר אחד המומחים המרואיינים בסרט.

זאת רק דוגמה אחת מיני רבות: הסרט מתאר כיצד בחסות תעשיית הסטטינים (תרופות להורדת לחץ דם) ירדו ערכי הכולסטרול שמגדירים אדם כחולה, עד שכיום 95% מהצרפתים ומהגרמנים נחשבים לסובלים מיתר לחץ דם שמחייב נטילת סטטינים. בקרב האמריקאים קפץ המספר מ-13 מיליון ל-36 מיליון, במחי שינוי הגדרה. הסרט חושף שתשעה מבין 14 הרופאים שהשתתפו בוועדה שהחליטה על הורדת ערכי הכולסטרול שנחשבים תקינים ניהלו קשרים עם תעשיית התרופות. הסרט מתייחס גם לוויאגרה ולסיאליס, תרופות נגד אין אונות גברית. התעשייה הצליחה לשכנע שאם לגבר אין זקפה 100% מהזמן - הוא סובל מחוסר תפקוד מיני שדורש טיפול תרופתי. אחד המומחים אומר כי "המוקד עבר מגברים מבוגרים וחולים לצעירים שמשוכנעים שאם אין להם זקפה מושלמת כל הזמן, הם חולים".

בסרט מככבות גם בעיות נפשיות: דיכאון והפרעה דו קוטבית (מאניה דיפרסיה) נהפכו לאופנתית ולנפוצות כל כך, לאחר שחברות התרופות הצליחו להרחיב את הגדרתן - בקרב הציבור והרופאים - גם לדכדוך טבעי כתוצאה מאירועי חיים כמו פרידה, אובדן או שינויי מצב רוח טבעיים. התוצאה, מלבד שורת הרווח האדירה של חברות התרופות, היא עולם קצת מוזר: "כתוצאה מההגדרות האלה, יש כיום לחץ אדיר על אנשים לתפקד חברתית באופן מושלם בכל רגע נתון, ואם זה לא אפשרי - לפנות לטיפול תרופתי", אומר אחד המומחים. "אנחנו בונים לילדינו עולם שפשוט לא מאפשר חופש מלא של רגשות אנושיים".

איפה הרופאים האחראיים, אתם שואלים? אלה שלא מוכנים להשתתף בחגיגה ולהסתמך על מחקרים ממומנים על ידי חברות תרופות? מתברר שאין להם ברירה: 85% מהניסויים הקליניים ממומנים על ידי חברות תרופות, וכך גם 97% מהניסויים המשפיעים והחשובים. באופן לא מפתיע, מחקרים מצאו שבניסוי ממומן מסחרית יש סיכוי גדול פי חמישה שהמסקנה תהיה לטובת התרופה של נותן החסות, לעומת מחקרים בלתי תלויים. "הרפואה השתגעה!", מסכם זאת המומחה ומזכיר את האימרה הידועה: "זה נפלא לטפל במחלות, אך זו אמנות גדולה יותר לדעת מתי לא לטפל". מאחר שתעשיית התרופות היא תעשייה לכל דבר, שמטרתה לקדם את שורת הרווח - לא נראה כי האמנות הזו היא שמניעה אותה.

איך משווקים מחלות?

חמישי, 21.7, ב-21:00, ב-yes דוקו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?