התחזית של מכון ויצמן: 1,000 חולים קשה בתוך שבוע ועוד 1,000 מתים עד סוף נובמבר

הצוות שחזה במדויק את מספר החולים קשה צופה שמספר החולים קשה יגיע לשיא של 1,100 באמצע אוקטובר ■ הצוות זיהה ירידה משמעותית בגיל המתים: רבע מהנפטרים בני פחות מ-70

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הכרמל בתל אביב, בשבוע שעבר
שוק הכרמל בתל אביב, בשבוע שעברצילום: Oded Balilty/אי־פי

מספר החולים קשה בבתי החולים ממשיך לטפס במהירות וצפוי להגיע בעוד שבוע מהיום ל-1,050-950 חולים בו זמנית - 1,000 חולים קשה במרכז התחזית. זו התחזית המעודכנת להיום, ערב יום כיפור, של אנשי מכון ויצמן, שחזו במדויק את מספר החולים קשה בשבועות האחרונים. נכון לעכשיו, מאושפזים בבתי החולים 749 חולים קשים - עלייה של 200 חולים קשה לעומת שבועיים קודם לכן.

לפי התחזית, למרות הסגר, מספר החולים קשה בו זמנית עלול להגיע לשיא של 1,100 כבר באמצע אוקטובר, ועד סוף נובמבר צפויים להתווסף כ-5,000 חולים קשה ו-1,000 מתים במצטבר. כך עולה מניתוח תרחישים של חולים קשה, שבוצע במעבדה של פרופ' ערן סגל במכון ויצמן, יחד עם תלמידי המחקר חגי רוסמן ותומר מאיר. אלה הם מספרים שחורגים בהרבה מהמספר שנקבע כ"קו אדום" של אי ספיקת בתי החולים - 800 חולים קשים בו זמנית. יצוין כי אין זה אומר שבתי החולים ייסגרו לקליטת חולים קשים חדשים, אלא שייתכן מאוד שרמת הטיפול בחולים תרד בגלל העומסים, וכן שתהיה פגיעה באיכות וזמינות הטיפול בחולים אחרים שאינם חולי קורונה.

גיל הנפטרים

המודל של אנשי מכון ויצמן מתבסס על שיקלול של מספר המאומתים, הגיל שלהם, הסיכון להתדרדר למצב קשה ולתמותה לפי גיל, ומשך האשפוז. יצוין כי הנחות המודל מבוססות על כך שלא יהיה שינוי ברמת הטיפול הרפואי (במידה ויהיה שינוי כזה מספר המתים צפוי לגדול למשל), וכי תמהיל גילי המאומתים לא ישתנה מהותית (במידה ותהיה עלייה בגיל המאומתים צפויה לגדול התחלואה הקשה והתמותה). אנשי מכון ויצמן צופים כי לאחר ההגעה לשיא של כ-1,100 חולים קשה באמצע אוקטובר, תרד התחלואה בקצב מהיר בעקבות השפעת הסגר. 

מספר הנדבקים

נתון מעניין ומטריד נוסף שגילו במכון ויצמן הוא שיש ירידה עקבית בגיל הנפטרים. זאת, למרות שאין שינוי ממשי בגיל החולים בינוני וקשה. כך, בעוד שלפני חודשיים, בסוף יולי, רבע מהנפטרים היו מתחת לגיל 80, נכון להיום רבע מהנפטרים הם בני פחות מ-70. גם החציון של הנפטרים ירד מגיל 84 בסוף יולי ל-78 היום. לדברי סגל, יכולים להיות לכך שלושה הסברים אפשריים: טיפול טוב יותר בחולים המבוגרים מאוד שמוביל לירידה בתמותה שלהם, טיפול פחות טוב בצעירים, או התחלה של פגיעה באיכות הטיפול הכללית. 

סגל ואנשיו ניסו גם לבדוק מתי וכיצד יהיה ניתן להקל במגבלות הסגר. נכון להיום, מקדם ההדבקה (R) הוא, לפי החישוב שלהם, 1.03. כשמקדם ההדבקה ירד ל-0.9, אם יחלו הקלות בסגר במצב של 1,000 מאומתים ליום - צפויה ירידה ל-600 מאומתים ביום ול-400 חולים קשה בבתי החולים. מצב זה יקרה לפי החישוב בסביבות ה-25 לאקטובר, כלומר בעוד חודש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker