"מספר החולים קשה וקריטי עלול להגיע ל-600 בתוך שבועיים"

צוות חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים מזהיר כי "מתחילת יוני לא נרשמה, אף לא פעם אחת, ירידה או התמתנות משמעותית במספר החולים החדשים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת מונשמי קורונה באיכילוב, באפריל
מחלקת מונשמי קורונה באיכילוב, באפרילצילום: אוהד צויגנברג

צוות חוקרי האוניברסיטה העברית והדסה בירושלים צופה "סיכון משמעותי להידרדרות מהירה" במצב תחלואת הקורונה בשבועות הקרובים, ומזהיר כי בתוך שבועיים, עלול להגיע מספר החולים קשה וקריטי המאושפזים בבתי החולים ל-600. הצוות ממליץ על פעולה נמרצת לעצירת התפשטות המגפה. התחזית תוצג היום (ה') לקבינט הקורונה.

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה, עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן נירפז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ובית החולים הדסה.

הגל השני

הצוות עוקב אחר התפתחות התחלואה בקורונה בשבועות האחרונים באופן יומי, ומפרסם את תחזיותיו מעת לעת. לפי התחזית המעודכנת של צוות החוקרים, מקדם ההדבקה הוא יותר מ-1, ובהתאם לכך, מספר החולים החדשים במצבים בינוני וקשה עולה באופן מובהק. "עלייה זו, יחד עם העלייה בנדבקים, מצביעה על יציאה מיציבות - צפי לעלייה מהירה בתקופה הקרובה בחולים במצב קשה בבתי החולים", כותב הצוות.

"היציבות בשבועות האחרונים במספר החולים במצב קשה המאושפזים, נבעה מאיזון שברירי בין מספר החולים במצב קשה החדשים ומספר המתים והמבריאים. כעת, קצב התמותה וההבראה לא צפוי להדביק את קצב התחלואה", הם מציינים.

החוקרים מצביעים על כך שכרגע לא נראית התמתנות, אלא להפך. "מתחילת יוני לא נרשמה, אף לא פעם אחת, ירידה או התמתנות משמעותית בכמות החולים החדשים המתווספים מדי יום, שנמצאים במצבים בינוני וקשה. עקומת הנפטרים חדה יותר וכמותית גבוהה משמעותית מהגל הראשון", נכתב בדו"ח.

במצב של 600 חולים קשים וקריטיים במקביל, החשש שמתעורר הוא מפני אי ספיקה בבתי החולים. "בתרחיש המחמיר, לא ניתן יהיה למנוע פריצה של סף הספיקה שהוגדר בעבר. יש להיערך להתממשות מהירה של התרחיש המחמיר. הסיכון הנוכחי מחייב פעולה נמרצת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker