מומחי העברית: בתי החולים קרובים לאי-ספיקה עקב עלייה חדה בחולים הקשים

בדו"ח שפירסם צוות המומחים של האוניברסיטה נטען כי מקדם ההדבקה עולה כעת שוב על R1, וכי בשבועות הקרובים יש לצפות ל-200 מתים מהנגיף ■ המומחים הזהירו מפני קריסה של בתי החולים, והמליצו להגביר את האכיפה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיפול נמרץ לחולי קורונה בתל השומרצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

העלייה המשמעותית במספר חולי הקורונה במצב קשה מקרבת את בתי החולים למצב של אי-ספיקה, שמחייב החמרות באכיפה - כך קובע צוות המומחים של האוניברסיטה העברית בדו"ח חדש. על פי המודל שפירסם הצוות, מקדם ההדבקה עולה כעת שוב על R1 (כלומר, כל חולה מדביק בממוצע יותר מאדם אחד). עוד מנבא הצוות תוספת של 200 מתים מקורונה בשבועות הקרובים.

הצוות, שרק בשבוע שעבר פירסם תחזית אופטימית יחסית על התמתנות וירידה במספר חולי הקורונה בישראל, מציג ניתוח ותחזית קודרים למדי: "לאחר יציבות בשבוע שעבר, בימים האחרונים (9-7 באוגוסט) היתה קפיצה משמעותית בכ-100 חולים במצב בינוני וקשה", נכתב בדו"ח. המומחים מציינים כי במקביל לעלייה הזו, ישנה האטה מסוימת במספר הנדבקים המזוהים החדשים - והמסקנה מכך היא שזמן האשפוז של חולים קשים התארך, ובהתאם יש ירידה בתמותה. המומחים מסיקים מכך שייתכן והסיבה להתארכות האשפוז היא שיפור משמעותי בהצלחת הטיפול בחולים הקשים.

הצוות אומר כי מקור התחלואה המחודש לא ברור, וממליץ לעקוב בימים הקרובים אחר השפעות אפשריות של אירועים דתיים, "ומיקוד בפילוג הגיאוגרפי של הנדבקים. יש לבצע גזירה דיפרנציאלית של מקורות התחלואה ולטפל בהתפרצויות עתידיות". עוד קוראים המומחים להגברת האכיפה על התקהלויות וחבישת מסכות במקומות סגורים.

נכון להיום, מספר החולים הקשים עומד על כ-400, מתוכם 118 מונשמים, ועוד 160 במצב בינוני. החשש לאי-ספיקה כתוצאה ממספר החולים הקשים נובע מאופי הפעילות במחלקות הקורונה, שדורש היקף גדול בהרבה של כוח אדם, לעומת מחלקות רגילות.

פרופ' רוני גמזוצילום: מוטי מילרוד

בדו"ח ועדת ה"ברומטר" שמינה פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, המורכבת מבכירים בבתי החולים ובקופות החולים, נכתב ביום חמישי האחרון כי "אופי הפעילות במחלקות הקורונה, מורכבות החולים והצורך במיגון גורם לא-סימטריה בהקצאת משאבי כוח האדם והציוד לטובת מחלקות הקורונה. מחלקות אלה מחייבות איוש כמעט כפול ביחס מטפל-מטופל, ודורשות משאבים וקשב ניהולי רב. בנקודת הזמן הנוכחית, לרוחב המערכת, בין 30% ל-50% ממשאבי הטיפול הנמרץ, וכרבע עד מחצית ממשאבי האגף הפנימי, מושקעים בטיפול בחולי הקורונה ברחבי הארץ". הדו"ח אף הזהיר כי מחלקות הקורונה בירושלים נמצאות על סף קריסה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker