האוצר פירסם את שיטת התקצוב החדשה של בתי החולים - במשרד הבריאות זעמו

במשרד הבריאות טוענים כי סיכמו עם האוצר להמתין לחילופי השרים ומינוי מנכ"לי המשרדים ■ השיטה החדשה אמורה לתמרץ את הקופות לפתח אשפוזי בית ואת בתי החולים לקצר תורים לניתוחים ■ האוצר: "המסמך נועד לאפשר לבתי החולים והקופות זמן להגיב"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים עובדים בחדר ניתוח
חדר ניתוחצילום: חגי פריד

משרד האוצר שיגר היום (חמישי) למנהלי בתי החולים וקופות החולים את טיוטת השימוע בנושא כללי התחשבנות ביניהם בשנים הקרובות, מה שמכונה גם "חוק הקאפ". מדובר בשימוע שנוגע לנושא הכספי הקריטי ביותר עבור מערכת הבריאות, שממתינה לו כבר זמן רב: האופן שבו יתנהלו היחסים הכספיים בין קופות החולים המבטחות לבין בתי החולים. זהו החוק שלמעשה מחלק את העוגה התקציבית בהיקף של 18 מיליארד שקל בשנה לשנים הקרובות, והוא עובר כחלק מחוק ההסדרים שצפוי להיחקק בתוך שלושה חודשים. 

אלא שבין משרד האוצר למשרד הבריאות התלקח עימות, על רקע מה שמגדירים במשרד הבריאות כמחטף. לדבריהם, האוצר שיגר את השימוע לגופים השונים על אף שסוכם בין הצדדים להמתין לפחות עד כניסתם לתפקיד של שרי הבריאות והאוצר החדשים ומנכ"לי משרדיהם. 

"הוועדה ישבה על המדוכה במשך שנה וחצי, ועד אתמול עוד היו מחלוקות אחרונות על הנוסח מול האוצר", אמר גורם בכיר במשרד הבריאות, שהיה מעורב בדיונים המקדימים. "לאור תהליכים שונים שקרו השבוע, בהם התפטרות המנכ"ל (משה בר סימן טוב; ר"ל) וכן לאור ההבנה שהמסמך יצא ביום השבעת הממשלה, כשעדיין אין שרים ואין מנכ"לים, הודענו שזה תזמון לא טוב להוציא את הטיוטה לשימוע ושצריך להמתין מעט". לדבריו, אנשי המשרד גילו הבוקר שהטיוטה הופצה עם הלוגו של המשרד, בנוסח שלא סוכם עמם. "זה מאוד לא מקובל בעבודה של ועדה משותפת", הוסיף הגורם.

מעבדה של קופת חולים
מעבדה של קופת חולים. למצולמות אין קשר לנאמרצילום: מוטי מילרוד

תמריץ לפתח שירותים

שיטת הקאפ קובעת תשלום מינימום (רצפה) ומקסימום (תקרה) של קופות החולים לבתי החולים עבור אשפוז ושירותים נוספים שהן רוכשות. כשהיקף הפעילות עובר את התקרה, התשלום שנדרשת הקופה לשלם יורד משמעותית, וזאת כדי למנוע אשפוזי יתר. מנגד, מחירים נמוכים יותר יוצרים תמריץ לקופות החולים לשלוח את המבוטחים לבתי החולים, במקום לפתח שירותים משלהן בקהילה ובבתים.

השנה מוצע לראשונה בשימוע כי מנגנון ההתחשבנות יהיה לחמש שנים קדימה, ולא לשלוש שנים כפי שהיה בעבר. עוד כולל החוק שינויים דרמטיים באופן ההתחשבנות בכל הנוגע לאשפוזים במחלקות הפנימיות. כך למשל, החוק כולל סעיפים שאמורים לתמרץ את קופות החולים לפתח שירותי אשפוז המשכי, כמו מיטות גריאטריות ושיקומיות ואשפוז ביתי, ולבטל את התמריץ שיש להן כיום להשאיר את המאושפזים במחלקות הפנימיות גם לאחר מועד השחרור. כעת, התשלום על כל מאושפז נוסף נמוך מעלות האשפוז במוסדות המשכיים, מה שגורם לאשפוזים מיותרים וצוואר בקבוק במחלקות הפנימיות. 

בנוסף, טיוטת החוק כוללת מתן תמריצים לבתי החולים כדי לשפר את השירות במחלקות הפנימיות. על פי אחד הסעיפים, קופת החולים תהיה חייבת בתשלום מלא של 100% עבור חולים "מעוכבים" - חולים שהיו יכולים להשתחרר מהמחלקה הפנימית להמשך טיפול במקום אחר, אך מעוכבים שם. כיום, התשלום עבור יום אשפוז שלהם במחלקה הפנימית צונח בשלב מסוים ל-20% מעלות יום אשפוז רגיל. בעבר ניסתה הממשלה לשלב את הסעיף הזה בחוק הקאפ ללא הצלחה - כי לא הוכח שיש מספיק מסגרות חלופיות לקליטת החולים. 

עוד כוללת ההצעה העלאה של התשלום השולי הנוסף (אלפא) עבור ניתוחים, וזאת כדי לתמרץ בתי חולים לבצע יותר ניתוחים ובכך לקצר את התורים. המחלוקת בין הצדדים נוגעת לנושא תאגידי הבריאות שלצד בתי החולים - הזרוע החופשיה יותר של בתי החולים לביצוע פעילות מחוץ לשעות העבודה הרגילות. במשרד האוצר רוצים לרסן את התאגידים שאינם מפוקחים על ידי המדינה, ואילו במשרד הבריאות חוששים כי ריסונם יגרום להתארכות התורים לניתוחים. 

באוצר מסרו בתגובה: "גורמי המקצוע במשרד האוצר פועלים בשיתוף גורמי המקצוע במשרד הבריאות, כבר יותר משנה, ליצירת סדר התחשבנות חדש בין קופות החולים לבתי החולים. מסמך השימוע שהופץ נועד לאפשר לבתי החולים וקופות החולים להגיב ולהעיר על ההסדר המסתמן מספיק זמן לפני גיבוש ההמלצות והצגתן לשרי הבריאות והאוצר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker