עובדי הדיור המוגן מתחננים לעזרה: "אין לנו ציוד להגן על האוכלוסייה הכי רגישה"

רוני עוזרי, יו"ר איגוד הדיור מוגן: "אנחנו במצוקה אמיתית של ציוד. אני משווע למסכות, כפפות, מדי חום. אני רוצה לשמור על הדיירים שהם האוכלוסייה הכי רגישה שיש - תעזרו לי!"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחות מלווה קשישה בבית אבותצילום: ירון קמינסקי

אחרי הצוותים הרפואיים בבתי החולים ובקהילות: מי שזועקים כעת מרה הם בתי האבות, שכבר שבועיים נמצאים בסוג של סגר. משרד הבריאות הנחה לסגור אותם כמעט לגמרי לביקורים מבחוץ, למעט במקרים חריגים, כדי למנוע אפשרות של הדבקה.

כ-40 אלף קשישים חיים בבתי דיור מוגן ברחבי הארץ, רובם במימון ציבורי (באמצעות קודים). למרות זאת, לדברי רוני עוזרי, יו"ר איגוד בתי אבות ודיור מוגן, יש מחסור חמור של ציוד רפואי בסיסי כמו מסכות וחומרי חיטוי בבתים. 

"הצוותים מחזיקים את הבתים בשיניים, סוגרים אותם לביקורים מינימלים של קירבה ראשונה רק במקרי חירום, ומשתדלים לשמור על הפעילות והמוראל וכמובן על ההיגיינה במוסדות. נכון לעכשיו, מתוך אותם 40 אלף דיירים רק אחד חלה בקורונה", הוא אומר. "אם אדם בא לסעוד את ההורה - אלה מקרים בודדים שבבודדים. כל מי שנכנס עובר תחקור, האם היה בחו"ל, האם סבל ממחלה כלשהי, האם היה בקרבת אנשים בבידוד, ורק לאחר שמאושר ועובר חיטוי - הוא נכנס לבקר". 

עוזרי מסביר: "אנחנו מטפלים בכ-40 אלף דיירים, ובבתי החולים מאושפזים כ-18 אלף חולים. לבתי החולים משרד הבריאות נתן מיליוני מסכות, חלוקים ואמצעי הגנה נוספים כמו כפפות. ולכל אותם 40 אלף זקנים שהם הכי רגישים - משרד הבריאות לא נתן אפילו מסכה אחת. אנחנו פונים מתחננים, כותבים - אבל נענים באטימות מלאה". 

מה חסר לכם?

"הכל. אנחנו במצוקה אמיתית של ציוד. אני משווע למסכות, כפפות, מדי חום לכניסות, אני רוצה לשמור על הדיירים שהם האוכלוסיה הכי רגישה שיש - תעזרו לי! אל תחכו שתהיה פה מגיפה. אני מצפה למשאיות שיגיעו לנקודות חלוקה ויביאו לנו את הציוד. אני צריך חומרי חיטוי בכמויות אדירות - תנו לי רבע ממה שנתתם לבתי החולים". 

במשרד הבריאות לא ממהרים לשלוח משאיות לבתי הדיור המוגן. "הסיכון בדיור המוגן מצומצם בגלל שאנחנו אוסרים על מבקרים", הסביר פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, בשיחה עם כתבים. לדבריו, "הקורונה מסכנת יותר קשישים, אבל הסיכון להדבקה שלהם נמוך יותר מאחרים ולכן בתי האבות הם לא מקומות מסוכנים וצריך להתמגן בהתאם להנחיות ולא מעבר לכך". 

בימים האחרונים מתגברות התלונות מצד צוותים רפואיים בבתי החולים ובקהילה על מחסור חריף בציוד רפואי, כולל עדויות על "השתקה" של רופאים המתלוננים על מחסור בציוד. התלונות המרכזיות מדברות על כך שסטנדרט המיגון שההנהלות מאפשרות לצוותים הרפואיים, נמוך מכפי שאנשי הצוות סבורים שמגן עליהם. למשל - איסורים על החלפה תדירה של מסכות מנתחים, חיוב של אנשי צוות לעבוד עם מסכות בסיסיות ולא מסכות תקניות (N95), הוראות לא לעטות מסכות בהתנהלות מול חולים שאינם חשודים בקורונה ועוד. 

לצד זאת, הנהלות בתי החולים החלו להפנים את הביקורת ולשחרר מעט את הכללים הנוקשים, וגם להגדיל את הציוד. באיכילוב, למשל, שם פנו בשבוע שעבר אנשי צוות במכתב להנהלה ובו דרשו "תנו לנו מסיכות, הרבה ועוד קצת", בישרו אתמול על הצטיידות נרחבת. "משאיות של ציוד מיגון ממשיכות להגיע מידי יום לבית החולים", דיווח בית החולים. "בשבועיים האחרונים הצטיידנו לטובת מיגון צוותים וחולים ברכש בגובה 4.5 מיליון שקל שכוללים: מטושים, וויזרים, מסכות כירורגיות, מסכות N95, חומרי חיטוי ועוד". גם בשיבא שינו ולמעשה שידרגו את נהלי המיגון של הצוותים הרפואיים. 

באשר לטענות הצוותים על מחסור בציוד מיגון, אומר גרוטו כי "ההנחיה שלנו היא לא לפגוע בבקרת זיהומים ולא אמור להיות מחסור בציוד מיגון בבית חולים. אני מבין שיש בעיה שמצד אחד מנסים לצמצם מלאים בבתי חולים מתוך חשש שלא יקבלו מספיק מלאי בהמשך, אבל אין היום סיכון יתר לאנשי צוות במוסד רפואי ותדירות ההחלפה של ציוד צריכה להיות לפי הנוחות של האדם". לדבריו, "אנחנו בתקופת מעבר - מצד אחד לא רואים הרבה חולי קורונה ולכן לא צריך להשתמש בכל המסיכות וזה גם לא נוח ומתאים, ומצד שני כשנגיע למצב שכן יהיה לנו עומס קורונה - המלאים יהיו יותר זמינים".

על רקע המחסור בציוד מתרחשות תופעות מטרידות, ובהן גניבת ציוד - בעיקר מסיכות וחומרי חיטוי בתוך בתי חולים. יש אפילו אנשי צוות הרוכשים ציוד מכספם האישי ומגיעים איתו לעבודה. אחת הרופאות סיפרה ל-TheMarker כי לאחר שהבינה שלא יאושר לה לקבל מסכה תקנית N95 רכשה בעצמה כמה מסכות כאלה תמורת מאות שקלים, כדי להגן על עצמה. 

מוצר חיוני נוסף שהיה במחסור קשה עד השבוע הוא מטושים - המכשירים באמצעותם נלקחות הדגימות מהאף של הנבדקים לקורונה. המחסור במטושים היה צוואר בקבוק מרכזי בעיכוב בהגדלת כמות הבדיקות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker