ישראל בין המובילות במספר הבדיקות לגילוי הקורונה - ומה המצב במדינות אחרות?

בישראל בוצעו עד כה 3,451 בדיקות לקורונה, כך שבחישוב יחסי למספר התושבים הגיע מספר הבדיקות ל-383 בדיקות למיליון תושבים ■ בארה"ב, לעומת זאת, היחס עומד על בדיקה אחת בלבד למיליון תושבים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשים עם מסיכות בנתב"ג
אנשים עם מסיכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

ישראל היא אחת המדינות שמבצעות את מספר בדיקות הקורונה הגבוה ביותר בעולם - כך עולה מהשוואה בינלאומית של שיעור הבדיקות. בישראל בוצעו עד כה 3,451 בדיקות לקורונה, כך שבחישוב יחסי למספר התושבים הגיע מספר הבדיקות ל-383 בדיקות למיליון תושבים.

לפי המידע העדכני ביותר שפורסם באתר worldometers ומעודכן ליום שני שעבר, נתון זה מציב את ישראל בין הראשונות בעולם מבחינת היקף הבדיקות. המדינה הראשונה בפער גדול היא דרום קוריאה עם 2,138 בדיקות למיליון איש, אחריה איטליה עם 386 בדיקות למיליון ואוסטריה עם 235 בדיקות למיליון. במקום האחרון, בפער אדיר בין המדינות שנסקרו, ניצבת דווקא ארה"ב - עם בדיקה אחת בלבד למיליון תושבים נכון לשבוע שעבר. בינתיים, הסיר המרכז לבקרת מחלות בארה"ב את מספר הבדיקות מהאתר שלו, כך שהמספר המדויק אינו ידוע.

בדיקת הקורונה (PCR) מבוססת על סמן שמאתר מקטע גנטי, מתחבר אליו ומשתכפל באופן שמאפשר זיהוי הנגיף בדגימה. בישראל הגדילו את כושר ייצור הבדיקות בשבועיים האחרונים: עד אז פעלה רק מעבדה אחת, המעבדה המרכזית של משרד הבריאות בשיבא. ביום חמישי שעבר החלה גם המעבדה בסורוקה לבצע בדיקות קורונה, ובשבוע האחרון הצטרפו גם רמב"ם והדסה. הרשות הפלסטינית מבצעת את הבדיקות בעצמה, וכל בדיקה חיובית בה עוברת לאישור נוסף במעבדה בישראל.

נכון לעכשיו מתבצעות כ-400 בדיקות ביום והתוצאות מתקבלות תוך 24 עד 36 שעות, אך במשרד הבריאות רוצים להרחיב את יכולת הבדיקה לאלפים ביום ולקצר את זמן התשובה, ומתכננים להכשיר עוד מעבדות רבות לביצוע הבדיקה בקרוב. עלות כל בדיקה היא כ-50 שקל.

הקריטריונים לבדיקה השתנו כמה פעמים במהלך השבועות האחרונים וכרגע הם כוללים אנשים שיש להם שילוב בין קריטריון קליני (חום, שיעול וכו) לאפידמיולוגי (מגע קרוב עם חולה או חזרה מאחד היעדים שהגדיר משרד הבריאות). הקריטריון השני הוא מקרים של תחלואה קשה של מאושפזים עם מחלה נשימתית לא מוסברת. עם זאת, במשרד הבריאות מבהירים כי למוקדני מד"א יש אפשרות להתייעץ ולקבל אישור מרופא באחת מלשכות הבריאות גם על מקרים שאינם עומדים בקריטריונים. משרד הבריאות משנה את הקריטריונים לפי ההתפתחויות של המחלה.

במשרד נערכים גם לשלב הבא של המגיפה, שבו יהיו בישראל אלפי חולים חדשים ביום. במקרה שכזה לא יבוצעו בדיקות לכל החשודים כחולים, אלא בדומה לשפעת יבוצעו בדיקות מדגמיות כדי להבין את הדינמיקה של המחלה וכן בדיקות לחולים הקשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker