כך יתנהל המבצע המסובך להכנסת הישראלים מספינת הקורונה לישראל

ברגע האחרון אובחן ישראלי נוסף עם קורונה - והוא לא יעלה על המטוס שיגיע מחר מיפן ■ שני נוסעים שהיו בקשר קרוב עם ישראלים שכבר נמצאו חיוביים לקורונה - עולים על טיסה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניצולי ספינת הקורונה באוטובוס הקורונה
ניצולי ספינת הקורונה באוטובוס הקורונה - בדרך למטוס הקורונה שיטוס לישראל

מבצע הטסת הישראלים שהיו על סיפונה של דיימונד פרינסס ולא הופיעו אצלם סימני המחלה החל, והם נמצאים כרגע על האוטובוס בדרך למטוס.

ברגע האחרון לפני הפינוי, אובחן נוסע ישראלי נוסף, הרביעי במספר, כחיובי בקורונה - והוא לא יעלה על המטוס. עם זאת, שני ישראלים שהיו בקשר קרוב עם ישראלים שכבר נמצאו חיוביים לקורונה - עולים על טיסה. 

הישראלים יורדים מספינת הקורונה ומקבלים מכתב שחרור
הישראלים יורדים מספינת הקורונה ומקבלים מכתב שחרור

מחר (שישי) לפנות בוקר ינחת בנתב"ג מטוס המנהלים ועליו הישראלים. המטוס יעצור ברחבה מרוחקת מטרמינל 1 ומטרמינל 3, באזור רחבת המטוסים של התעופה הכללית - אזור המטוסים הפרטיים. 

בהודעה משותפת של משרד הבריאות, בית החולים שיבא בתל השומר, מגן דוד אדום ורשות שדות התעופה, נמסר כי "מספר מצומצם מאוד של עובדים מנמל התעופה בן-גוריון יטפלו במטוס", וכי עובדים אלה ימוגנו על פי נוהלי המיגון של משרד הבריאות ומד"א. הם יוכלו לשהות במטוס ולטפל בעניינים הבאים: תדלוק, הורדת כבודת הנוסעים, ריקון המכלים (שפכים שיטופלו על פי נוהל מיוחד של חומרים מסוכנים) ורענון מזון ושתייה לצוות המטוס. 

נתב"ג. הישראלים מספינת הקורונה ינחתו מחר במטוס מיוחד
נתב"ג. הישראלים מספינת הקורונה ינחתו מחר במטוס מיוחדצילום: עופר וקנין

לאחר הנחיתה, הנוסעים יועברו לאוטובוס של מד"א וילוו על ידי נציג משרד הבריאות ומד"א היישר למתחם המיוחד והמבודד שהוכן עבורם בבית החולים שיבא (תל השומר). המזוודות והציוד שלהם יועברו למשאית של משרד הבריאות להמשך טיפול ובדיקה, ולא יישארו בשדה התעופה. לאחר פינוי המטוס, הוא ימריא חזרה למזרח, עם הצוות שעליו שאינו ישראלי. 

האגף המיוחד שהוקם במרכז הרפואי שיבא כדי לקלוט את הישראלים שיוחזקו בבידוד
האגף המיוחד שמוקם במרכז הרפואי שיבא כדי לקלוט את הישראלים שיוחזקו בבידודצילום: Heidi Levine/אי־פי

העיתונות, אגב, אינה מוזמנת: "תיעוד נחיתת המטוס והגעת הישראלים תתבצע אך ורק על ידי צוות התיעוד המבצעי של מד"א", נמסר בהודעה. "לא תותר גישה לאזור המטוס למי שלא אושר ומוגן על ידי מד"א, ולא תתאפשר גישה לאזור חניית המטוסים עד להמראת המטוס מישראל". 

האגף המיוחד שמוקם במרכז הרפואי שיבא כדי לקלוט את הישראלים שיוחזקו בבידוד
האגף המיוחד שמוקם במרכז הרפואי שיבא כדי לקלוט את הישראלים שיוחזקו בבידודצילום: תומר אפלבאום

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות שיצא לפני שבוע לנהל את המבצע מיפן, יחזור בטיסה נפרדת, ואילו פרופ׳ רן ניר-פז, המומחה במחלות זיהומיות מהמרכז הרפואי הדסה ישאר ביפן להמשיך וללוות את הישראלים שנמצאו חיוביים לקורונה, המאושפזים בבידוד בשני בתי החולים הצבאיים ביפן.

בתוך כך, היום דווח על שני מקרי מוות ראשונים מקרב החולים בספינה שאינם ישראלים, ועל גילוי של 13 מקרים נוספים. בסך הכל, ערב פינויה של הספינה, מסתכם מספר החולים שהתגלו עליה ב-634 חולים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker