משבר הדסה הסתיים: רוטשטיין ימשיך לנהל - אך יורחק מגיוס התרומות

בפגישה עם נשות הדסה דחו המנכ"לים של משרדי הבריאות והאוצר את הדרישה להדיח את רוטשטיין ■ הארגון יקבל בלעדיות על התרומות ועל הנכסים שבבעלותו

רוני לינדר
זאב רוטשטיין
פרופ' זאב רוטשטייןצילום: מוטי מילרוד

סוף למשבר בין ארגון נשות הדסה, הבעלים של המרכז הרפואי הדסה, לבין המנכ"ל פרופ' זאב רוטשטיין. בפגישה שהתקיימה אתמול (ד') בין המנכ"לים של משרדי הבריאות והאוצר משה בר סימן טוב ושי באב"ד, לבין נשיאות הארגון: אלן הרשקין, הנשיאה היוצאת וורודה סמולאו, הנשיאה הנכנסת, הוחלט כי רוטשטיין ימשיך בתפקידו, אך למעשה יורחק מנושא גיוס התרומות, כך שארגון נשות הדסה "יוביל וינהל בלעדית ובהתאם לשיקול דעתו את כל נושא התרומות עבור בתי החולים של הדסה, וזאת למען עתידו של בתי החולים", נמסר בהודעה משותפת לצדדים.

עוד הוסכם כי "ארגון נשות הדסה יהיה הגורם היחיד שינהל את הנכסים שהזכויות בהם מצויים בבעלותו", כלומר רוטשטיין לא יוכל להחליט בעצמו על שינויים בנכסים בבית החולים שנמצאים בבעלות הארגון.

בשבוע שעבר דרשו נשות הדסה ממנכ"לי משרדי האוצר והבריאות שלא להאריך את כהונתו של רוטשטיין בתפקיד לשלוש שנים נוספות, ולמעשה להדיח אותו. זאת, על רקע מה שהן מגדירות כפגיעה מתמשכת של רוטשטיין במאמצי גיוס התרומות לבית החולים והחלשת הארגון כתוצאה מכך. האירוע ש"שבר את גב הגמל" היה אירוע התרמה לבית החולים שנערך לפני שבועיים במיאמי, ובו דווקא גויס סכום גבוה של 9 מיליון דולר. עם זאת, נשות הדסה יצאו מהאירוע בתחושה קשה, שתוארה במכתב לרוטשטיין: "לא רק שלא סייעת במאמצי ההתרמה, אלא אף יצאת מגדרך באופן בוטה ובלתי מכובד, זילזלת והכפשת את ארגון נשות הדסה, צוותו המסור ומתנדביו", נכתב.

בית חולים הדסה עין כרם
בית חולים הדסה עין כרםצילום: שירן גרנות

בפגישה שהתקיימה אתמול הרעיפו בר סימן טוב ובאב"ד מחמאות על נשות הדסה, אך הבהירו כי לא יתמכו בדרישה להדיח את רוטשטיין - דבר שיסכן לתפיסתם את יציבותו של בית החולים שמתאושש מהמשבר הקשה ביותר בתולדותיו. עם זאת, הם הסכימו "לנטרל" את גורם החיכוך המרכזי בין רוטשטיין לארגון - נושא השליטה בתרומות ובהתרמות. "המנכ"לים הודו לארגון נשות הדסה בשם ממשלת ישראל על תרומתן יוצאת הדופן למדינת ישראל בכלל, למערכת הבריאות ולבית החולים הדסה בפרט", נמסר בהודעה. נציגות הארגון, מצדן, "הדגישו את החשיבות הרבה לעתידו של בית החולים גם אחרי סיום תקופת הסכם ההבראה בעוד כשנה… והמשך התמיכה התקציבית גם מצד המדינה. נציגות הארגון ציינו גם את הצורך בבניית מבנה ארגוני שיבטיח המשכיות ניהולית תקינה של בתי החולים של הדסה בעתיד".

"בית החולים הדסה מעניק שירות רפואי למעל מיליון אזרחים בירושלים והסביבה. יציבותו של בית החולים והמשך צמיחתו במסגרת תוכנית ההבראה, נמצאים בראש סדר העדיפויות", אמר באב"ד. בר סימן טוב הוסיף כי "אני שמח שבסוף התקבלה ההחלטה הנכונה עבור בית החולים, הנדרש ליציבות ניהולית בתקופה המורכבת בה נמצא בית החולים ומערכת האשפוז בעת הזאת".

הרשקין וסמולאו אמרו כי "המשימה שלנו היא לתמוך בצורה הטובה ביותר בבית החולים ותושבי ירושלים וישראל ואנו עושות זאת כבר למעלה מ-100 שנים. לאור סוגיות קשות שעלו לאחרונה באשר להתנהלות מנכ"ל בית החולים הבהרנו בפגישה, כי תפקידו של המנכ"ל הוא אחד ויחיד, לנהל את בית החולים על הצד הטוב ביותר".

מהדסה נמסר: "הנהלת הדסה והעומד בראשה עשו ויעשו הכל כדי לסייע לנשות הדסה בהשגת תרומות לבית החולים. אין בין הנהלת הדסה לבין נשות הדסה ניגודי עיניינים בנושא חשוב זה. בשנים בהן מכהן רוטשטיין כמנכ"ל עלו התרומות בהשוואה לשלוש השנים שקדמו לכהונתו וההנהלה בטוחה שבשיתוף פעולה טוב בין נשות הדסה למנכל הדסה תהיה אפילו הצלחה טובה יותר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker