אחרי הגירעון הגדול: מאוחדת תמכור נכסים ותידרש לצמצם שכר וגיוס עובדים

הקופה חתמה על הסכם התייעלות שכולל גם צמצום תקציבי פיתוח, קנסות למנהלים, מינוי חשב צופה ודיווחים שוטפים לממשלה ■ המנכ"לית: "קיצוץ שכרי לא תורם למוטיבציה שלי"

רוני לינדר
מאוחדת
מאוחדתצילום: תמר מצפי

"החל מאתמול שכרי מקוצץ ב-5% - זה לא בדיוק דבר שגורם לבן אדם שעובד סביב השעון לקום בבוקר עם מוטיבציה גבוהה" - כך אמרה בכאב סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית מאוחדת, במהלך דיון שהתקיים בנושא רגולציה על קופות החולים, במסגרת כנס ים המלח של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות.

סיגל רגב רוזנברג
סיגל רגב רוזנברגצילום: דנה קופל

רגב רוזנברג התייחסה בדבריה להסכם ההתייעלות שחתמה יחד עם יו"ר הקופה, אייל גבאי, עם משרדי האוצר והבריאות, בעקבות הגירעון הגדול והבלתי צפוי שנחשף בקופה -  442 מיליון שקל ב-2018 – יותר מכפול מהגירעון שעליו דיווחה, ושעל בסיסו אושר לה הסכם ייצוב נדיב זמן קצר קודם לכן.

בהסכמי הייצוב האחרונים שנחתמו עם קופות החולים, ובמסגרתם הוזרמו לקופות מיליארדי שקלים, נוסף בפעם הראשונה סעיף של קנסות אישיים בגובה 5% למנהלים בקופות שלא יעמדו ביעדי הגירעון. לפיכך, זו גם הפעם הראשונה שבה מנהל קופה נקנס באופן אישי על אי עמידה של הקופה ביעד הגירעון. מלבד רגב רוזנברג, גם משכרו של גבאי יקוצצו 5% למשך שנה. השניים ביקשו כי שכרם של שאר חברי ההנהלה לא יקוצץ, למרות שעל פי הסכם הייצוב יש אפשרות לקנוס גם אותם - וכך יקרה. 

הסכם ההתייעלות כולל שורה ארוכה של סעיפים שאמורים לממן את ההוצאה הבלתי צפויה שנגרמה כתוצאה מ"בריחת" הגירעון, וכן לוודא שמקרה דומה לא יחזור. מבחינת המימון, הקופה מתחייבת למכור עד סוף 2022 נכסים בשווי 120 מיליון שקל.

עוד נקבע כי ב-2020 יהיה פיקוח על ההוצאה על שכר הרופאים העצמאיים בקופה, לא ייקלטו יותר מ-60 עובדים שכירים, לא יינתנו תוספות שכר רוחביות וההוצאה על שעות נוספות תוגבל אף היא למה שהיתה ב-2018. הקופה מתחייבת שמגבלות השכר הללו לא יגרמו לה להסיט פעילות מהקהילה לבתי החולים. בנוסף, ההוצאה של הקופה על פתיחת מרפאות חדשות תוגבל ל-16 מיליון שקל, וסך תקציב הפיתוח שלה יעמוד על 80% מהפחת ב-2018.

מבחינת פיקוח על הקופה, הוסכם בין המדינה לקופה כי ימונה רואה חשבון שישמש "חשב צופה" לקופה, שיבצע מעקב שוטף אחר ביצוע התחייבויות הקופה בהסכם. החשב יקבל גישה מלאה לכל מערכות המידע של הקופה, ויוכל לבקש הבהרות מההנהלה ולדווח לממשלה על חריגות. בנוסף, הקופה מתחייבת להעביר דיווחים רבעוניים על ההתקדמות והעמידה בתנאי ההתחייבויות בהסכם. בעקבות החתימה על הסהכם, תקבל הקופה את יתרת 200 מיליון השקלים שטרם הועברו אליה במסגרת הסכם הייצוב ל-2019-2017.

ממאוחדת נמסר כי "אלה מגבלות מאוד קשות, אבל לקחנו אותן על עצמנו, למרות הקושי, כדי לקבל את יתרת 200 מיליון השקלים שהם חלק מהסכם הייצוב ולאפשר את המשך תפעול הקופה. נמשיך להתנהל באחריות, ואנו שמחים שגם נציגי המדינה מגלים אחריות ומבינים שאי אפשר לקחת 1.2 מיליון מבוטחים כבני ערובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker