השופט מזוז: "חוק שיאסור שימוש בסיגריות אלקטרוניות - ראוי וחוקתי"

בתום דיון בבג"ץ משכו יצרני הסיגריות האלקטרוניות את העתירה נגד חוק העישון ■ תצהיר של ח"כ לשעבר יהודה גליק חושף: כך הורה ליצמן לפטור את העיתונות המודפסת מאיסור פרסום מוצרי עישון

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט מני מזוז
השופט מני מזוזצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנחנו לא עומדים מול חוק שאוסר לחלוטין (שיווק סיגריות אלקטרוניות - ר.ל), וגם אם היה חוק כזה, הוא היה חוקתי וראוי לחלוטין, כי יש מספיק צרות ולא מוסיפים צרות חדשות". את האמירה החד משמעית הזו השמיע היום (ב') שופט בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ מני מזוז, במהלך דיון בשתי עתירות נגד החוק להגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק.

האמירה עשויה לשמש רוח גבית למשרד הבריאות, שהודיע לאחרונה כי בכוונתו לפעול לאיסור שיווק סיגריות אלקטרוניות "בטעמים", וכי הוא אף שוקל איסור שיווק סיגריות אלקטרוניות לחלוטין. בתום הדיון קיבל הפורום את המלצת בית המשפט למשוך את העתירה.

שתי העתירות שנידונו היום תקפו את החוק מכיוונים שונים. עתירת פורום משווקי ויצרני מוצרי האיוד דרשה שלא להחיל את החוק על מוצרי איוד ללא טבק (סיגריות אלקטרוניות). בא כוחו של הפורום, עו"ד רנאטו יאראק, טען כי החוק פוגע בבריאות הציבור כיוון שהוא חוסם את דרכם של המעשנים לתחליף שיש בו נזק מופחת לעומת עישון סיגריה בוערת, והדגיש את המדיניות האנגלית שדוגלת בעידוד מעשנים לעבור לסיגריות אלקטרוניות. מזוז דחה את הטענות הללו על הסף ואמר: "יכולות להיות השקפות שונות, אבל זה לא מתקרב במקל ארוך לטיעון חוקתי שיכול להצדיק התערבות. כל פרלמנט יכול לקבוע לו את מדד הזהירות שהוא רוצה. זכותה המוחלטת של הכנסת לבחור את הדרך בה היא רוצה להתמודד".

העתירה השנייה, של המיזם למיגור העישון, דורשת לבטל את הפטור שניתן לעיתונות המודפסת מאיסור הפרסום שחל על כל שאר אמצעי התקשורת. זאת, בטענה כי ההחלטה התקבלה תוך ניגוד עניינים של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, בשל מעורבותו בעיתון "המודיע". בית המשפט המליץ גם למיזם למשוך את העתירה, אך המיזם לא קיבל את ההמלצה. המיזם, באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ביקש להגיש תגובה עדכנית לטענות שעלו בתגובת המדינה שהתקבלה לפני ימים ספורים, כולל תצהיר של ח"כ לשעבר יהודה גליק, אחד ממגישי החוק.

התצהיר שהגיע לידי TheMarker מבקש להוכיח את המעורבות האישית של ליצמן בהחלטת ועדת שרים לחקיקה להחריג את העיתונות המודפסת מהחוק. הוא מגולל את הלילה שבו הוחלט להעלות את הצעת החוק לדיון: "נקראתי ללשכת ראש הממשלה… בנוכחות מר בבצ'יק (עוזרו של ליצמן - ר.ל). בישיבה זו אמר בבצ'יק כי סגן השר ליצמן מוכן לתמוך בחוק איסור פרסום של מוצרי טבק ועישון בתנאי אחד - החרגת העיתונות המודפסת". בקשת המיזם להגיש את התצהיר נתקלה בסירוב מצד הרכב השופטים, בנימוק טכני שלפיו הוא הוגש באיחור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker