החפיסות האחידות מטרידות את יצרנית מרלבורו - והיא מצאה שיטה להתמודד

מינואר יחויבו כל חברות הסיגריות למכור אריזות בצבע אחיד עם אזהרה גדולה וללא לוגו ■ בפיליפ מוריס מצאו דרך להיערך ל"גזירה": חפיסות ממותגות רב-פעמיות ממתכת ■ פיליפ מוריס: "אנו פועלים בהתאם לחוק בישראל"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרלבורו
אריזת המתכת של מרלבורו

בעוד פחות מחודשיים, ב-8 בינואר, ייכנס לתוקף הסעיף הגדול והדרמטי ביותר בחוק העישון החדש שעבר בכנסת בשנה שעברה. ממועד זה, יהיו חייבות יצרניות הסיגריות והסיגריות האלקטרוניות למכור את מוצריהן בחפיסות אחידות ונטולות לוגו, בצבע הפנטון שהוגדר כ"מכוער ביותר בעולם" - גוון שנע בין חום לחאקי. 

המטרה באריזות החדשות היא להפחית את כוח המשיכה השיווקי של המותגים השונים ולמנוע מהחפיסות עצמן לתפקד כפרסומות ניידות. זהו צעד שבו נקטו מדינות רבות ברחבי העולם, ואולם ישראל ייחודית בכך שהחפיסות האחידות לא כוללות גם אזהרות בתמונות גרפיות על נזקי העישון, בעקבות התנגדות של סגן שר הבריאות , יעקב ליצמן, שטען כי התמונות "לא אסתטיות".  

בנוסף, האזהרות המילוליות על גבי חפיסות הסיגריות יוגדלו ל-65% משטח האריזה, ולראשונה ייכתבו אזהרות גם על גבי חפיסות של סיגריות אלקטרוניות, בשטח של 30% משטח האריזה, בנוסח: "מוצר זה ממכר ביותר ומזיק לבריאותך".

ענקית הטבק פיליפ מוריס - שמשווקת בישראל את מותג הסיגריות הנמכר ביותר, מרלבורו, ואת LM, נקסט, פרלמנט והסיגריה האלקטרונית אייקוס - מנסה להתמודד עם החוק החדש, שיפגע בבידול שלה. בהודעה ששיגרה ללקוחותיה באחרונה היא מיידעת אותם על מבצע מיוחד של מהדורה מיוחדת לזמן מוגבל של אריזות סיגריות ממתכת "באריזת מתכת שנשארת איתך". זוהי דרך מתוחכמת לעקוף את הגבלת החפיסה האחידה: מי שיקנה חפיסה רב-פעמית ממותגת ממתכת, ימשיך למעשה להסתובב עם הלוגו וסימני המסחר המוכרים של מרלבורו - גם לאחר שהחוק ייכנס לתוקף.

במשרד הבריאות הבהירו בתשובה לפניית TheMarker בנושא, כי מכניסת החוק לתוקף בינואר החפיסות האלה לא יוכלו להימכר בישראל, אך עד אז מנסים בפיליפ מוריס לצייד כמה שיותר מעשנים בחפיסה שכוללת את שם המותג, מן הסתם במטרה שימשיכו להשתמש בה גם לאחר כניסת החוק.

בפיליפ מוריס אמרו בתגובה כי "החברה פועלת ותמשיך לפעול בהתאם לחוק בישראל. מדובר במהדורה ייחודית של מספר מצומצם של יחידות שמשיקה החברה מעת לעת לזמן מוגבל בלבד ללקוחות המותג". החברה הבהירה כי החפיסות לא ישווקו לאחר כניסת החוק לתוקף. 

לעומת זאת, גולברנדס, יבואנית ומשווקת המותגים ווג, לאקי סטרייק, ווינסטון, פאל מאל, קנט וקאמל, כבר השלימה את תהליך החלפת האריזות של מותגיה לחפיסות אחידות, וכבר היום ניתן למצוא בחנויות ופיצוציות את האריזות של מוצריה בפורמט החדש והאחיד. בחברה מבהירים כי עד ינואר המעבר לחפיסות החדשו יושלם במלואו.

גורם בחברה אמר כי "מדובר בתהליך מורכב מאין כמותו, שמערב מטבע הדברים גם יצרנים בחו"ל. הכנסנו את עצמנו ללוח זמנים לחוץ, והתחלנו את התהליך מוקדם מספיק כדי שלא להכניס את הקמעונאים והלקוחות לבעיה בינואר 2020".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker