סחורה משומשת: פייגלין ונתניהו מנסים למכור בשורות למטופלי הקנאביס - שכבר קיימות

לפי הרפורמה, כמחצית ממטופלי הקנאביס יקבלו פטור מרישיון ■ מטופלי כאב, פוסט טראומה וילדים יידרשו ברישיון ■ ועדת הבריאות של הכנסת תצטרך לאשר את התקנות - ותתכנס רק בממשלה החדשה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ופייגלין במסיבת העיתונאים המשותפת
נתניהו ופייגלין במסיבת העיתונאים המשותפת

"שוק הקנאביס נתון לחסדיו של קרטל" - כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים משותפת עם יו"ר זהת הפורש, משה פייגלין. נתניהו מתייחס ככל הנראה למגדלי ויצרני הקנאביס, שמשרד הבריאות מאשים את חלקם בעיכוב והערמת קשיים על העברת הקנאביס לבתי המרקחת והכשלת הרפורמה.

במסיבת העיתונאים אמר נתניהו כי "עשרות אלפי אנשים שמגיע להם לקבל את תרופת הקנאביס אינם משיגים אותה. המצוקה שלהם מחייבת אותנו לפתור את הבעיה והחלטנו יחד לפתור אותה. ולכן נביא לאישור הכנסת חקיקה של לגליזציה של קנאביס כדי להקל על החולים ולמנוע מהם בירוקרטיה מיותרת". עוד אמר נתניהו כי סיכם עם פייגלין על קידום מהלך של יבוא קנאביס, והוסיף: "אנחנו רוצים ליצור תחרות על מנת לתת לחולים את השירות, ממש כדי לחיות. הנושא הזה ייכנס להסכמים הקואליציונים".

פייגלין אמר כי יפעל להתיר רכישת קנאביס "מכל ספק מורשה בארץ ובחו"ל על פי בחירת המטופל", והוסיף כי "זוהי מהפכה מצילת חיים".

אלא ששני הצעדים עליהם הכריזו השניים כבר קיימים ויצאו לדרך לפני חצי שנה, על ידי משרד הבריאות. נושא היבוא כבר הוסדר בעבר על ידי המשרד, וכיום כבר מותר לייבא קנאביס לסוגיו השונים שעומדים בתקני איכות מוגדרים,  באישור של אגף הרוקחות במשרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי (היק"ר). הבעיה המרכזית היא שאין היום בעולם היצע מספק של קנאביס רפואי באיכות מתאימה. כך למשל, הולנד מתירה יצוא של עד 100 ק"ג קנאביס לשנה כאשר בישראל הצריכה השנתית היא מעל 10 טון.

קנאביס רפואי
קנאביס רפואיצילום: אייל טואג

גם הצעד השני של "לגליזציה של קנאביס רפואי" יצא לדרך כבר לפני חצי שנה. רק אתמול פירסם משרד הבריאות תקנות ברוח זו ממש, בהמשך להצהרה זהה של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מחודש מאי.

התקנות שפורסמו להערות הציבור אמורות להפחית משמעותית את ההליך הביורוקרטי שעוברים מטופלי הקנאביס הרפואי. על פי התקנות, פקודת הסמים המסוכנים בישראל תשונה כך שבחלק מההתוויות (המצבים הרפואיים) הקנאביס יינתן למטופלים באמצעות מרשם בלבד ולא ידרוש רישיון ואישור מראש של משרד הבריאות, בדומה לכל תרופה אחרת.

התקנות אמנם הופצו להערות הציבור אך הן עדיין דורשות אישור של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שתתכנס רק אחרי הקמת הממשלה הבאה.

נכון להיום, כל מטופל שזקוק לקנאביס נדרש לקבל לצד המרשם מרופא מורשה גם רישיון מיוחד מהיק"ר (יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות), מכיוון שקנאביס נכלל בפקודת הסמים המסוכנים.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, במאי
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, במאיצילום: אמיל סלמן

על פי השינוי המוצע, יבוטל הצורך ברישיון עבור חולים מבוגרים שצורכים עד 40 גרם קנאביס בחודש וילדים חולי אפילפסיה קשה, לאחר כישלון טיפולים מקובלים. את הפטור מרישיון יקבלו חולי סרטן, חולי קרוהן וקוליטיס, חולי HIV, חולי טרשת נפוצה, פרקינסון, טוראט, אפילפסיה וחולים סופניים שתוחלת החיים הצפויה שלהם לא עולה על חצי שנה. בנוסף, יוחרגו מפקודת הסמים מוצרים שאינם כוללים THC (המרכיב ה"ממסטל" בצמח) כגון מוצרים המכילים CBD בלבד.

חולים הסובלים מכאב וחולי פוסט טראומה שהם כמעט חצי מבעלי הרישיונות כיום יידרשו להמשיך לקבל רישיון מיוחד ממשרד הבריאות לשימוש בקנאביס.

התקנות מרחיבות מאד גם את היצע הרופאים שיוכלו לרשום קנאביס, במקום כ- 15 רופאים מוסמכים כיום, יוכלו רופאים אונקולוגים, גסטרואנטרולוגים, מומחים במחלות זיהומיות ומומחים בנוירולוגיה והתפתחות הילד לרשום קנאביס להתוויות שנמצאות בתחום אחריותם. בנוסף, כל רופא מומחה יוכל לתת מרשם לקנאביס ללא צורך ברישיון לחולה הנוטה למות.

התקנות הן יישום הצהרתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מחודש מאי השנה כי יפעל לשינוי פקודת הסמים המסוכנים, אך הן עדיין דורשות אישור של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות שתתכנס רק אחרי הקמת הממשלה הבאה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker