למרות המחסור: מל"ג דחתה בקשה של בן גוריון להוסיף סטודנטים לרפואה

האוניברסיטה ביקשה להכניס כבר השנה סטודנטים ישראלים לתוכנית לימודי חו"ל ■ מל"ג: "המסלול המתבסס רק על סטודנטים מבן גוריון אינו שיוויוני ולא ניתן לאשרו"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריוןצילום: ללא קרדיט

למרות המחסור בסטודנטים ישראלים לרפואה - המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) דחתה השבוע סופית בקשה של אוניברסיטת בן גוריון להכניס לתוכנית הבינלאומית שלה ללימודי רפואה עשרה סטודנטים ישראלים שהיו אמורים להתחיל את לימודיהם כבר החודש ולסיים אותם בעוד ארבע שנים.

על העובדה שיש מחסור קשה בסטודנטים לרפואה בישראל אין כל ויכוח - רק לאחרונה פורסם כי ישראל היא שיאנית שלילית ב-OECD בשיעור הרופאים שהוכשרו מחוץ למדינה (6 מכל 10 רופאים) ואף הוחלט להרחיב את מספר הסטודנטים שמתחילים לימודי רפואה מ-750 ל-950 בתוך שלוש שנים.

התוכנית של האוניברסיטה נהגתה על רקע הצורך הדחוף בהגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בישראל וכן על רקע הביקורת ההולכת וגוברת על כך שהתוכניות הבינלאומית בישראל, בהן לומדים מאות סטודנטים, באות על חשבון סטודנטים ישראלים שרבים מהם נאלצים לנסוע ללמוד רפואה בחו"ל על חשבונם. ועדה ייעודית שהוקמה לצורך הנושא קבעה לאחרונה כי יש לצמצם או לסגור את התוכניות הבינלאומיות באוניברסיטאות בן גוריון, טכניון ותל אביב בהן לומדים כ-130 סטודנטים מחו"ל בכל שנתון.

באוניברסיטת בן גוריון פעלו לפי המתווה הזה וגיבשו כבר בפברואר 2018 תוכנית לפיה יצורפו כבר השנה עשרה סטודנטים ישראלים לתוכנית הבינלאומית, על חשבון סטודנטים זרים. הסטודנטים ילמדו באנגלית יחד עם הסטודנטים הזרים ויוסמכו להיות רופאים בישראל. היתרון בצירופם לתוכנית זו ולא ללימודי הרפואה הרגילים לישראלים הוא בכך שבתוכנית הבינלאומית ניתן לנצל את חודשי הקיץ עבור התנסות מעשית, בעוד שהשדות הקליניים (מקומות הלימוד המעשיים במערכת הבריאות) המשמשים את הסטודנטים הישראלים פעילים בשאר חודשי השנה. 

בשל לוח הזמנים הקצר, ביקשו בבן גוריון לאפשר להם לקבל לתוכנית עשרה סטודנטים מצטיינים שכבר לומדים היום בבן גוריון בלימודי טרום רפואה (תואר ראשון ייעודי במדעי החיים שרבים מבוגריו מנסים להתקבל להשלמת לימודי רפואה - ר.ל). במל"ג דחו את הבקשה, תחילה בנימוק שלא ניתן לשלב סטודנטים מתוקצבים (ישראלים) בתוכנית לא מתוקצבת (סטודנטים בתוכנית הבינלאומית משלמים דמי לימוד של 38 אלף דולר בשנה), ואח"כ בנימוק שיש להגיש תוכנית מיוחדת לישראלים וכי בלתי אפשרי לקבל לתוכנית סטודנטים מבן גוריון בלבד.

פרופ' עמוס כץ, דיקן הפקולטה לרפואה בבן גוריון, אמר כי הוא מאוכזב מאוד מההחלטה: "אני כועס. אנחנו שולחים היום עשרה צעירים ישראלים ללמוד בחו"ל. אם היה לי לוח זמנים של עוד חודשיים היתי מגיש את התוכנית בזמן והייתי מוציא קול קורא לסטודנטים נוספים. זה עצוב מאוד, מוזר וחבל, כי אנחנו מנסים להוביל משימה של הפחתת כמות הסטודנטים הזרים ועוצרים אותנו בנימוקים שנראים טכניים ופורמליים לחלוטין".

מהמל"ג נמסר כי "הבקשה נפסלה במל"ג כיוון שאוניברסיטת בן גוריון הציעה לקלוט למסלול הלימודים רק סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון ומשכך המסלול אינו שוויוני ולא ניתן לאשרו. בנוסף האוניברסיטה התבקשה להציג למל"ג את תוכנית הלימודים ה-4 שנתית המלאה אותה היא מייעדת  לסטודנטים הישראלים. לכשהתוכנית תוצג הנושא יידון מחדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker