"חלוקת בשר מעובד של זוגלובק כפיצוי לנזקקים? אין איוולת גדולה יותר"

זוגלובק אמורה לחלק לנזקקים ממוצריה במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית ■ הפורום לתזונה בת קיימא: "זה רק יסכן את בריאות הנזקקים" ■ זוגלובק: "טענת הפורום אידיאולוגית ולא מבוססת"

רוני לינדר
עמי זוגלובק, מבעלי חברת זוגלובק, ובנו אלי, כיום מנכ"ל ויו"ר החברה, ב-2011
עמי זוגלובק (מימין), מבעלי חברת זוגלובק, ובנו אלי, כיום מנכ"ל ויו"ר החברה, ב-2011צילום: ירון קמינסקי
רוני לינדר

האם ראוי שחברה המוכרת מוצרי בשר מעובד המוכרים כמזיקים לבריאות כמו נקניקים, נקניקיות, פסטרמה ועוד, תפצה את הציבור באמצעות חלוקת המוצרים הללו לנזקקים?

הסוגיה הזו עומדת בימים אלה בפני בית המשפט המחוזי בירושלים, במסגרת התנגדות שהגיש הפורום הישראלי לתזונה בת-קיימא להסדר פשרה שנחתם עם חברת זוגלובק. הפשרה הושגה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה נגד החברה כבר ב-2013, בעקבות תחקיר של התוכנית כלבוטק על התעללות של עובדים בתרנגולות במשחטת זוגלובק שפעלה בשלומי.

במסגרת הפשרה הוחלט כי החברה תעביר 1.5 מיליון שקל לקרן לניהול וחלוקת כספים שתעביר בסופו של דבר את הכסף ל"עמותה למען עתיד טבעוני", ובנוסף תממן החברה מוצרי מזון מתוצרתה לנזקקים בסך חצי מיליון שקל, שייתרמו להם למשך שנה וחצי. הסכם הפשרה נדרש עדיין לקבל אישור של בית המשפט.

הפורום לתזונה בת-קיימא, ארגון המורכב ממדענים ואנשי מקצוע מתחומי התזונה, הסביבה, בריאות הציבור והכלכלה, הודיע השבוע לבית המשפט כי הוא מתנגד לתרומת מוצרי זוגלובק לנזקקים, שכן לטענת הפורום מדובר במוצרי מזון "אולטרה מעובד" הידוע כמזיק לבריאות, לאוכלוסייה מוחלשת שסובלת מאי-ביטחון תזונתי, וחשופה לתזונה לא-בריאה ולמחלות שקשורות בתזונה לא בריאה. לכן, לטענת הפורום, חלוקת המוצרים הללו לנזקקים לא יכולה להיחשב ל"סעד לטובת הציבור", אלא להיפך - ההחלטה תגדיל את הסיכון הבריאותי של אוכלוסייה זו ותשרת בעיקר את זוגלובק ככלי להגדלת המכירות של מוצרים מזיקים אלה, "דווקא לאוכלוסיות הפגיעות ביותר". הפורום דורש כי החברה תקצה את חצי מיליון השקלים לצורך רכישת מוצרים בריאים ולא מעובדים לנזקקים.

ד"ר דורית אדלר, ראש ועדת ההיגוי של הפורום הישראלי לתזונה בת־קיימא, בדיונים על סימון המזון
נשיאת הפורום לתזונה בת קיימא, ד"ר דורית אדלרצילום: אמיל סלמן

על ההתנגדות חתומות ד"ר דורית אדלר, נשיאת הפורום לתזונה בת קיימא, וד"ר מורן בלונשטיין, חברת הוועד המנהל. הן מזכירות כי מוצרים שמייצרת חברת זוגלובק, ובהם מוצרי פסטרמה, נקניקים, בשר מעובד קפוא ונקניקיות, מוגדרים על ידי משרד הבריאות כ"מזונות אולטרה מעובדים שהם בעלי יכולת השבעה נמוכה, דלים בערכים תזונתיים, פעמים רבות נטולי ערך תזונתי כלל, ובעלי דחיסות קלורית גבוהה מאוד"', וכי קיים קונצנזוס מדעי על כך שצריכתם קשורה לתחלואה מוגברת כולל עלייה בהשמנת יתר, תחלואה כרונית, הגדלת הסיכון לסרטן ועוד.

בנוסף, ארגון הבריאות העולמי הכניס את הבשר המעובד כבר באוקטובר 2015 לקטגוריה של הגורמים המסרטנים באופן ודאי, לאחר שנמצא קשר ודאי בין צריכת בשר מעובד לבין סרטן המעי הגס, וכן ראיות מדעיות שרומזות על קשר (שעדיין לא הוכח חד־משמעית) בין צריכה של בשר מעובד לסוגים נוספים של סרטן.

לבסוף, נטען בכתב ההתנגדות כי אי-ביטחון תזונתי של נזקקים בישראל לא מתבטא ברעב קיצוני אלא דווקא בהשמנה ובסוכרת, בשל חוסר יכולת של נזקקים לממן סל מזון בריא הכולל, למשל, פירות וירקות. "קשה לחשוב על איוולת גדולה יותר מאשר חלוקת מזון דל בערכים תזונתיים וידוע כמחולל תחלואה כרונית לאוכלוסייה הסובלת בלאו הכי משכיחות גבוהה של תחלואה תלוית-תזונה וצורכת די והותר מוצרים מעובדים", נכתב בהתנגדות.

מחברת זוגלובק נמסר בתגובה כי "טענת הפורום כי מדובר ב'מוצרים מזיקים לבריאות' היא רק ביטוי לעמדה האידיאולוגית של הפורום, טענה שאינה מבוססת. יצוין כי במסגרת הפשרה החברה תעניק, בין היתר, מוצרי מזון מעולים ונמכרים ביותר בשווי של כחצי מיליון שקל לנזקקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ