מרד האחיות: יפסיקו לשתף פעולה עם מבדקי האיכות "עד להקצאת משאבים מתאימים"

הסתדרות האחיות הורתה לחבריה להפסיק להשתתף בבקרות, ישיבות, אומדנים ועוד - עד לקבלת תוספת תקנים ■ משרד הבריאות: "מוקירים את האחיות, אך לא תהיה התגמשות בסטנדרט הרפואי"

רוני לינדר
 בית חולים העמק
בית חולים העמקצילום: רמי שלוש

האחיות והאחים פותחים בצעדים ארגוניים נרחבים במסגרת סכסוך העבודה שעליו הכריזה הסתדרות האחיות במחאה על העומס הכבד המוטל עליהן. זה נובע לדבריהן מתהליך האקרדיטציה, שנועד לבקר את מוסדות הבריאות. 

במסגרת הצעדים, שמגיעים שבועיים בדיוק לאחר ההכרזה על סכסוך עבודה, הורתה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, לאחים ולאחיות בקהילה ובבתי החולים שלא לבצע את פעולות האקרדיטציה, בקרות, ישיבות הדרכות ופרויקטים מחלקתיים - ובמקומם להגדיל את "זמן אחות - מטופל". זאת, לדבריה, "עד שלא תותאמנה המטלות לעבודה בבתי החולים הממשלתיים ובקופות החולים, ולא יוקצו המשאבים המתאימים והנחוצים בכוח האדם". במלים אחרות, דרישת הסתדרות האחיות היא לתוספת תקנים משמעותית כתנאי למילוי אחר דרישות האקרדיטציה.

האחים והאחיות ממלאים תפקיד מפתח בתהליך האקרדיטציה - הליך של מבדקי איכות ובטיחות חיצוניים שעורך גוף אמריקאי בשם JCI במוסדות בריאות בישראל. לטענת האחיות, התהליך מוסיף עומס כבד במציאות של מחסור בתקנים ומשאבים, וגורמת לפגיעה באיכות הטיפול שלהן במטופלים. עוד טוענות האחיות כי ההליך הוא אחיזת עיניים שגורמת ל"טיוח מצבם הקשה של המוסדות הרפואיים", וכי במהלך הבקרות עצמן מתנהלת מעין הצגה לעיני הבוחנים.

בין השאר הורתה כהן לאחיות שלא להשתתף בישיבות, הכנות, ועדות, מבדקים או פגישות לקראת האקרדיטציה או בקרות רישוי, לא לבצע הטמעת נהלים חדשים או תיקון נהלים ישנים, להפסיק לקדם פרויקטים מחלקתיים, בקרות תיקי מטופלים, לא לשתף פעולה עם ביקורות פנימיות וחיצוניות - עם או בלי קשר לאקרדיטציה, לא לבצע אומדנים של כף רגל סוכרתית, תזונה, ועוד. כהן מדגישה כי האחיות ימשיכו לבצע העברת מידע בין משמרות ("העברת מקל"), שמירה על היגיינת ידיים, אומדן נפילות וכאב ואומדן פצע.

אילנה כהן
אילנה כהןצילום: מוטי מילרוד

"לא ייתכן שהאחיות יתנו מעצמן 200% וימשיכו להעמיס עליהן עוד נהלים, אומדנים, מיטות במסדרונות ומיטות מחוץ לרישיון, מבלי להקצות כוח אדם ומשאבים החיוניים לשם הענקת טיפול הולם. לא ניתן יד לסכן את המטופלים שלנו. על כן הוחלט לעשות מעשה ובמקום אומדנים ונהלים - להרחיב את זמן הטיפול בחולים", כתבה כהן לאחים והאחיות.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "ציבור האחים והאחיות נמצא בלב העשייה של מערכת הבריאות, ואנחנו מוקירים את עבודתם. בשנה האחרונה פועל המשרד להפחתת העומסים במערכת ומציאת פתרונות במגוון תחומים. בין היתר הוספו כ-300 תקנים למתארים בהם העומס רב. כמו כן פעלנו רבות לגיוון תפקידים בדגש על התערבות להפחתת שחיקה. עם זאת, לכולנו יש מחויבות לביצוע המשימות והדרישות המוטלות עלינו, ולא תהיה התגמשות בסטנדרט רפואי מציל חיים מצד המשרד. אנחנו נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו לאכיפת הנושא".

האקרדיטציה הגיעה לישראל ב-2010, ומאז 2012 היא מהווה חלק מתנאי הרישוי של בתי החולים במדינה. במהלך השנים עורר התהליך ביקורת רבה בתוך מערכת הבריאות, בעקבות הטרחה הרבה שהוא גורם לצוותים הרפואיים, כשלא תמיד מורגש כי התועלת מהתהליך מצדיקה זאת. מנגד, במשרד הבריאות וכן בקרב גורמים שונים בתוך מערכת הבריאות, הדעה היא כי התהליך שידרג את רמת הבטיחות ואת נהלי העבודה ברבים מבתי החולים שבהם נערך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker