האחיות נגד מבדקי האיכות בבתי החולים: "טיוח, אחיזת עיניים ופגיעה במטופלים"

לטענת האחיות, תהליך האקרדיטציה שמבוצע על ידי גוף אמריקאי גורם לעומס מיותר המכביד על האחיות ומסכן את המטופלים ■ משרד הבריאות: "מהלך שהציל חיים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
אחיות במחלקת היולדות במרכז רפואי העמק, ב-2010
אחיות בבית חולים העמק, ב-2010. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: רמי שלוש

הסתדרות האחיות הכריזה על סכסוך עבודה, במחאה על העומס הכבד שנובע מתהליך האקרדיטציה על על חברות וחברי הארגון. לטענת האחיות, ההליך הוא אחיזת עיניים שגורמת ל"טיוח של מצבם הקשה של המוסדות הרפואיים".

האקרדיטציה היא תהליך של מבדקי איכות ובטיחות חיצוניים קפדניים ביותר, שגוף אמריקאי בשם JCI עורך בבתי חולים ובמוסדות בריאות בישראל אחת לשלוש שנים. יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, הודיעה בשבוע שעבר למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב כי האחיות לא ישתפו פעולה עם ההליכים הקשורים לכך. לטענתה, האקרדיטציה מטילה עומס כבד ומסוכן על האחיות, על חשבון הטיפול בחולים. עוד טוענת כהן כי במקרים רבים תהליך האקרדיטציה הוא לא יותר ממצג שווא בפני הבוחנים. "בתקופת המבחן, מתבצע פינוי מיטות מהמסדרונות של המחלקות, מתוגבר כוח האדם המקצועי, מתוגבר מערך הניקיון, מעובה המיכון, מוקצים מוצרים מתכלים ועוד. עם סיום ההצגה, המחסור חוזר לשלוט", כתבה כהן לבר סימן טוב. 

האקרדיטציה הגיעה לישראל ב-2010 ומאז 2012 היא חלק מתנאי הרישוי של בתי החולים במדינה. במהלך השנים עורר התהליך ביקורת רבה בתוך מערכת הבריאות, בעקבות הטירחה הרבה שהוא גורם לצוותים הרפואיים, כשלא תמיד מורגש כי התועלת מהתהליך מצדיקה זאת. ביקורת נוספת נמתחה על כך שהגוף הבודק הוא אמריקאי, ולכן מדובר בהפרטה של הליך הביקורת והרגולציה על מוסדות רפואיים בישראל. מנגד, במשרד הבריאות וכן בקרב גורמים שונים בתוך מערכת הבריאות הדעה היא כי התהליך שידרג את רמת הבטיחות ואת נוהלי העבודה ברבים מבתי החולים שבהם נערך.

בהסתדרות האחיות מסבירים כי "לעומסים הכבדים בבתי החולים בקהילה ובריאות הציבור נוספו בשנים האחרונות עשרות מטלות, הנחיות ונהלים חדשים שהאחיות נדרשות לבצעם באמצעות כוח האדם הקיים, מבלי שהתווספו תקנים לאחיות".

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות
ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא. "תהליך האקרדיטציה שיפר את בטיחות המטופלים"צילום: דניאל צ'צ'יק

לדברי כהן, "אופן יישום האקרדיטציה בכל מערכת הבריאות הגביר והעצים את העומסים הרובצים ממילא על האחיות, דחק את צרכיו וכאביו של המטופל אל השוליים, ובתוך כך הפרוצדורות והעבודה מול מסכי המחשב השתלטו על עבודתנו היומיומית עד שהבירוקרטיה הפכה לחזות הכל". היא טוענת כי פעמים רבות המבדק הפך למצג שווא: "בעוד תכליתה של האקרדיטציה היתה לשקף את רמת הבטיחות בטיפול ותפקוד המוסד בימי שגרה, בחרו ההנהלות להקצות את כל המשאבים וכוח האדם באופן זמני רק לצורך המבחן. עם סיום המבחן וקבלת האישור, לרוב ההצגה מסתיימת, והמוסד הופך את עורו וחוזר להיקפי כוח האדם ולמשאבים הדלים המאפיינים אותו שלא בימי המבחן לאקרדיטציה. 

"התוצאה היא שהמוסדות עוברים את מבחן מראית העין, אבל אזרחי ישראל מקבלים הלכה למעשה פחות בריאות, פחות טיפול ופחות כוח אדם סיעודי זמין". כהן הודיעה לבר סימן טוב: "אנו, האחיות, לא נוכל להמשיך לשתף פעולה עם מצב שבו האחיות אינן מסוגלות להעניק את הטיפול הראוי, ובוודאי שהאחיות לא תשתתפנה בתהליך האקרדיטציה אשר אוחז את עיני הציבור ומטייח את מצבם הקשה של המוסדות בשוטף".

במשרד הבריאות מודעים היטב לביקורת, אך סבורים כי תהליך האקרדיטציה "שיפר באופן משמעותי את רמת הטיפול ובעיקר את בטיחות המטופל והציל חיים של מטופלים רבים מאז שנכנס לתוקפו", כפי שכתבה ראש חטיבת הרפואה, ד"ר ורד עזרא, למנהלי בתי החולים באחרונה. עזרא הבהירה כי המשרד החליט שצוות בודקים ישראלי מטעם אגף רפואה כללית יבצע את מבדק ההכנה (Mock) למבדק הסופי, וארגון JCI יבצע את המבדק המסמיך, "כך שהביצוע יהיה מקומי בעוד שתו התקן יישאר בינלאומי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker