רוני לינדר

חודשיים בלבד מאז שנכנס לתוקף החוק להגבלת השיווק והפרסום של מוצרי טבק ועישון, ונראה כי הרגולטור נכשל במבחן הראשון שתעשיית הטבק העמידה אותו בו.

מתחם גדול של ענקית הטבק פיליפ מוריס (האחראית למותגי סיגריות כמו מרלבורו, L&M ועוד), שהוצב בשבוע וחצי האחרונים בכפר האירוויזיון שבחוף צ'ארלס קלור, פעל בלי הפסקה ובלי שמישהו יעצור אותו - אף שבמשרד הבריאות סבורים כי זו פרסומת אסורה. בעיריית תל אביב אימצו את עמדת החברה, שלפיה זו חנות, ולכן המתחם מותר - מה שמעלה חשש כי ההתנהלות תימשך גם באירועים המוניים נוספים שצפויים.

כפר האירוויזיון בגן צ'ארלס קלור בת"א
כפר האירוויזיון בגן צ'ארלס קלור בת"אצילום: CORINNA KERN/רויטרס

לפי נתוני עיריית תל אביב, יותר מחצי מיליון איש, רובם צעירים, נוער ומשפחות עם ילדים, ביקרו בכפר האירוויזיון בשבוע וחצי שקדמו לגמר האירוע. במקום הוצב מתחם גדול בן שתי קומות של פיליפ מוריס, עליו נכתב בגדול TOBACCO SHOP. נמכרו בו מותגי הסיגריות של החברה, והוא כלל פרסומות מאירות עיניים בתוך המתחם (החוק מאפשר הצבת פרסומות בתוך חנויות – ר.ל), דיילות מכירה ומבצעי פרסים, בעיקר סביב אייקוס 3, הסיגריה החדשה שהחברה מנסה כעת להשיק מחדש בישראל.

בחוק לאיסור פרסומת והגבלת השיווק של מוצרי טבק ועישון, שהורחב לאחרונה לאחר מאבק ארוך ונכנס לתוקף לפני חודשיים, נכתב במפורש כי אסור לפרסם מוצרי טבק, כולל בדרך של קידום מכירות. החוק המפורט נועד למנוע בכל דרך אפשרית חשיפה של הציבור למוצרי עישון, ולסלק אותם מן המרחב הציבורי.

אך סעיפי החוק החדשים לא הפריעו לפיליפ מוריס לנסות, ואף להצליח לקבל אישור להציב את מתחם המכירה שלהם בלב כפר האירוויזיון. לפי הפרשנות של החברה, מדובר בחנות ניידת  - ולכן מותרת המכירה והפרסום בתוכה. ההתמודדות של הרשויות, משרד הבריאות ועיריית תל אביב, עם הצבת הדוכן קריטית, שכן נקבע פה תקדים ראשון של אכיפה ביחס לחוק החדש.

 מתחם של יצרנית מרלבורו בכפר האירוויזיון
מתחם של יצרנית מרלבורו בכפר האירוויזיון צילום: ללא קרדיט

עבירה על החוק? תלוי את מי שואלים

פנינו למשרד הבריאות בבקשה לדעת מה עמדתו בנושא. בעקבות זאת שלח המשרד פקחים לכפר האירוויזיון בשבוע שעבר, ומסר בתגובה כי "פקחי משרד הבריאות ביקרו במתחם ופנו לעיריית תל אביב על מנת לאכוף את החוק". ל-TheMarker נודע כי הגורמים המשפטיים במשרד סבורים כי הצבת המתחם במקום היוותה עבירה על החוק, מכיוון שהוא עצמו מהווה פרסומת אסורה, אלא שהמשרד מסתפק בגלגול הכדור אל עיריית תל אביב ולא נוקט פעולה נוספת בנושא.

עיריית תל אביב, מצדה, לא מתכוונת לעשות דבר בנדון. כשפנינו אליה בשאלה, נענינו כי "החוק אוסר על עישון באירועים פתוחים מתוחמים כמו האירוע בכפר האירוויזיון והעירייה מבצעת אכיפה בהתאם. החוק אינו אוסר על הקמת חנות למוצרי עישון באירועים מסוג זה". במלים אחרות, העירייה מקבלת את טענת החברה כי לא מדובר בסוג של קידום מכירות אלא בחנות לכל דבר. מפיליפ מוריס נמסר כי "החברה פועלת על פי החוק כמו גם בפעילות זו".

פיליפ מוריס מסתמכת על הסעיף בחוק הקובע כי הפרסומת למוצר עישון אסורה, למעט פרסומת המוצגת בחנות לא מקוונת למכירת מוצרי עישון, וכל עוד היא לא גלויה לעין מחוץ לחנות. לדברי עו"ד עמוס האוזר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון, "הטענה היא כי כל אדם יכול לפתוח דוכן לשם הפרסומת, תוך שהוא מלווה אותו גם במכירת מוצר עישון. טענה זו איננה יכולה להתקבל. 'חנות' כוללת מעצם טיבה מונח של קבע, להבדיל מ'דוכן'".  לדבריו, "מה שנעשה כאן הוא זילות החוק: לומר שכל אדם יכול לפרסם מוצרי עישון בעצם בכל מקום, ללא הגבלה. כל מה שצריך הוא שיהיה למכירה בסביבה גם מוצר עישון. זו טענה לא רצינית".

אייקוס של פיליפ מוריס
אייקוס של פיליפ מוריסצילום: JAIME SALDARRIAGA / רויטרס

השאלה המתבקשת היא מה צפוי בהמשך והאם עיריית תל אביב תמשיך לאפשר לחברות טבק להציב את דוכניה בלב אירועים המוניים כמו בעבר, תחת הטענה שמדובר בחנות. בקרוב צפויים לפחות שני אירועים גדולים שבעבר הייתה בהם פעילות שיווקית של חברות טבק - יום הסטודנט ומצעד הגאווה. 

פנינו שוב לעיריית תל אביב בשאלה, והפעם שאלנו האם ומדוע ראוי בעיניה לאפשר עמדת מכירה של מוצרי עישון בלב מתחם שמושך אליו צעירים וילדים, מתחם שאף אסור לעשן בו, והאם העירייה תמשיך לאשר לחברה להציב "חנויות" מעין אלה באירועים שלה. בעירייה בחרו שלא להגיב הפעם.

ל-TheMarker נודע כי כמה גורמים פרטיים כבר מתכננים פנייה לערכאות משפטיות בנושא. לדברי בכיר במערכת הבריאות, "משרד הבריאות צריך לנקוט עמדה ולהגיד שיש פה הפרה של החוק. חנות כזאת באירוע כזה היא לא סתם תמימה. יש יותר קידום מכירות מזה? זה לא חנות שנמצאת שם ובמקרה אתה עובר לידה. זה גם מתחם שממילא אסור לעשן בו - אז אין פה שום היגיון". לדבריו, "לחוק היה מטרה ברורה - לצמצם ככל הניתן את הניראות של מוצרי טבק במרחב הציבור -  ובמבחן הראשון הוא נכשל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום