חברות הסיגריות חותכות מחירים: "מלכודת דבש לצעירים"

עליית מחירי הטבק לגלגול משנה את שוק העישון ■ התוצאה היא ירידה דרמטית ביבוא טבק לגלגול, ועלייה בעישון של סיגריות וסיגריות אלקטרוניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעשןצילום: REUTERS

השוואת המס על טבק לגלגול למס שחל על סיגריות רגילות, נכנסה לתוקף בפברואר וגררה עלייה מיידית ומשמעותית במחירי הטבק לגלגול. כמו כן היא הביאה לצמצום כמעט מוחלט של הפער במחיר בין סיגריות לטבק.

העלייה במחיר נותנת את אותותיה גם בהתנהגות הצרכנים: אחרי שנים של עלייה עקבית בצריכת טבק לגלגול וירידה בצריכת סיגריות, חל היפוך מגמה: לפי נתוני רשות המסים, באפריל נרשמה ירידה חדה של 58% ביבוא של טבק לעומת החודש המקביל אשתקד. במקביל, חלה עלייה של 13.3% ביבוא של סיגריות, דווקא אחרי ירידה רצופה.

בנוסף, נרשמה עלייה משמעותית ביבוא של סיגריות אלקטרוניות וחומרי מילוי שנהנים מהיעדר מס: לפי נתוני רשות המסים, באפריל היה היבוא של מכשירים ונוזל מילוי של סיגריות אלקטרוניות בהיקף של 2 מיליון דולר, לעומת 847 אלף דולר באפריל אשתקד.  

המטרה של השוואת המס על טבק לגלגול היתה למנוע מצב שבו סוג אחד של סיגריות (מגולגלות) זול משמעותית משאר הסיגריות, וכתוצאה מכך יחלו מעשנים רבים להפחית עישון או להפסיק לעשן משיקולים כלכליים. מס על טבק ומחיר גבוה של סיגריות נחשב לאמצעי הרגולטורי היעיל ביותר להפחתת עישון ומומלץ על ידי כל ארגוני הבריאות בעולם ועל ידי הבנק העולמי.

אלא שנראה שחברות הטבק החליטו לנצל את העלייה במחירי הטבק לגלגול והתזוזות הגדולות בהתנהגות הצרכנים כדי למשוך מעשנים מגלגלים אל הסיגריות הרגילות: בשבועות האחרונים יצאו חברות ומשווקות סיגריות בהוזלה דרמטית של מחירי הסיגריות, לרמה של 28-26 שקל לחפיסה (מחיר מומלץ לצרכן, הקמעונאי יכול למכור במחיר גבוה יותר) במותגים מובילים שלהן. זהו המחיר הנמוך ביותר זה שנים. כך לדוגמא, חברת פיליפ מוריס הורידה את המחיר המומלץ לצרכן של המותג מרלבורו טאץ' ל-28 שקל. כיום נמכר המותג במחירים שנעים בין 30 ל-34 שקל. המחיר המומלץ לצרכן של המותג LM ירד ל-26 שקל (לעומת מחיר מכירה שנע בין 29 ל-34 שקל), וכך גם מחירי הסיגריות שמפיצה חברת גולדברנדס: המחיר החדש לצרכן של המותג ווינסטון הוא 26 שקל (לעומת 31 עד 33 שקל) ושל קאמל 28 שקל (לעומת 33-29 שקל).    

"נראה שחברות הטבק מבינות שהשוק בתזוזה, ולכן כדאי להן להשקיע ב'מגלגלים לשעבר' כך שיעברו לצרוך סיגריות", אומרים במיזם למיגור העישון, שעמד מאחורי העתירה לבג"ץ שהובילה להשוואת המס על טבק לגלגול לסיגריות. לדברי מנכ"לית המיזם, שירה כסלו, "ההוזלה השקטה של מחירי הסיגריות היא מהלך ציני מצד חברות הטבק במטרה ללכוד ברשת את משתמשי הטבק לגלגול - כדי שיחזרו לקנות סיגריות בעקבות השוואת המס". לדבריה, "בכסות של הוזלת מחירים, חברות הטבק גם טומנות מלכודת דבש לבני נוער ולצעירים, שיוכלו כעת להרשות לעצמם לרכוש סיגריות - ובכך להישאב למעגל ההתנסות והשימוש, עם השלכות קטלניות להמשך חייהם.

"המטרה בהשוואת המס היתה להרחיק כמה שיותר ישראלים, ובעיקר בני נוער וצעירים, מסכנת העישון. חברות הטבק מוכיחות כעת כי אין להן שום מחוייבות ליעד החשוב הזה. ליהפך: כל מטרתן היא להרוויח כסף ולהבטיח שדור נוסף של ישראלים יתמכר למוצר שהורג כאן מדי שנה 8,000 בני אדם". כסלו קראה למשרדי האוצר והבריאות, שהובילו את השוואת המס על הטבק לגלגול למס על הסיגריות, "להתעורר ולהבין כי חברות הטבק עושות עליהם סיבוב. הממשלה חייבת לספק פתרון מיידי בפיקוח, באכיפה ובהסברה כדי לשים קץ לתרגיל המלוכלך של גלוברנדס ושל פיליפ מוריס".

מפיליפ מוריס לא נמסרה תגובה. מחברת גולדברנדס, המפיצה את המותגים קאמל ווינסטון, נמסר כי "הנתונים אינם נכונים ואינם מדויקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker