עתירה לבג"ץ: אסרו גם על עיתונים לפרסם מוצרי עישון

ליצמן התנה את תמיכתו בחוק לאיסור פרסום מוצרי טבק בכך שהעיתונות המודפסת תוחרג ממנו - והעותרים טוענים כי קשריו לעיתון החרדי "המודיע" הציבו אותו בניגוד עניינים ■ בעתירה נמתחת ביקורת על היועמ"ש שהתמהמה בעריכת הסדר ניגוד העניינים לליצמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אוליבייה פיטוסי

המיזם למיגור העישון עתר היום (ג') לבג"ץ נגד הכנסת, הממשלה ומשרד הבריאות בדרישה לבטל את הסעיפים המחריגים את העיתונות המודפסת מהאיסור הגורף שהוטל על פרסום מוצרי עישון בחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, שאושר בקריאה שלישית במארס. לטענת הארגון, סעיפים אלה פוגעים בזכות לבריאות ולחופש העיסוק והליך חקיקתם היה לא תקין.  העתירה הוגשה על ידי עו"ד אפי מיכאלי.

על פי החוק, נאסר כל סוג של פרסום מוצרי טבק ומוצרי עישון, כמו סיגריות אלקטרוניות, בכל סוגי המדיה - למעט בעיתונות המודפסת. באשר לעיתונות המודפסת - מותרת רק פרסומת אחת ביום, כאשר על 30% משטח הפרסומת תופיע אזהרה נגד עישון. בנוסף, כנגד כל פרסומת של מוצר עישון, יקצה העיתון שטח זהה עבור מודעה מטעם משרד הבריאות המצביעה על נזקי העישון.

בעתירה נטען כי מקור ההחרגה של העיתונות המודפסת הוא בתנאי שהוצב על ידי משרד הבריאות במסגרת דיוניה של ועדת שרים לענייני חקיקה בדצמבר 2017, תנאי שהוצב על-פי דרישתו המפורשת של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן. התנאי קבע כי הממשלה תסכים לתמוך בהצעת החוק הכוללת איסור על פרסום של מוצרי טבק ועישון של חה"כ איתן כבל – בתנאי שזו "לא תחול על עיתונות כתובה".

לטענת המיזם, ליצמן היה מצוי באותה עת ובעת שהצעת החוק נידונה בכנסת "בניגוד עניינים מהותי", הנובע מזיקתו לעיתון "המודיע" שהיה עלול להינזק מאיסור פרסום מוצרי העישון. העותרים מסתמכים על הסדר ניגוד העניינים שנערך לליצמן במארס, ופורסם רק לאחר אישור הצעת החוק בקריאה שלישית. על פי ההסדר, קשריו עם עיתון המודיע מונעים ממנו לנקוט בפעולות שונות הנוגעות לעיתון בעתיד.

בעתירה נמתחת ביקורת גם על היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, משום שהתמהמה זמן רב ולא פעל בזמן להסדרת ניגוד העניינים שבו היה מצוי סגן שר הבריאות, בטרם התקבל התיקון לחוק. כך, נוצר מצב שבו סגן שר הבריאות לא נמנע מהצבת ההחרגה של עיתונות המודפסת כתנאי לתמיכת הממשלה בהצעת החוק בוועדת שרים לחקיקה. "מחדלו של היועץ המשפטי לממשלה להסדיר את ניגוד העניינים של סגן שר הבריאות במועד, אפשר לאחרון להציב תנאי אשר לא היה ביכולתו להציב, לו היה פועל תחת הסדר ניגוד עניינים תקף", נכתב בעתירה.

במיזם טוענים כי התוצאה של החרגת העיתונות המודפסת מהחוק מהווה פגיעה בשני מובנים: ראשית, היא משאירה פתח לחברות הטבק והסיגריות האלקטרוניות להמשיך ולפרסם את מוצריהן המזיקים ובכך פוגעת בבריאות הציבור, ושנית פוגעת באופן בלתי מידתי בכלי תקשורת אחרים, בכך שמאפשרת לעיתונות המודפסת הטבה משמעותית בהשוואה לגופי תקשורת אחרים. גילוי נאות: גם מו"ל הארץ ו-TheMarker עמוס שוקן השתתף בדיונים בכנסת ותמך בהחרגה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker