כנס הדורות הבאים

מנכ"ל קופ"ח כללית: "ניישם בקופה מנגנון של בחירת רופא מנתח"

פרופ' אהוד דוידסון אמר בכנס הדורות הבאים: "אני אגיד בצורה ברורה - פרוטקציה בעיני היא פסולה - אבל אני לא יכול להישבע שזה לא יקרה פה ושם"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
פרופ' אהוד דוידסון, מנכ"ל קופ"ח כללית
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

"יש חוסר הלימה בין הכותרות בתקשורת על מערכת הבריאות הקורסת לבין הפרמטרים שמציגה המערכת, שהם מהטובים בעולם, כמו תוחלת חיים גבוהה מהממוצע ב-OECD. מערכת הבריאות שלנו אכן נמצאת בכאוס ובחוסר תקצוב" - כך אמר פרופ' אהוד דוידסון, מנכ"ל קופת חולים כללית בשיחה עם רוני לינדר, כתבת הבריאות של TheMarker, בכנס הדורות הבאים.

דוידסון הוסיף: "רואים את העומס בהתפוצצות האוכלוסייה בבתי החולים, התורים שהציבור מרגיש בהמתנה לניתוחים, למכונים ולרופאים מקצועיים. האזרח הישראלי לא יכול לסבול שהתור לאורתופד ייקח חודש".

כמה חסר לתקציב ומה לדעתך שלוש הבעיות הכי קשות?

"חסר הרבה. כשנחקק באמצע שנות ה-90 חוק ביטוח בריאות ממלכתי, ההשקעה הלאומית בבריאות היתה 7.9% מהתל"ג והיום היא 7.3%. יש פה אמירה של המדינה שהבריאות פחות חשובה ולבריאות נותנים פחות כסף. רק הפער הזה בשנים האחרונות מייצג 4 מיליארד שקל לשנה. זה בלי לדבר על ההשוואה למדינות OECD. ממערכת הבריאות אסור לקצץ ואנחנו מאוד קרובים לקו אדום. המדינה תהיה חייבת למצוא עוד משאבים לטובת הבריאות".

דוידסון הוסיף כי אמנם "מי שמצטלם יותר טוב אלה בתי החולים, אבל יש בעיה חמורה מאוד גם בטיפול בקהילה. קהילה חזקה יכולה למנוע כניסה לבתי חולים למי שלא צריך להיות שם. לכן לדעתי, תשומת הלב העיקרית והמשאבים צריכים ללכת קודם כל לקהילה - עוד רופאי משפחה, רופאי ילדים, רופאים מקצועיים, תוך מתן דגש לפריפריה. אנחנו מנסים לקדם נושאים נוספים בקהילה, כמו מוקדים שמטפלים במצבים חריגים שהתחלנו לפתוח בכללית ושימנעו הגעה לחדרי המיון בבתי החולים. בכך אנחנו משפרים את מצב האוכלוסייה וגם כלכלית נמנע את הצורך להוסיף מיטות בבתי החולים".

אז כאחראי על 14 בתי חולים, אתה בעצם אומר שאת השקל הראשון צריך לשים בקהילה?

"נכון, יש לי אחריות כלפי 52% מתושבי ישראל, מעל 4.5 מיליון וגם רשת של 14 בתי חולים, שמייצגים כשליש ממערכת הבריאות הישראלית. אכן חסרות אלפי מיטות אשפוז בישראל וכל שנה צריך להוסיף כ-400 מיטות, רק כדי לשמור על המצב הקיים".

שר האוצר, משה כחלון, מדבר על זה שהפרויקט הראשון שלו יהיה אשפוז ביתי. אז שם אולי צריך להשקיע את השקל הבא?

"בסוף זה כנראה גם וגם וגם. אבל בראש ובראשונה לדעתי צריך להוסיף רופאים בקהילה בכל רחבי הארץ. אני בהחלט בעד השקעה באשפוז ביתי, אבל צריך שהמצב הרפואי יאפשר את זה ושיהיה תומך במשפחה. כל פתרון שמונע הגעה מיותרת לבית חולים הוא מבורך בעיניי והוא נכון גם רפואית וגם כלכלית".

בשיבא התחיל פיילוט של בחירת רופא בתוך בתי החולים, ובוולפסון צפוי להתחיל בקרוב. יש דרישה מהציבור לבחור את המנתח. מה עמדתך?

"צריך להבין מה פירוש בחירת מנתח בבית חולים ציבורי. זה לא בדיוק כמו בחירה בבית חולים פרטי, כאן המנתח מפקח ולא הוא זה ששם את הידיים על המנותח. אני בהחלט בעד, צריך להתקדם לכיוון הזה, בהינתן שזה מה שהקהל מבקש וגם אנחנו נקדם את זה במסגרת שירותי בריאות כללית".

בעקבות הפרסום שהיה ב"הארץ" על הטיפול המיוחד שקיבלה אשת האדמו"ר מגור, היתה תיאוריה של פרופ' רוטשטיין שיש אנשים מורמים מעם. מה עמדתך? האם לגיטימי לתת טיפול אח"מ במערכת הציבורית?

"אני אגיד בצורה ברורה שפרוטקציה בעיניי היא פסולה. להישבע שזה לא יקרה פה ושם אני לא יכול. אבל להפוך את זה למדיניות של עשירים או מקורבים, זה פסול לגמרי".

קופת חולים כללית תל אביב
קופת חולים כללית בתל אביבצילום: מוטי קמחי

כמה אנרגיה ארגונית בהנהלה ובאופן אישי מושקעים בעתיד?

"מושקעת אנרגיה רבה מאוד. אני רוצה לספר ש-68% ממבוטחי כללית הם בני דור ה-Y ומטה".

אז התדמית של הכללית כקופה מזדקנת לא נכונה?

"זה נכון ש-70% מהקשישים חברים בכללית, אבל זה לא סותר את הנתונים שהצגתי. עברו הימים שאנשים צריכים לבוא למרפאה בשביל ביורוקרטיה. אנחנו חייבים להכין את עצמנו לעתיד. כל מה שקשור בחדשנות ודיגיטל מקבל קשב ניהולי מרכזי והשקעת משאבים".

מה לדעתך צפוי בהקשר של הסכם הרופאים?

"הסכם הרופאים הקודם הותיר טראומה בגלל המאבק והשביתה שהייתה. בעקבות ההסכם היו עכשיו עשר שנים של שקט ועכשיו אנחנו עומדים בקרוב בפני הסכם נוסף. בתור מעסיק, אנחנו עומדים בפני השאלה איך אנחנו מקבלים רפואה טובה יותר ושירותית יותר. בין הפתרונות הם הנגשת הרופאים לציבור הישראלי, כניסה לדיגיטל, רוטציה של מנהלים כדי לרענן את השורות . מעסיקי הרופאים בישראל הם הממשלה, שירותי בריאות כללית והדסה וגם ההסתדרות הרפואית תבוא עם הדרישות המקצועיות שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום