כחלון: אם האשפוז הביתי לא יגדל פי עשרה - לא ניכנס לממשלה הבאה

כחלון הודה כי תוספת התקציב למערכת הבריאות בכהונתו לא פתרה את המחסור במיטות ■ ארגון רופאי המדינה: "אסור שהדיון על אשפוז בית שאולי יקרה בעתיד, ישמש עלה תאנה למחדל העכשווי של הזנחת מערכת הבריאות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומס במחלקת אשפוז
עומס במחלקת אשפוז צילום: רמי שלוש

שר האוצר, משה כחלון, הודיע היום (ב') כי יתנה את כניסתו לממשלה הבאה בהגדלה של מיטות לאשפוז ביתי והוספיס ביתי פי עשרה (מ-200 ל-2,000 מיטות) - במקום תוספת מיטות בבתי החולים. אשפוז ביתי הוא תחליף לאשפוז בבתי חולים, שבמסגרתו מאפשרים למטופל להשאר בביתו ולקבל טיפול במיטתו. מדובר באופרציה שדורשת צוותים רפואיים שמגיעים לבית החולה, אמצעי ניטור מתקדמים ניידים וכמובן הישענות מסוימת על בני המשפחה של המטופל, או מטפל בתשלום.

כחלון אמר כי הוא מגבש בימים אלה תוכנית לאומית ברוח זו בשיתוף יו"ר הסתדרות הרפואית, ד"ר ציון חגי. "בעוד שיום אשפוז בבית חולים עולה כ-2,600 שקל, עלות אשפוז בית נמוך לפחות בחצי", הסביר כחלון.

כחלון אמר את הדברים בטקס חניכת המוקד הלאומי המבצעי הראשון של מגן דוד אדום בקרית אונו. "בשנים האחרונות יש עלויות הרבה יותר גבוהות במערכת הבריאות מסיבות אובייקטיביות", אמר כחלון. הוא פירט כי אלה הן התייקרות הטכנולוגיות החדשות, הגידול באוכלוסיה והזדקנותה. "הוספנו יותר מ-900 מיליון שקל ועוד חצי מיליארד שקל לסל התרופות והבעיה לא נפתרה", הודה. "כשנדרשתי להתייחס לנושא הבריאות, הגענו למסקנה כי אם אנחנו נמשיך ככה, לא יהיה שינוי משמעותי".

משה כחלון
עיקר הטענות מכוון כלפיו. משה כחלוןצילום: מארק ישראל סלם

כחלון משווה את תוכנית הבריאות שלו לרפורמת הסלולר והדיור בהובלתו: "ניסיתי לעשות תיקונים בתוכניות הסלולר בארץ וזה לא הצליח, לכן נדרשה מהפכה. בלי מהפכות אי אפשר להתקדם, כך גם בנושא הדיור. בקדנציה הבאה אנחנו לא מתכוונים ללכת כמו שכולם ילכו, כי אם נלך כמוהם הסבתא תמשיך לישון במסדרון, ואין סיבה שלא נעשה פעולה אקטיבית כדי לשנות את הדברים האלה. אנשים משלמים מסים ואי-אפשר על כל שירות שנותנים לך לקחת מס, הפתרון של העומסים הוא מי שלא חייב להיות בבית חולים, יכול להתאשפז בבית, הנושא הזה מתקדם בעולם ואנחנו נצטרך לדחוף את זה".

שר האוצר מנה את יתרונות האשפוז הביתי: "זה מונע זיהומים צולבים, מחזיר את החולה לקהילה. הנושא מקובל על הרבה מאוד פרופסורים ואנשי רפואה. יש כיום 200 מיטות אשפוז בית ובכוונתו להגדיל את מספרן עד ל-2,000 מיטות. כל הנושא יהיה מלווה במעקבים, מגובה במתקנים ובמכשרים ובכל מה שדרוש".

לדבריו, "הפעולות האלה ישימות כבר מחר בבוקר. צריך כסף, אבל זה ישים וזו חובתנו לציבור במדינת ישראל. קופות החולים תומכות בנושא, משרד הבריאות תומך, גדולי המומחים תומכים, וזה כבר היה בעבר על הפרק, אבל צריך להוציא את הרפורמה הזו לדרך. בלי אימוץ של התוכנית הזו לא נהיה בממשלה הבאה".

דבריו של כחלון התקבלו בסקפטיות וזהירות במערכת הרפואית. מההסתדרות הרפואית, שלפי דברי כחלון היתה שותפה לתוכנית, נמסר כי "כחלון דיבר עם ד"ר חגי על טיפולי בית והוספיס, וד"ר חגי אמר שזה רק אחד מהפתרונות, ונותן מענה לחלק קטן מהבעיה, כאשר הבעיה העיקרית היא תת תקצוב של המערכת. נדרשים לפחות 5 מיליארד שקל בשנה תוספת תקציב".

יו"ר ארגון רופאי המדינה ד"ר זאב פלדמן אמר כי "אשפוז בית נמצא בחיתוליו. אנחנו מברכים על התנעת התהליך בכיוון זה, אך הבשלת התהליך תהיה בעוד שנים רבות. כרגע צריך לתת מענה לתורים הארוכים, לצפיפות במחלקות, לזיהומים הצולבים, למחסור ברופאים ואחיות, ולעומסים בקופות החולים ובמיון. אסור שהדיון על אשפוז בית, שאולי יקרה בעתיד, ישמש עלה תאנה למחדל העכשווי של הזנחת מערכת הבריאות. דרושה תוכנית רב שנתית לפיתוח מערכת הבריאות, שנושא אישפוז הבית הוא רכיב אחד וקטן ממנה".

לדבריו, "דרוש שינוי מיידי בסדר העדיפות הלאומי. חייבים להעלות את ההשקעה הלאומית בבריאות ל8.9%- מהתוצר-7 מיליארד שקל נוספים לתקציב הבריאות מדי שנה".

בתגובה לשאלת TheMarker האם תוספת מיטות לאשפוז ביתי היא בעיניו פתרון מספק, שעומד בפני עצמו לכלל תחלואי מערכת הבריאות, והאם הוא יכול להגיע בלי תוספת תקציב, נמסר מטעמו של כחלון כי "הכפלת אשפוז הבית בהוספיס בית מייצרת פתרון מסויים למצוקות האשפוז הקיימות, ולתחלואת יתר הנובעת מטיפול בלתי מספק. מדובר בגישה שתופסת תאוצה בכל העולם המערבי והיא קשורה בטבורה לחלק מתפיסת העולם ברפואה בקהילה.

"בשלוש וחצי השנים האחרונות יזם שר האוצר, יו"ר מפלגת כולנו, משה כחלון, את הגידול המשמעותי ביותר שהיה בתקציב הבריאות. תקציב הבריאות גדל ביותר מ-10 מיליארד שקל. והתוספת השנתית לתקציב סל התרופות כמעט והוכפלה, והתוספת מסתכמת כיום בכחצי מיליארד שקל בשנה. בתקופתו של השר כחלון צומצמו הגרעונות בבתי החולים הציבוריים ובית החולים אסותא באשדוד הפך לבית חולים ציבורי, במקום הכוונה הראשונית להקימו כבית חולים פרטי.

"ברור לכולם שלמערכת הבריאות נדרשות תוספות תקציב משמעותיות הנובעות מעליה בתחולת החיים ומהגידול באוכלוסיה, כמו גם ייקור של הטכנולוגיות הרפואיות. גם לכל אלה ימצא פתרון לתוכנית הלאומית שיגבש שר האוצר בממשלה הבאה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker