ההסתדרות הרפואית: טבק לגלגול מסוכן לבריאות אף יותר מסיגריות רגילות

הרופאים מבקשים להצטרף כידיד בית המשפט לעתירה נגד כחלון בדרישה להשוות את המס על טבק לגלגול למס על סיגריות: "פער המס גורם למעשנים לחשוב בטעות שהגלגול בטוח יותר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבק לגלגול
טבק לגלגולצילום: Bloomberg

“הנזקים הבריאותיים והסביבתיים מעישון סיגריות המגולגלות על ידי המשתמשים עלולים להיות גדולים יותר מסיגריות תעשייתיות" - כך קובעת חוות דעת חדשה של רופאים מומחים בבריאות הציבור: פרופ' נדב דוידוביץ', ד"ר יעל בר-זאב וד"ר חגי לוין.

חוות הדעת צורפה לבקשה של ההסתדרות הרפואית להצטרף כידיד בית המשפט לעתירת המיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן נגד שר האוצר, משה כחלון. בעתירה דורשים הארגונים לחייב את כחלון להשוות את המס על טבק לגלגול למס החל על סיגריות, מה שצפוי להכפיל את מחירי הטבק לגלגול.

בחוות הדעת נקבע כי הטבק לגלגול עלול לגרום נזק רב יותר מסיגריות עקב "היעדר אחידות הגלגול והקושי הגדול יותר בהפסקת העישון". הרופאים מזכירים כי עישון הוא גורם מרכזי לתמותה מוקדמת, וכי תוחלת חיי המעשן קצרה בכ-10 עד 11 שנים לעומת אדם שאינו מעשן.

עישון סיגריהצילום: REUTERS

לדבריהם, "בעוד שבסיגריות המיוצרות במפעל קיימת אחידות מסוימת במשקל הטבק, צפיפותו, חדירת הנייר והיבטים נוספים, בסיגריה המגולגלת באופן עצמאי המשתמש יכול לשלוט על חלק מהפרמטרים. כתוצאה מכך, יכולה להיות שונות גדולה יותר בכמות הניקוטין והרעלים הנפלטים למעשן ולסביבתו. שונות זו נוטה לרוב להיות לכיוון חשיפה רבה יותר של משתמשי טבק לגלגול: הם עלולים לקחת יותר שאיפות, לשאוף יותר עשן בכל סיגריה ולתקופות ארוכות יותר". עוד מציינים הרופאים כי בספרות המקצועית "דווח כי משתמשי טבק לגלגול הם בעלי סיכוי נמוך יותר לערוך ניסיון הפסקה לעומת משתמשי סיגריות ממפעל".

הרופאים מצטטים מחקרים מנורווגיה שמצאו סיכון כמעט כפול לסרטן ריאות בקרב משתמשי טבק לגלגול לעומת סיגריות רגילות. כמו כן, מציינים הרופאים:"במחקר נוסף נמצא סיכון יותר מכפול לסרטני הפה, הלוע והלרניקס בקרב משתמשי טבק לגלגול לעומת סיגריות ממפעל, ובכמה מחקרים שונים נמצא כי משתמשי טבק לגלגול נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן הושט בהשוואה למעשני סיגריות ממפעל". עוד הם כותבים כי "מחקר מעשי מצא פרופיל התמכרות מוגבר לטבק לגלגול לעומת סיגריות, באותה רמת חשיפה לניקוטין".

לפי חוות הדעת, מחקרים מוכיחים באופן חד משמעי כי מיסוי טבק הוא השיטה היעילה ביותר לצמצום שיעור המעשנים באוכלוסיה, בעיקר בקרב צעירים ובני נוער שטרם התחילו לעשן. "במלים אחרות, ייקור מוצרי טבק משפיע באופן ישיר על הורדת מספר התחלות העישון. ממצאים אלה נמצאו מהימנים בכל העולם".

הרופאים מוסיפים כי פער המס בין הטבק לגלגול לבין הסיגריות גורם למעשנים לחשוב בטעות שטבק לגלגול אינו מזיק לבריאות כמו סיגריות מגולגלות. "עצם הנחה שגויה זו כשלעצמה מצדיקה את השוואת המיסוי", קובעים הרופאים.

ביום ראשון הקרוב, 27 ביונאר 2019, יתקיים בבג"ץ הדיון בעתירה. אתמול (ג') ביקשה חברת הטבק דובק להצטרף לעתירה כמשיבה, בטענה כי לאור חילוקי הדעות בין כחלון לבין היועמ"ש בנושא המיסוי, "קיימת חשיבות יתרה לצירוף צד חיוני שיוכל להציג בפני בית המשפט היבטים ונימוקים נוספים לסוגיה שעל הפרק". בית המשפט הודיע כי בקשת דובק תידון בדיון שייערך ביום ראשון. דובק היא שחקנית מרכזית בשוק הטבק לגלגול, עם כ-40% מהשוק. אם המיסוי ישיג את מטרתו ויביא לירידה בשיעור העישון, הוא עלול לפגוע בהכנסותיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker