מחאת הרופאים |

ביניש: "הפתרון לא יגיע מלרוץ בלילה לראש הממשלה; זה לא מעורר אמון"

(עדכון) בג"ץ שלח הערב את הרופאים והאוצר לשבוע נוסף של משא ומתן במטרה להגיע להסכם

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

בית המשפט העליון שלח הערב (ה')  את הרופאים והאוצר לשבוע נוסף של משא ומתן במטרה להגיע להסכם. בסיום השבוע יתקיים דיון נוסף. השופטים רמזו במהלך כל הדיון כי הם תומכים באפשרות של העברת המחלוקות שישארו להליך של גישור. נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש קראה לרופאים שלא לנקוט בעיצומים במהלך שבוע זה. החלטה סופית בעניין תתקבל על ידי מזכירות הר"י היום (ג)

קודם לכן הקשתה ביניש על ההסתדרות הרפואית ומבקשת לדעת אם צעדי המתמחים מהימים האחרונים לא מקשים על התקדמות המשא ומתן בין האוצר לרופאים: "קשה להתעלם מהקושי שאתם הארגון היציג היחיד, אבל זו עובדה שאי אפשר להתעלם ממנה כי מכתבי ההתפטרות הם עובדה", אמרה ביניש לרופאים.

ההסתדרות הרפואית והאוצר נפגשו הערב בבג"ץ באולמה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש כדי לדווח לבית המשפט על ההתקדמות במגעים ביניהן. זאת במסגרת עתירה שהגיש עו"ד דוד פורר בעניין.

עו"ד אורנה לין, באת כוחה של ההסתדרות הרפואית אמרה בתגובה, כי "זו סיטואציה מוכרת, בייחוד ב'אביב העמים' הנוכחי. אך יש נכסי צאן ברזל: ארגון יציג אחד ורק הוא יכול לחתום על הסכם קיבוצי. אפשר להיבהל ולחשוב שהארגון היציג לא יהיה מספיק חזק ואפשר לראות את הדברים נכוחה: יש פחות מאלף מכתבי התפטרות שלא נכנסו לתוקף. אנחנו הארגון היציג ואנחנו נחתום הסכם קיבוצי. אם המדינה מוטרדת - שתפעל בכל האמצעים. אנחנו פועלים בשטח, ובית הדין יעשה את מה שהוא צריך".

לין התרעמה על ההתבטאות של ביניש בעניין ההליכה לראש הממשלה, ובתגובה אמרה ביניש כי "אתם לא מקבלים על הראש. אנחנו יושבים פה כי אין סכסוך יותר חשוב שראוי לפתרון מהסכסוך הזה. ויש בעיות אמיתיות שהתרעתם עליהן. חייב להיות המשך - הציבור סובל והרופאים סובלים. כבר עברתם את כל השיאים. ושרירים לא עושים פעמיים - אתם מפחדים להפסיד את המומנטום. אבל יש איזה רגע שמחמיצים את זה. הגיע הרגע שתתמודדו עם הבעיה האמיתית. התמשכות הסכסוך זה דבר שממצה את עצמו ומקים כל מיני קבוצות - זו דינמיקה שצריך לחתוך".

השופטת אסתר חיות ביקשה לברר האם הרופאים שהגישו מכתבי התפטרות לא שבתו בימים האחרונים, בהתאם להוראת ההסתדרות הרפואית, ושאלה אם ההסתדרות הרפואית רואה את עצמה מחויבת לקווים האדומים שהציגו המתמחים. לין השיבה כי "אנחנו עושים את מה שאנחנו צריכים בשטח כדי למתן את התופעה. יכול להיות שאם לא היינו פועלים אולי היו עשרת אלפים מכתבים. הסיטואציה בשטח מכבידה עלינו אך לא מסכלת את כוחנו לחתום על הסכם קיבוצי".

באת כוח המדינה אמרה כי "צוותי המשא ומתן לא מתכנסים. מכיוון שכך יש הרגשה שחלון הזמן לנהל את הסכסוך הזה ולסיים אותו הולך ומסתיים ולא מתקרבים ליעד". לטענתה, צוותי המשא ומתן גדולים מדי: "התוצאה היא התנהלות מסורבלת ואיטית, קשה להגיע להסכמות. זה מצב חריג - לא כך מתנהלים משאים ומתנים ויש חשש שלא יסתיימו בפרק זמן סביר".

לגבי השביתה אמרה כי "בתי הדין לעבודה בדרך כלל לא מאפשרים לארגון להשבית ללא התרעה מראש ולנהל את המשחק הזה שבמהלך ניהול משא ומתן עומדים עם השוט של שביתה".

נציגי המעסיקים והשופטים מקשים על ההסתדרות הרפואית וטוענים כי אין כל התקדמות ממשית. אורית פודמסקי אמרה כי "העניין לא מתכנס להסכמה כי העניין המרכזי ובראש ובראשונה העלות לא מתקדם".

ביניש: "הרשימה שהבאתם של מה שהתקדם לא שונה משמעותית ממה שכבר הודעתם בעבר". עו"ד אורנה לין, המייצגת את ההסתדרות הרפואית אמרה כי "היתה התקדמות גדולה בנושא שעון הנוכחות. אבל יש עוד נושאים ללבן".

השופטת חיות ענתה ללין כי "הבעיה היא שהצד השני במשא ומתן לא מתאר את הדברים באותה רוח. ומכאן הקושי שלנו לקבל את הדברים כפשוטם. כי האינטרס של המדינה הוא להציג התקדמות ומהנייר שלהם לא נושבת רוח אופטימית".

לין אמרה כי זהו אינסטרס של משרד האוצר לדחות את המשא ומתן "כל עוד יש טענה נגדנו האוצר מרוויח רווח ממשי מלתאר חוסר התקדמות במשא ומתן".

באת כוח שירותי בריאות כללית, עו"ד תמר גולן, ביקשה שוב להעביר את ההכרעה לצד שלישי כמו בוררות. "ההתקדמות הממשית היחידה שהיתה זו הנתינה מצד המדינה - הקצאת 1,000 תקנים. היתה תקווה שיתחיל משא ומתן ענייני. מרבית הנושאים שסוכמו לא סוכמו באופן ממשי או שסוכמו כבר לפני שבועיים.

ביניש אמרה כי "העמדה של ההסתדרות הרפואית מאד נוקשה - וחבל". לגבי מרד המתמחים אמרה ביניש: "נכון שזה גוף קטן - אבל איפה המשקל של הארגון בעניין? זה כבר דיון שני שאתם מבקשים להשאיר את העלות לסוף. איזה סוף? מה הסוף? עד מתי מדובר?". לין ענתה כי " אין אנו מתכוונים להמשיך בסכסוך עד אין קץ. יש גם צד שני לעניין: כשהוא החליט שהוא נותן כך ולא יותר - גם אותו יש מקום לשאול למה עומדים על דעתכם ועד מתי".

השופטים ניסו ללחוץ על ההסתדרות הרפואית להסכים ללכת לגישור בנושאים שנותרו במחלוקת. "צריך פריצת דרך כאן ואתם לא מצליחים", אמרה השופטת אסתר חיות.

נציגת ההסתדרות הרפואית, אורנה לין אמרה כי הם מוכנים תאורטית לשקול גישור רק לנושא העלות. ביניש ענתה כי "הדרך של לשמור את נושא העלות לסוף - מוצתה. צריך עכשיו לתפוס את השור בקרניו".

לין אמרה כי הם עדיין לא מיצו ולא זנחו את הדיון בעלות. השופטת חיות שאלה שוב אם אפשר לשקול אפשרות להעביר את הנושאים שנותרו במחלוקת לגישור. "מוכרחים להתקדם למודל שרואים את האור בקצה המנהרה בו". לין חזרה על סירובה, "יש זכות לארגון עובדים לנהל סכסוך עבודה במסגרת החוק".

הרופאים והאוצר שוב ייפגשו ייפגשו הערב בבג"ץ: יציגו את ההסכמות והמחלוקות שנותרו

הדיון בבג"ץ מתקיים היום (ב') בצל האקדח הטעון שהניחו המתמחים על שולחנה של המדינה: החל מיום חמישי החלו מאות מהם להגיש את מכתבי ההתפטרות שלהם והיא תיכנס לתוקף בעוד כשלושה שבועות וצפויה לשתק באופן כמעט מיידי את בתי החולים. דרישות המתמחים שהוגדרו כ"קו אדום": העלאת שכר השעה של מתמחה ל-50 שקל, וביטול הסעיף בהסכם המחייב מומחים צעירים בחמש השנים הראשונות לאחר תום ההתמחות לבצע ארבע תורנויות בחודש.

בדיון הקודם נזפה נשיאת בית המשפט העליון השופטת דורית ביניש בהסתדרות הרפואית על התמשכות השביתה ואמרה "אתם לא מעבירים את הרושם שאתם באמת מעוניינים במשא ומתן. הרושם הוא שהשביתה היא אמצעי ולא תכלית", וקצבה לצדדים שבוע להאצת המשא ומתן.

בימים האחרונים הושגה התקדמות רבה בין הצדדים, אך נותרו מספר סוגיות בלתי פתורות ובראשן עלות ההסכם, כלומר גובה תוספת השכר שיקבלו הרופאים, משך הפריסה שלו, והיקף חובת תורנויות המומחים. באשר להיקף תוספת השכר, הצעת האוצר לא השתנתה והיא עומדת על כ-38.5% למשך שמונה שנים, ואילו ההסתדרות הרפואית דורשת תוספת של 43% בפריסה קצרה בהרבה של שלוש שנים לכל היותר.

ליאוניד אידלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker