מחאת הרופאים |

נתניהו ביקש מאידלמן: הפסק את שביתת הרעב

(עדכון) הממונה על השכר באוצר: אם נתניהו ייכנע ללחץ ויגדיל את ההסכם הדבר יפגע אנושות במערכת יחסי העבודה במשק

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, אמר כי הסכסוך עם הרופאים הוא הקשה ביותר בקריירה שלו. לדבריו, הסכסוך לא יכול להיפתר בתוך ימים אחדים בין השאר בגלל המתחים הפנימיים בהסתדרות הרפואית בין המתמחים לרופאים הבכירים.

לוין אמר כי אין זה מו"מ רגיל שכן הוא נאלץ להתמודד עם פוליטיקה פנים ארגונית סבוכה. לדבריו אם נתניהו ייכנע ללחץ ויגדיל את ההסכם הדבר יפגע אנושות במערכת יחסי העבודה במשק.

בתוך כך, נפגש הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לראשונה עם יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, וביקש ממנו להפסיק את שביתת הרעב. אידלמן הודה לו אך הודיע כי ימשיך בשביתה.

ההסתדרות הרפואית זכתה היום למקלחת צוננת משופטי בג"ץ. בדיון שנערך בעתירה של עו"ד דוד פורר בענין השביתה היקשו שופטות בית המשפט העליון דורית ביניש ואסתר חיות  על ההסתדרות הרפואית וטענו כי היא אינה משקיעה זמן מספק בפתרון המחלוקות.

ביניש פנתה להסתדרות הרפואית ואמרה: "אתם לא מעבירים את הרושם שאתם באמת מעוניינים במו"מ. הזמן מתבזבז על לחץ לטובת דעת הקהל. הרושם הוא שהביתה היא אמצעי ולא תכלית", אמרה ביניש לרופאים.

ליאוניד אידלמן צילום: TheMarker

ההסתדרות הרפואית הבהירה כי היא מתנגדת נחרצות לבוררות ומעוניינת בשבוע נוסף לצורך מיצוי המשא ומתן: "רק הצדדים יכולים לפתור את הסכסוך", אמרה לין. "הם צריכים עזרה מדי פעם. לא יהיה כאן לתפיסתנו סיום לסכסוך ולא ייחתם הסכם אם לא יימשך המשא ומתן ואם ינסו בכפיה של צד שלישי להחליט עבור הצדדים מה יהיה בגורלם".

ואולם ביניש מתחה ביקורת על התנהלות הרופאים בשבוע האחרון, שבמהלכו מרבית זמנם של הרופאים הוקדש למחאה: צעידה, שביתת רעב ועצרות. "שביתת הרופאים היא אולי מידתית ביחס לקבוע בחוק, אך מדובר בשביתה פוגענית ביותר עם נזק רציני. פסק הדין של בי הדין לעבודה היה כבר לפני יותר משבוע. מה עשיתם מאז?", אמרה ביניש לרופאים.

אידלמן מחה על אמירת בית המשפט כי השביתה הפכה מאמצעי למטרה ואמר כי הצדדים לא היו קרובים להסכם משום שעדיין קיימות מחלןקןת מהותיות בעיקר על עלות ההסכם. לדבריו האוצר הוא שסכסך בין הרי למתמחים בסדרה של אמירות מפלגות.

בג"ץ שלח את הרופאים ומשרד האוצר לדיון שבמהלכו עליהם לגבש מסמך הכולל את המחלוקות ביניהם כדי ליצור "פלטפורמה להניע את התהליך", כדברי השופטת אסתר חיות. במהלך הדיון הביעו השופטים ביקורת רבה כלפי התמשכותה של השביתה והתנהלותם של הצדדים, בעיקר בשבוע האחרון בו התחוללה שביתה אך הצדדים מיעטו להיפגש והמשא ומתן התנהל בעוצמה נמוכה.

נציגת הכללית עו"ד תמר גולן הוסיפה: "נקלענו לדרך ללא מוצא. הרופאים רוצים את התערבות רוהמ ולכן אידלמן שובת רעב - הוא נאבק לא על מו"מ אלא על התערבות ראש הממשלה. לכן אין לי הסבר מדוע האיש הזה פרש מהמשא ומתן ופתח במסע רגלי תוך כדי שביתת רעב. כל שביתת הרעב נועדה למטרה אחת ויחידה: התערבות רהמ".

ביניש הבהירה כי בג"ץ לא מתכוון לחייב בשלב הזה את נתניהו להתערב: "ראש הממשלה מיוצג במהלך הזה. הוא מעודכן. אי אפשר להכתיב לו אם הוא ישב או שישלח מישהו מטעמו. נכון שהרופאים לא גילו התלהבות להמשיך במשא ומתן ועברו למסלולים אחרים. נכון שהם לא תרמו למשא ומתן. אבל אנחנו רוצים לחזור למשא ומתן ישיר ואינטנסיבי". לדבריה, "כולנו מוכנים לקבל שבורר זה פתרון מצוין אבל אין כרגע תשתית משפטית ועילה לטיעון הזה לאור פסק הדין של בית הדין הארצי".

ביניש הוסיפה כי "יש עמדה מאד קשוחה של הרי נגד בוררות. אם אין עילה משפטית - בכפייה זה לא הולך" והוסיפה: "זה דו שיח חרשים – הר"י אומרים שצריך רק לדבר. אתם (המדינה) אומרים אנחנו מוכנים לדבר – ואין דיבור".  עם זאת היא הבהירה כי "לא שללנו עדיין בוררות"

באת כוח ההסתדרות הרפואית עו"ד אורנה לין אמרה כי השביתה מתמשכת בגלל שהשביתה מידתית: "אם היינו מתפטרים כאיש אחד זה היה נגמר תוך שבועיים", אמרה לין. "אם כל הרופאים יתפטרו ייחתם הסכם תוך שבוע – אך אנחנו לא רוצים בכך".

לין הודתה כי בשבוע האחרון המשא ומתן התנהל בעוצמה נמוכה ואמרה כי נדרש שבוע של משא ומתן אינטנסיבי כדי להגיע להסכם. בתגובה אמרה לה השופטת אסתר חיות: "כשאידלמן נשאל על ידי בית הדין לעבודה אם יוכל להקדיש את כולו למשא ומתן הוא ענה שלא כי עליו להיות גם קשוב לשטח. עכשיו אתם צריכים שבוע - על איזה שבוע גברתי מדברת? ברוטו או נטו?"

לין השיבה בתגובה כי " הארסנל של הכלים הפחות חריפים הולך ומתמצה. נשאר הארסנל של הכלים החוקיים אבל היותר חריפים (כמו התפטרות – ר.ל.ג) . הר"י עושים כל מה שאנחנו יכולים לעשות כדי לא להגיע לשם. אידלמן אמר שחייב להיות בקשר עם השטח ולא יכול להכנס לחדר כמו בותיקן. אעשה כל מה שצריך כדי שהמומ יהיה אינטנסיבי. אבל לא אסגר בחדר.

"התשובה הזו חלשה", השיבה ביניש. "אפשר לקבל הוראות מהשטח, זו התחמקות ממו"מ. מה שמפליא בטיעון של גבירתי – שהשביתה היא יעד לעצמו. היא לא אמצעי. לא צריך לחפש כלי נשק אלא להיכנס לגוף העניין".

במהלך הדיון נחשפה לראשונה באופן רשמי המחלוקת הכספית בין המדינה לבין הרופאים: נציגת הפרקליטות עו"ד חני אופק הצהירה כי המדינה הייתה מוכנה לתת לרופאים תוספת שכר של 38.25% למשך 8 שנים, ואילו ההסתדרות הרפואית דרשה תוספת של 43.5%. בתגובה לאמירה זו התפרצה באת כוחה של ההסתדרות הרפואית עו"ד אורנה לין ואמרה: "זו שערוריה! ישנה התחייבות לשמור על פרטי ההסכמות בסודיות!".

אידלמן: אני שובת רעב למען תושבי ישראל

ד"ר ליאוניד אידלמן, יו"ר ההסתדרות הרפואית השובת רעב זה היום השמיני, נכנס לאולם ועדת שדולת הבריאות של הכנסת והתקבל במחיאות כפיים סוערות שנמשכו דקות ארוכות מכל הנוכחים, כולל חברי הכנסת הנוכחים באולם.

אידלמן הגיע מפגישת משא ומתן עם האוצר וסיפר כי "אנחנו תקועים במשא ומתן. עדיין לא נפלה החלטה להשקיע בבריאות. אנשים שואלים אותי אם כדאי להקריב את הבריאות למען אנשים מסוימים, אבל אני לא עושה את זה למענם אלא למען הבריאות של תושבי ישראל".

אידלמן דחה את פניות כל הדוברים באולם אשר ביקשו ממנו להפסיק את שביתת הרעב, ואמר כי "האלטרנטיבה לשביתת הרעב היתה פשוטה: כשסיימנו את הדיונים בבית הדין לעבודה קיבלתי אלפי פניות להשבית את כל המערכת ולנטוש את החולים. המשמעות של זה היא שהחולים היו משלמים בבריאותם ואפילו בחייהם באופן מיידי. בין סיכון אלפי חולים לבין סיכון חיים של אדם אחד, בחרתי לסכן את חיי ואני נחוש בדעתי להמשיך. אני רואה איך בכל יום שחולף מערכת הבריאות נפגעת, ויש קריסה מואצת. מהר מאוד נמצא את עצמנו במצב בו לא נוכל לטפל באנשים. יש שתי אפשרויות: או שאתמוטט ולא נוכל להמשיך או שנראה הסכם".

יו"ר שדולת הבריאות, ח"כ רחל אדטו, אמרה בדיון כי "כל הפער בין הרופאים לאוצר עומד על כ-150 מיליון שקל לשנה לשמונה שנים (כמיליארד שקל נוספים להסכם שעומד כרגע על כ-2 מיליארד שקל – ר.ל.ג). זה אמנם סכום גדול מחד, אבל זה כסף קטן כדי להרגיע את המערכת וליישר קו ברפואה הציבורית מעתה לשנים הבאות. זו יכולה היתה להיות הזדמנות הפז של ראש הממשלה בנימין נתניהו, של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ושל הממשלה הנוכחית להראות שפניהם לחברה. וההזדמנות הזו פוספסה. ראש הממשלה שומע אבל מסרב מסיבותיו להתערב".

ח"כ אריה אלדד סיפר כי שוחח עם נתניהו והזהיר אותו: "אמרתי לו: 'הדבר האחרון שאתה צריך זה שאידלמן יתמוטט או חלילה ימות. אתה תהיה גמור. מה שקורה במחאת האוהלים זה משחק ילדים לעומת מה שיקרה. אתה לא יכול להרשות את זה לעצמך'. ראיתי שראש הממשלה מבין. הוא אפילו שאל מתי הדיון בבג"ץ, כדי לתכנן את צעדיו. אחרי חצי שעה ניגש אלי נציג האוצר ושאל: 'מה אמרת לנתניהו?'. סיפרתי לו והוא ענה כי לפי מה שידוע להם לא מתים אחרי שבוע".

ח"כ אבי דיכטר (קדימה) פנה לאידלמן ואמר: "במבצעים יש כללי ברזל. מי שמוביל את המבצע צריך להיות במלוא אונו ולטובת המאבק אתה חייב להיות במיטבך".

ד"ר ערן הלפרן, מנהל המרכז הרפואי בלינסון ויו"ר איגוד מנהלי בתי חולים, אמר כי "במאבק הזה יש תקווה גדולה למערכת שעומדת על סף פי תהום. אבל התמשכות השביתה היא כישלון - שביתה שנמשכת כל כך הרבה זמן מכרסמת באושיות המערכת שלנו". הלפרן רמז למחאת המתמחים שמדאיגה את ראשי המערכת: "יש איבוד נורמות, איבוד הכנסות, הרגלים חדשים שנכנסים. יהיה קשה להחזיר את המערכת למה שהיתה ערב השביתה. ולכן יש חובה לסיים את המשבר", ציין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker