ההסדר מתרחק: הנהגת הרופאים הודיעה כי לא תחתום על ההסכם

(עדכון) הנהגת הרופאים קיימה אחר הצהריים פגישה עם המתמחים; משרד האוצר: "אין מנוס מלהיכנס להליך של בוררות"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

ההסכם בין הרופאים לאוצר מתרחק: בעקבות הלחץ האדיר שהפעילו בימים האחרונים המתמחים והרופאים על הנהגת ההסתדרות הרפואית, התקיימה אחר הצהריים פגישה של ראשי ההסתדרות עם המתמחים, ובסופה הודיעה ההסתדרות כי לא תחתום על הסכם במתכונתו הנוכחית.

בנוסף, במאמץ להרגיע את השטח הודיעה ההסתדרות הרפואית כי היא שוקלת לצרף את צוות המשא ומתן לנציג של המתמחים.

ממשרד האוצר נמסר בהמשך להתפתחות: "לאור האירועים בימים האחרונים המאופיינים באובדן שליטה, והעובדה עליה אנו למדים לראשונה מאמצעי התקשורת לפיה הר״י החליטו לחזור בהם מההסכמות הכתובות שנוסחו בחסות בית הדין, אין מנוס מלהיכנס להליך של בוררות. אנו מצרים על כך ששנה שלמה של עבודה אינטנסיבית עלולה לרדת לטמיון, ונפעל להגיע להכרעה מהירה על מנת למנוע את הפגיעה בציבור החולים ששילם מחיר כבד בחודשים ארוכים של שביתה מיותרת".

רופאים מתמחים מפגינים בתל אביבצילום: כפרי ניר

מתמחי בית החולים מאיר פתחו היום (ה') בשביתת רעב. זאת, לאחר שהמתמחים החלו לפנות למיון, וחלקם אף לאשפז עצמם בתלונה על "תשישות". חלקם מקבלים אינפוזיות מחבריהם. בכך, הם מנסים לעקוף את צווי המניעה שהוציא הלילה בית הדין לעבודה בתגובה לפעולות בהן נקטו אתמול. בישיבה שקיימו המתמחים הוחלט שלא להפר את צווי המניעה, לא לנטוש גם היום את בתי החולים ולבטל את ההפגנה שתוכננה להבוקר בירושלים. במקום זאת, נוקטים המתמחים בצעדי "שביתה איטלקית".

יו"ר עמותת המתמחים מרש"ם, ד"ר יונה וייסבוך, מבהיר כי המתמחים לא ינקטו בשום צעד שיש בו כדי לסכן חיי אדם. עם זאת, הוא מבהיר כי צעדיהם לא יפסקו עד שנתניהו יצהיר כי הוא מגדיל את עלות ההסכם עם הרופאים.

בתוך כך, נפגש הבוקר יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן עם מאות מרופאי ומנהלי איכילוב. אידלמן הגיע כדי להסביר לרופאים על ההסכם המתבקש של ורצה לענות לטענותיהם, אך זכה למקלחת צוננת ביותר, שכללה שלל טענות על התנהלות השביתה עד כה. לדעת הרפאים, השביתה הייתה קלה מדי, כמעט בלתי מורגשת וכן היו טענות על ההסכם המתגבש.

אידלמן הגדיר את ההסכם כ"כנראה ההסכם הכי מורכב בהיסטוריה של יחסי העבודה" והסביר כי האוצר הציע שלושה מנופים כדי להגדיל את עלות הסכם השכר: אורך ההסכם, שיהיה ארוך ככל הניתן כדי שהמערכת לא תושבת כל שנתיים שלוש, חובת תורנויות מומחים וחתימה על שעון נוכחות, לגביו אידלמן אמר כי "האוצר מטורף על זה".

רופאים מתמחים, היום בשיבאצילום: בר און דניאל

שלושת הסעיפים הכעיסו מאד את הקהל, בעיקר הסכמת ההסתדרות הרפואית להחתים שעון נוכחות באמצעות טלפון סלולארי. אידלמן הסביר כי הסכים לכך למרות שאינו אוהב את הרעיון, בין השאר משום שהשעון מאפשר תשלום שעות נוספות ושבוע עבודה גמיש, בו הרופא יוכל לעבוד שעות רבות ביום אחד ופחות שעות ביום אחר – בלבד שיעמוד במכסת השעות השבועית שהיא 41 שעות. "מי שקורא לזה אזיק אלקטרוני - לא צודק", אמר אידלמן. "לפי מתווה ההסכם, רופא שהגיע לעבודה ילחץ פעם אחת, מיקומו נשלח למוקד ולא עוקבים אחריו. ברור שרופאים גם עושים הרבה פעילויות מחוץ לבתי החולים כגון הוראה ויש ההסכמה עם האוצר שמה שהיה עד עכשיו – יהיה לגיטימי גם בעתיד".

אולם, הרופאים בקהל מסרבים לקבל את ההסברים: "סקטור שמכבד את עצמו לא נותן שזה יקרה לו!" זעק אחד הרופאים, "זה פוגע במעמד, זה משדר מסר שרופא הוא כמו פקיד בנק ולא רופא שמשרת קהל 24 שעות ומוכן שיקראו לו בכל מצב".

רופא אחר אמר כי "כל עוד לא ימציאו שבב שיכול לבדוק כמה אני עוסק ברפואה מחוץ לבתי החולים – אין מקום לשעון נוכחות ולכם אין מנדט לחתום על כל סוג שהוא של שעון".

ליאוניד אידלמן

עוד השוו הרופאים בין מחאת הרופאים למאבק הקוטג' והדיור: "האדמה רועדת", אמר אחד מהם, "בשנה האחרונה קורה משהו באופי של המאבקים הציבוריים בישראל" וקרא לאידלמן: "תנצל אותנו! יש פייסבוק, למשל. שלח לנו את התמונות והטלפונים של אנשי האוצר – ואנחנו נעזור לך בדרכים שלנו. תשתמש בנו. אנחנו החיילים שלך".

מנהל איכילוב פרופסור גבי ברבש אמר לאידלמן: "הרפאים שלנו משדרים שהם עם הארגון, אבל הם לא יכולים לקבל את מה שמתגבש פה בתור הסכם. אני חושש שאם יחתם הסכם שלא יענה על דרישותיהם - תהיה בעייה ליישמו ולהרגיע את השטח". דבריו של ברבש זכו למחיאות כפיים סוערות.

אידלמן טען כי צעדי המחאה בהם נקטו הרופאים בימים האחרונים מחלישים את המאבק: "עד לפני שבוע כולנו היינו מאוחדים כאיש אחד, למרות הניסיונות של האוצר ומשרד הבריאות לפלג אותנו ולטעון שאנחנו לא מייצגים את המתמחים. המדיניות של האוצר ברורה – זה כמו ברומא העתיקה - הפרד ומשול. ביומיים האחרונים זה הצליח להם בגדול". לטענתו, "אנחנו חלשים כשאנחנו לא מלוכדים. כשמנהיג לא יכול לעבוד לפי התכנית, לפי לוח הזמנים שתכנן וצריך להתאים את עצמו לשטח – הוא מנהיג חלש והוא לא יכול להמשיך הרבה זמן".

הרופאים עוזבים את בית החולים איכילוב בת"אצילום: בכר דודו

בהמשך, מנה אידלמן את הסעיפים המרכזיים של ההסכם ואמר: "שום דבר עוד לא סגור ולא חתום - יש מתווה. לפני יומיים האוצר התחיל במזמור חדש, הוא אמר שהרופאים בשטח בלאו הכי לא יהיו מרוצים, אז למה לתת להם משהו"?

הרופאים בקהל לא קיבלו את הדברים ותבעו מאידלמן, במילים קשות, להחריף את המאבק. "יש לך צבא שאפשר ללכת איתו", אמר אחד הרופאים לאידלמן, "עד עכשיו זה לא היה מאבק – זה היה משא ומתן. צריך להחריף אותו גם במחיר של צווי מניעה. הרושם הוא שזה לא נעשה - שלא הייתה שביתה. אנשים מבחוץ אומרים לנו: אתם בכלל לא שובתים".

רופא אחר אמר לאידלמן: "מה שקרה ביומיים האחרונים צריך להיות זריקת מרץ להר"י, דחיפה להמשיך במאבק כי לא נראה שהושג בו משהו". רופא אחר אמר: "יש הרגשה שיש כאן את תסמונת השבוי (תסמונת שטוקהולם) - אתם יושבים כל כך הרבה שעות עם אנשי האוצר עד שאתם מתחילים להבין אותם". הרופאים גם חזרו והדגישו כי לא מדובר במאבקם של המתמחים בלבד, אלא של כלל הרופאים: "אנחנו פונים לתקשורת – תפסיקו לדבר על המתמחים, זה לא רק המתמחים! זה כל הרופאים"

בית הדין הארצי לעבודה הוציא הבוקר צווי מניעה לרופאים המתמחים השובתים - שעזבו אתמול שוב את בתי החולים ויצאו להפגין מול משרדי ההסתדרות הרפואית (הר"י) ברמת גן. הצווים הוצאו לבקשת משרד הבריאות ושירותי בריאות כללית.

ההסתדרות הרפואית התחייבה שלא לחדש את העיצומים עד יום ראשון. היום לא יתקיים משא ומתן בין הצדדים, והנהגת ההסתדרות הרפואית תנצל את היום לאסיפות הסברה, שבהן תנסה להסביר את ההסכם ל"שטח" הבוער, ולשכנע שמדובר בהסכם הטוב ביותר שיכלה להשיג.

השופטת דנה בבקשה של המדינה ושל שירותי בריאות כללית להוציא צווי מניעה למתמחים השובתים, בעקבות מה שהמדינה הגדירה "שביתה פראית ובלתי חוקית" ו"אנדרלמוסיה בשטח".

ד"ר חזי לוי, ראש מינהל הרפואה וסמנכ"ל משרד הבריאות, אמר: "נתקלנו היום במצב שבו לא נתקלנו במהלך הצעדים הארגוניים. מתמחים מכלל המחלקות בבתי חולים רבים נטשו את המחלקות - חלקם לאסיפות הסברה וחלקם עזבו את שטח בית החולים ונטלו חלק בהפגנות. זה היה צעד ללא התרעה. התרגלנו לצעדים שהודיעו עליהם מראש - ופה נתקלנו במצב שפרץ בסערה וללא התרעה, היה כרוך בהפקרת החולים ובסיכון. לפיכך חשבנו לנכון לבקש מבית המשפט למנוע את המצב הזה". לדבריו, "במרבית בתי החולים המנהלים ניסו למנוע, קראו להם לחזור למשמרותיהם והדבר לא נענה".

נציגת שירותי בריאות כללית, תמר גולן, סיפרה כי "אתמול התברר לנו שקיימת עמותה שמתכוונת להפוך לארגון יציג. גילינו לפתע שמתמחי בתי החולים נטשו מחלקות, נפגשו עם עיתונאים והצהירו כי מעתה ואילך יקיימו שביתה. למעשה הם שובתים נגד הר"י. זו לא שביתה שהוצהרה על ידי הארגון היציג - זו שביתה פראית ולכן היא אינה חוקית". הכללית דרשה שבית המשפט יצהיר שמדובר בשביתה פראית ואסורה, ויוציא צווי מניעה למתמחים שלפיהם יהיו חשופים לתביעות כספיות אם ישבתו.

עו"ד ארנה לין, באת כוח ההסתדרות הרפואית, הפנתה בבית הדין אצבע מאשימה כלפי האוצר: "כולנו מתמחים - המתמחים זה אנחנו ואנחנו המתמחים. לא במקרה שמנו בראש מעיינינו בתחילת המשא ומתן ובעדיפות ראשונה את עניין המתמחים. כבר בתחילת הסכסוך היינו צריכים להתמודד עם ניסיונות של המדינה (האוצר) לתקוע טריז בתוך הר"י בין המתמחים לרופאים הבכירים, כולל על ידי נציגים בכירים מאוד של המדינה (רמז לסגן שר האוצר איציק כהן - ר.ל.ג). הזורע רוח - יקצור סופה. מדינת ישראל עכשיו מתקוממת על מה שקורה, כשמראשית הסכסוך היא אומרת למתמחים שהר"י לא עושה מספיק עבורם".

יו"ר הר"י, ד"ר לאוניד אידלמן, יגיע הבוקר לאחד ממעוזי ההתנגדות הגדולים להסכם - בית החולים איכילוב, לשיחה עם הרופאים. גם בשאר בתי החולים יתקיימו אסיפות הסברה. ביום שישי יתחדש המשא ומתן במטרה להגיע להסכם עוד לפני יום ראשון.

מחאת הרופאים נגד ההסכם המתגבש עם הר"י הוחרפה אתמול, כשמאות רופאים מתמחים ובכירים נטשו את בתי החולים ברחבי המדינה באופן ספונטני. הם יצאו להפגין, בדרישה מהר"י שלא לחתום על ההסכם הקיבוצי החדש עם משרד האוצר.

לפי עיקרי ההסכם המתגבש בין האוצר להסתדרות הרפואית שהוצגו שלשום, תינתן תוספת שכר של 40% בממוצע לרופאים על פני שמונה שנים; תהיה חובת דיווח על הנוכחות שתתבצע באמצעות אפליקציה בסמארטפון; ייתוספו כ-650 תקנים; מומחים יחויבו לבצע תורנויות בחמש השנים שלאחר סיום ההתמחות; ויוגבלו מספר התורנויות למתמחים לשמונה בחודש בשלב ראשון ולשש בהמשך.

מאות רופאים מאזור המרכז צעדו או הגיעו באוטובוסים למשרדי הר"י ברמת גן, ובמקביל נטשו גם רופאי רמב"ם בחיפה את בית החולים ויצאו להפגין בצומת דולפין שבשכונת בת גלים. נטישת המתמחים יצרה שיבושים קשים בבתי החולים השונים, אך במרבית המקרים זכתה לגיבוי ההנהלות.

המתמתחים זעמו על ההסכם שעליו עמדה הר"י לחתום, ובעיקר על תוספת השכר הנמוכה מדי לטענתם, תוספת התקנים המצומצמת יחסית והחובה להשתמש בשעון נוכחות. סעיף נוסף בהסכם שהרגיז את המתמחים הוא הכוונה לחייב גם מומחים צעירים לבצע תורנויות בחמש השנים הראשונות שלאחר סיום ההתמחות.

לפני הדיון בבית הדין אתמול, הכריזו הרופאים שינטשו את בתי החולים גם היום, יעלו להפגנה בירושלים ולא יחזרו לבתי החולים עד שלא יושג הסכם שמקובל עליהם. "זה רק מתחיל היום", הם הכריזו בהפגנה מול משרדי הר"י, והבהירו כי "אנו לא משאירים את החולים ללא מענה. המומחים יישארו שם".

במקביל, נמשכים מאמצי עמותת המתמחים מרש"ם לגייס מספיק מתמחים לשורותיה, במטרה לקבל הכרה כארגון עובדים יציג ולהתפלג מהר"י, שלטענת רבים מהרופאים ומהמתמחים נכשלה בייצוג האינטרסים שלהם. העמותה זקוקה ל-30% מהמתמחים לפחות לצורך ההכרה.

לדברי יו"ר עמותת המתמחים מרש"ם, ד"ר יונה ויסבוך, "הדרישה הבלתי מתפשרת שלנו מתמקדת בתוספת של 1,000 תקנים, ומופנית חד משמעית לראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו, שכבר שלוש חודשים בוחר שלא להתערב במשבר, בעוד שבסוגיות כמו הקוטג' הוא מתערב בתוך שלוש דקות". לדברי ויסבוך, "זה הזוי שגורל כל האזרחים נזנח בלי שום גילוי אחריות מצד נתניהו, בעוד שבדברים פופוליסטיים הוא יכול להתערב באופן מיידי".

עמותת מרש"ם גם שכרה את שירותיה של עו"ד טל קרת, המתמחה בדיני עבודה, ממשרד זיסמן אהרוני גייר, כדי שתייצג את המתמחים במאבקם. המאבק שמנהלים המתמחים מעלה שאלות משפטיות לא פשוטות, שכן העיצומים שעליהם הכריזו מוטלים בספק מבחינת חוקיותם - שכן הם אינם ארגון יציג.

"הרופאים הקשיחו מאוד עמדות"

ליום הסוער הזה קדם לילה של משא ומתן קדחתני שהסתיים בפיצוץ, לאחר שמנהיגי הר"י התקשו לחתום על ההסכם שהציבור שהם מייצגים כה מתנגד לו. לדברי מקורב למשא ומתן, הרופאים הציגו שלשום בלילה דרישות חדשות וחזרו בהם מחלק מההבנות. "אלה לא היו אותם נושאים ונותנים שישבו אתנו לפני כמה ימים", אמר המקורב. "הם ביקשו לקצר את משך ההסכם, ולהגדיל את היקפו - הם הקשיחו מאוד עמדות".

ואולם מקורב למשא ומתן מטעם המדינה העריך כי נתניהו יעשה כל שביכולתו כדי להימנע מהתערבות שכזו: "אם ביבי יגדיל את היקף ההסכם, אז יום אחר כך יגיעו רן ארז ועופר עיני וידרשו גם. זה יהיה פירוק של מערכת השכר במשק".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, אמר: "הערכתי שיהיה תסכול במערכת כי הציפיות היו גבוהות והבעיות ענקיות ולא תמיד אפשר לפתור את הכל, אבל הופתעתי מעוצמת ההתנגדות. ברור שהמתמחים מרגישים שאף שדיברו הרבה בעניינם, בסופו של דבר לא נעשה מספיק - בעיקר בנושא כמות התורנויות ועומסי העבודה. אני משוכנע שבסוף כולם יחד ישכילו לתת מענה ראוי, וגם המתמחים ירגישו שמצוקותיהם מקבלות מענה".

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הוסיף אתמול גם קיסם משלו למדורה, כשהצהיר בראיון לרדיו קול חי כי אידלמן הוא כמו "ראש קהל בלי קהל", והתלונן שהמתמחים לא תמכו בו כשניסה להביא לקיצור התורנויות שלהם ל-18 שעות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker