הצעת חוק: מס הבריאות יועלה ב-0.5% - כדי לממן טיפולי שיניים לבני 65 ומעלה

58 ח"כים חתמו על ההצעה, שיזם ח"כ חיים כץ. אבנר ישראלי, פעיל בקואליציה לבריאות שיניים ציבורית: "קשישים נמנעים מטיפולי שיניים בגלל עלותם - וסובלים מסיבוכים רפואיים"

רוני לינדר
רוני לינדר

>> הצעת חוק חדשה להכללת טיפולי שיניים לבני 65 ומעלה בסל הבריאות הונחה בשבוע שעבר על שולחן הכנסת. לפי ההצעה, הצעד ימומן באמצעות העלאת מס הבריאות מ-5% ל-5.5% מהשכר.

לפי ההצעה, סל הבריאות יכלול טיפולי שיניים מונעים, משמרים ומשקמים, לרבות תותבות נשלפות חלקיות או שלמות הנתמכות על ידי שתלים. קשישים המרותקים למיטתם יהיו זכאים לשירות דנטלי נייד. מציעי החוק מעריכים את עלותו בכ-160 מיליון שקל בשנה.

את ההצעה יזם יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ח"כ חיים כץ (הליכוד) עם הח"כים רחל אדטו (קדימה), דניאל בן סימון (עבודה) וניסים זאב (ש"ס), בשיתוף הקואליציה לבריאות שיניים ציבורית ובהתייעצות עם מומחים ממשרד הבריאות והדסה. היוזמה נועדה להשלים מהלך שבו פתח סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) להכללת טיפולי שיניים לילדים בסל הבריאות. על ההצעה חתומים 58 ח"כים.

יוזמי החוק מסבירים כי בגלל מאפיינים גופניים וכלכליים אוכלוסיית הקשישים רגישה במיוחד בכל הקשור לתחום רפואת השיניים, שאינו נכלל כיום בסל הבריאות (למעט לילדים עד גיל 10).

בישראל חיים יותר מ-700 אלף בני 65 ומעלה, כ-60% מהם סובלים מבעיות דנטליות ולרובם שיניים תותבות (73%-81%). בסקרים דיווחו 15%-30% מהם על תותבת מכאיבה או לא נוחה, 10% התלוננו על פצעים שנגרמו משימוש בתותבת, ו-22%-27% התלוננו על תותבת המפריעה באכילה ודיבור. בסקר האחרון שנעשה בנושא בשנת 1996 אמרו 80% מהקשישים כי אינם נוהגים ללכת לרופא שיניים, בעיקר בשל מחירי הטיפולים.

לדברי אבנר ישראלי, פעיל בקואליציה לבריאות שיניים ציבורית, "בריאות השן והפה היא החור הגדול והכואב ביותר בסל הבריאות הציבורי של ישראל. בעירי ובערים אחרות, אתה יכול לראות קשישים רבים ללא שיניים או עם תותבות כואבות שפוגעות בתפקוד. טיפול עולה כסף רב וקשישים רבים פשוט נמנעים ממנו ולכן הם מתקשים לאכול וסובלים מסיבוכים רפואיים".

מלשכתו ליצמן נמסר בתגובה: "ביוזמת ליצמן שוקד משרד הבריאות, יחד עם משרד הגמלאים, על תוכנית ייחודית לטיפולי שיניים לאוכלוסייה המבוגרת בישראל. סגן שר הבריאות תומך בכל יוזמה או הצעה שמטרתה לקדם נושא חשוב זה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ