רוני לינדר

דו"ח חדש שמפרסם היום משרד הבריאות ומתבסס על נתוני ארגון ה-OECD על מערכות הבריאות במדינות הארגון, חושף שוב תמונת מצב עגומה על מערכת הבריאות הציבורית בישראל: מהדו"ח עולה כי שיעור מיטות האשפוז בישראל נמוך משמעותית ביחס לממוצע במדינות המערב ועומד על כ-2 מיטות לאלף נפש - לעומת ממוצע של 3.6 במדינות החברות ב-OECD.

רק בשתי מדינות בארגון (מקסיקו וטורקיה) נרשם שיעור מיטות נמוך יותר. כתוצאה מכך ניצול המיטות בישראל גבוה ביותר, דבר המשתקף מנתונים כגון שהייה ממוצעת נמוכה יחסית בבית החולים (ישראל 4 ימים - לעומת הממוצע בארגון: 6.3 ימים) ושיעורי התפוסה הגבוהים ביותר בארגון - 96.3% תפוסה בישראל לעומת 75.9% תפוסה בממוצע בקרב המדינות החברות בארגון.

10 מתוך 10 |
שיעור מכשירי MRI למיליון תושבים
1 מתוך 10 |
שיעור תפוסת מיטות אשפוז כלליות
2 מתוך 10 |
ההוצאה הלאומית לבריאות כאחוז מהתמ"ג במדינות נבחרות 1975-2009

בישראל קיים גם מחסור חריף ביותר באחיות: שיעור האחיות לאלף נפש בישראל נמוך מאוד בהשוואה למדינות החברות ב-OECD והוא עמד בשנת 2009 על 4.5 אחיות בהשוואה לממוצע של 9.1 בקרב מדינות החברות בארגון. רק במדינה אחת, מקסיקו, נרשם שיעור אחיות נמוך יותר. שיעור הרופאים אמנם מדאיג פחות ונמדד גבוה ביחס לממוצע בארגון (3.4 רופאים לאלף נפש לעומת 3.1 רופאים בממוצע בקרב חברות הארגון), אולם לפי תחזיות משרד הבריאות, שיעור הרופאים צפוי לרדת בשנים הבאות אל מתחת לממוצע ב-OECD. זאת, בניגוד למגמת עלייה בשיעור הרופאים הקיימת מדינות החברות בארגון

נתון מדאיג מאד נוסף העולה מן הדו"ח עוסק בהשקעה הציבורית הנמוכה על בריאות בישראל: ההוצאה הציבורית בישראל מתוך כלל ההוצאה על בריאות הוא מהנמוכים בהשוואה למדינות החברות בארגון. בשנת 2009 היא עמדה על 58.5% בלבד לעומת 71.7% במדינות ה-OECD. המשמעות היא כי תושבי ישראל נדרשים לממן חלק ניכר מההוצאה הלאומית לבריאות מכיסם הפרטי. גם ההוצאה הלאומית (ציבורית ופרטית) על בריאות בישראל כאחוז מהתמ"ג - הינה נמוכה ביחס למדינות ה-OECD ועומדת על 7.9% - לעומת ממוצע של 9.6% במדינות החברות בארגון. במונחים של כוח קנייה, נמצאת ישראל במיקום נמוך בהוצאה לאומית לנפש עם 2,165 דולר בהשוואה ל-3,249 דולר בממוצע שמוציאות מרבית מדינות הארגון.

לעומת הנתונים הקודרים הללו, תוחלת החיים הממוצעת של גבר ישראלי גבוהה בלמעלה מ-3 שנים בהשוואה לממוצע בקרב גברים במדינות הארגון ועומדת על 79.7 שנה  לעומת ממוצע של 76.6 בקרב מדינות הארגון. בקרב נשים הפער נמוך יותר ועומד על 1.3 שנים (83.5 בישראל לעומת 82.2 של חברות הארגון).

לדברי מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו, "הנתונים מצביעים על העומס הגדול הקיים כיום על התשתיות במערכת הבריאות בישראל, הן בכל הקשור לתשתית המיטות והן בתשתית כוח האדם. במהלך השנה האחרונה פעלנו להקצאת מיטות ואנו בעיצומו של מהלך להגדלת היקף כוח האדם במערכת הבריאות ופריסתו באופן שיהלום יותר את הצרכים. בשנה האחרונה הוספנו גם כמות משמעותית של מכשירי MRI, דבר שישתקף כפי הנראה בנתונים שיוצגו בשנה הבאה", אמר גמזו.

מחלקה פנימית באיכילובצילום: כפרי ניר

באשר לשיעור המימון הציבורי הנמוך יחסית, אומר גמזו, כי "הדבר מחזק את טיעוננו לתוספת משאבים למערכת הבריאות הציבורית. תוספת שכזו חיונית ביותר לשימור איכות שירותי הרפואה והגברת השוויוניות במערכת הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker