העליון הורה לקיים שימוע מחודש לכל יצרני הסיגריות האלקטרוניות - ולא רק לג'ול

הצו שמגביל את כמות הניקוטין בג'ול יישאר בתוקף עד לשימוע המחודש ■ נשיאת העליון מתחה ביקורת על משרד הבריאות: "אין כמעט מקרה שיש גוף מסוים כנגדו נוקט הצו כשיש עוד דברים דומים בשוק"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עישון סיגריה אלקטרונית
עישון סיגריה אלקטרוניתצילום: VALENTYN OGIRENKO/רויטרס

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות חייבה היום (ב') את משרד הבריאות לקיים שימוע מחודש לכל החברות המשווקות בישראל סיגריות אלקטרוניות - לאחר שהמשרד ערך שימוע פרטני לחברת הסיגריות האלקטרוניות ג'ול בלבד. השימוע ייערך תוך 45 יום, ועד לקיומו יישאר בתוקף הצו שמגביל את השיווק של ג'ול למחסניות המכילות 20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל - כפי שקובעת הדירקטיבה האירופאית.

חיות מתחה בדיון ביקורת על היחס הפרסונלי לו "זכה" המותג ג'ול על ידי משרד הבריאות שבחר להתייחס בצו רק למותג ג'ול ולא למותגים אחרים בשוק. לדבריה, "אין כמעט מקרה שיש גוף מסוים כנגדו נוקט הצו כשיש עוד דברים דומים בשוק". חיות הוסיפה כי "התקשינו לראות את הדיפרנציאל (בין החברות - ר.ל.ג)... אתם צריכים לתת מחדש את דעת ולפעול בצורה קצת יותר שוויונית".

ג'ול היא סיגריה אלקטרונית דמויית דיסק און קי, החולשת על יותר מ-70% משוק הסיגרות האלקטרוניות בארצות הברית ומעוררת שם דאגה בעיקר בשל עוצמת ההתמכרות של בני נוער לניקוטין במוצר. ישראל היתה המדינה הראשונה מחוץ לגבולות ארצות הברית בה החליטה החברה לפעול. הצו שמגביל את כמות הניקוטין במוצר נחתם על ידי ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו באוגוסט השנה, זאת בשל "הסכנה החמורה לבריאות הציבור", לדברי משרד הבריאות. בעקבות כך הגישה החברה עתירה לבג"ץ בה נטען בין היתר כי משרד הבריאות חוטא באכיפה סלקטיבית ו"פועל במחשכים, על פי אג'נדות נסתרות, תוך חיזוק מעמדן של חברות הטבק על פני החלופה שמציעות העותרות".

בא כוחו של משרד הבריאות בדיון, עו"ד עמרי אפשטיין, הסביר בדיון את הסיבה להוצאה המהירה של צו פרסונלי כלפי ג'ול: "בתחילת 2018 הגיע המוצר עם רמת ניקוטין גבוהה שמגבירה את ספיגת הניקוטין, כשהנתונים מלמדים על מגיפה של ממש בקרב בני נוער בעקבות המוצר הזה". אפשטיין המשיך, "(אנחנו) מבינים שהמוצר הזה ממכר, מבינים את התאוצה שהמוצר הזה רכש... ובנוגע לשעת כניסת המוצר לישראל, זו שעת כושר ייחודית בה אם הרגולטור לא פועל הרבה יותר קשה לפעול לאחר מכן ואם לא יינקט עכשיו מהלך נוכח המוצר הספציפי הזה יש חשש להתמכרות מהירה של דור חדש".

בא כוחה של ג'ול, עו"ד איתן האזרחי, תיאר את גרירת הרגליים של משרד הבריאות בכל הקשור לטיפול בסיגריות אלקטרוניות אחרות ובאייקוס של פיליפ מוריס, והביע תמיהה כי דווקא במקרה של ג'ול "אנחנו מגיעים לשוק, ופתאום בתוך חודשיים עושים לנו מעין שימוע, שם הם מתייחסים רק אלינו ללא נגיעה למוצרים אחרים בשוק". לדבריו, "מעל הצו הזה יש דגל שחור, לא יתכן שתהיה אפליה בין מוצרים".

במקביל לצו בנושא ג'ול מקודמת בימים אלה ממש הצעת חוק של חברי הכנסת איתן כבל (עבודה) ויהודה גליק (ליכוד) שכוללת סעיף שמגביל באופן רוחבי שיווק של סיגריות אלקטרוניות בריכוז ניקוטין שעולה על 20 מ"ג למ"ל. ברגע שהצעת החוק תעבור בקריאה שלישית - הצו הפרסונלי של ג'ול יחול באופן מעשי על כלל המותגים הנמכרים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker